Posledná epizóda 9-dielneho nového seriálu, ktorý nesie názov The Last of Us, má za sebou svoju premiéru. Seriál vytvorili tvorcovia Craig Mazin a Neil Druckmann pre HBO podľa herného bestselleru od spoločnosti Naughty Dog. Príbeh mapuje svet niekoľko desaťročí od vypuknutia epidémie, v ktorom sa vzácna hubovitá infekcia dostala na svojho prvého hostiteľa, čím sa rozšírila do všetkých kútov sveta.
Seriál sa drží hernej predlohy, ktorá predstavila dve hlavné postavy – Joela a Ellie. Hlavná mužská postava Joel je už pán v pokročilom veku, ktorého úlohou v tomto post-apokalyptickom svete je na žiadosť vedúcej skupiny Marlene prepašovať iba 14-ročnú imúnnu Ellie do bezpečia na území Fireflies.
Novinka s hororovými prvkami, ktorá priniesla na obrazovky veľmi aktuálnu tému!
Svet priviedla do chaosu nová hubovitá infekcia s názvom Cordyceps, ktorá sa v seriáli rýchlo rozšírila medzi ľudí prostredníctvom infikovaných potravín. Infekcia sa rovnako ako v realite šíri slinami, dýchaním alebo krvou, pričom nakazení agresívne napádajú a prenasledujú zdravých jedincov. Príznaky ochorenia sa rozdeľujú na 4 štádia, ktoré seriál fanúšikom predostrel v tom najlepšom svetle.
Prvá fáza ochorenia sa začína prejavovať už do dvoch dní po infekcii, v ktorej hostiteľ stráca svoju vyššiu mozgovú funkciu (a s ňou aj ľudskosť), čím sa stáva hyperagresívnym a neschopným rozumu alebo racionálneho myslenia. Tieto zmeny správania má divák možnosť sledovať počas niekoľkých detailných scén u rôznych postáv, s ktorými sa v príbehu zoznámi.
V nasledujúcich dvoch týždňoch sa hostiteľ dostane do druhého štádia infekcie, pričom huba začne meniť jeho zrak, v dôsledku postupujúceho rastu huby nad hlavou a poškodenia jeho zrakovej kôry.
Po roku od infekcie sa hostiteľ dostane do tretieho štádia, pri ktorom dochádza k zjazveniu tváre a oslepeniu, čo má za následok vývoj primitívnej formy echolokácie na kompenzáciu zraku.
Vo veľmi zriedkavých prípadoch, ak hostiteľ prežije viac ako desať rokov, dosiahne aj štvrté štádium, v ktorom väčšinu jeho tela pokrývajú stvrdnuté hubovité platničky.
HBO nás opäť presviedča, že autenticita je to najdôležitejšie, čo diváka zaujme!
The Last of Us vďaka autenticite celého príbehu prináša divákovi takmer reálnu inscenáciu priebehu smrteľnej nákazy, ktorá sa šíri infikovanými ľuďmi po celom svete závratnou rýchlosťou. Priebeh nákazy dotvárajú geniálne kostýmy a dych vyrážajúce výkony hercov, doplnené o primerané CGI, pri ktorom sa aj samotný divák bojí vysoko nákazlivej infekcie.
Vďaka týmto pozitívam má fanúšik možnosť vychutnať si plnohodnotný pohľad na nakazených, ktorých sme v seriáli videli taktiež niekoľko rôznych druhov, v nadväznosti na vyššie spomínané štádiá infekcie.
Tvorcovia seriálu nás oboznámili s týmito 4 druhmi nakazených
Najčastejším druhom infikovaných ľudí, s ktorým sme sa v príbehu stretli, je tzv. runner. Zvyčajne ide o ľudí, ktorí sa len nedávno zmenili na infikovaných.
Charakterizuje ich intenzívna rýchlosť, pomalé útoky a tendencia útočiť na ľudí v skupinách. Ich oči sú podliate krvou, zreničky rozšírené a cez kožu je možné vidieť pulzujúce zhluky žíl. Z úst im začnú vychádzať desiatky štíhlych úponkov vytvorených z mycélia, ktorými šíria infekciu na ďalších ľudí.
Ďalšími na zozname druhov nakazených sú tzv. stalkeri, ktorým už rastú huby pod kožou, čím vytvárajú nápadné hrbolčeky a ryhy. Z kože im začnú vystupovať plesňové platničky, pričom oči aj koža infikovaných v tomto štádiu zožltnú, čo je pravdepodobne znakom toho, že huba zničila pečeň a spôsobila im žltačku.
Tretím z druhov infikovaných je clicker. Ide o bývalých ľudí, ktorí sú infikovaní dlhší čas. Kvôli pokročilému rastu húb na ich mozgoch sa lebka rozdelila na dve časti. Ich tváre zostali absolútne zdeformované a nadmerný rast húb ich oslepil, čím sa u nich vyvinula základná hrubá forma echolokácie. Význační sú najmä tým, že sú odolnejší voči strelným zbraniam.
Posledným druhom infikovaných, ktorých nám tvorcovia seriálu predstavili, sú bloateri. Ide o najsilnejšieho jedinca s rozsiahlou infekciou po celom tele, ktorý je na prvý pohľad vyšší ako ľudia. V hernej predlohe tiež dokázal rozhadzovať spóry, ktorými infikoval ľudí vo svojom okolí. V seriáli ide o najvyššie štádium nákazy.
Výzor infikovaných sa v prípade divákov dá vnímať ako jedno z najväčších pozitív seriálu, no zároveň uberá u laika fanúšika, ktorý sa s hernou predlohou nikdy nestretol. Práve infikovaní si v hernej predlohe získali srdcia fanúšikov po celom svete. Ako sa však seriál dobre rozbieha, na výskyte infikovaných postupne uberá.
Viac infikovaných prípadov by príbehu neuškodilo
Asi každého fanúšika zaujali práve spomínaní infikovaní, ktorých fyzické znetvorenie je ťahákom príbehu. Ako sa dostávame k záveru príbehu, infikovaných ľudí s výraznými fyzickými odlišnosťami stretávame menej a zdĺhavejších scén je čoraz viac.
Zatiaľ čo nám herná predloha priniesla príbeh, v ktorom sme sa primárne zameriavali na boj s infikovanými, seriál od HBO priniesol príbeh, ktorý viac vyzdvihuje emocionálnu stránku medzi Joelom a Ellie. S touto témou tvorcovia pracovali správne, a iba párkrát sa im podarilo niektorú zo scén prestreliť.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane