Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 8.12.2023
sk
Marína
cz
Květoslava

RECENZIA: Spider-Man: Cez paralelné svety je najlepším animákom od Marvelu, aký sme doposiaľ videli!

Máme za sebou premiéru epického trháku Spider-Man: Across The Spider-Verse. Ako obstál Miles Morales v novej snímke od Sony Pictures?


Do kín po celom svete dorazila konečne jedna z najviac očakávaných a zároveň aj odkladaných snímok zo sveta Marvelu – akčný animovaný trhák nesúci názov Spider-Man: Cez paralelné svety (Across The Spider-Verse) od štúdia Sony Pictures. Ide už o druhé dobrodružstvo Milesa Moralesa, ktoré tentokrát pripravili režiséri Joaquim Dos Santos, Kemp Powers a Justin K. Thompson.

Do hlavnej úlohy filmu sa opäť navrátil herec Shameik Moore, Spider-Gwen si strihla Hailee Steinfeld a v role Peter Parkera sa taktiež objavil herec Jake Johnson. Medzi nováčikmi sa v obsadení ako Miguel OHara predstavil hviezdny Oscar Isaac, rovnako tak aj Spider-Punk s hercom Danielom Kaluuyom alebo Pavitr Prabhakar s jeho predstaviteľom Karanom Sonim.

Ženské superhrdinské zastúpenie pokračuje herečkou Issa Rae, ktorá v snímke stvárnila tehotnú Spider-Woman, pričom rodičov Milesa si po vzore predchádzajúceho dielu zahrali Luna Lauren Vélez a Brian Tyree Henry. Hlavného záporáka Spota divákom predstavil skvelý Jason Schwartzman.

Columbia Pictures / moviestillsdb.com

Miles Morales v novom príbehu prináša detailnejší pohľad na celý Multiverse

Ďalší príbeh o Spider-Manovi/Milesovi Moralesovi sa odohráva iba rok po udalostiach predchádzajúcej snímky Into The Spider-Verse. Gwen Stacy sa pri plnení dôležitej misie rozhodne prekvapiť svojho priateľa z iného vesmíru Milesa, čím nevedomky odštartujú hlavnú zápletku celého filmu.

Miles sa postupne začína ocitať v rozpore s názormi ostatných superhrdinov, ktorých stretáva naprieč paralelnými svetmi. Okrem hlavného záporáka Spota sa mu tak do cesty postaví celá Spider-Society na čele s Miguelom, Spider-Manom z budúcnosti.

Spider-Man tak nachádza význam slova hrdina a pomaly sa začína stotožňovať s veľkou zodpovednosťou, ktorú so sebou oblek pavúčieho muža prináša.

Columbia Pictures / moviestillsdb.com

Moderný animák, ktorý obsahuje všetky potrebné filmové atribúty

Už od prvej minúty je počuť, že ide o hudobne moderne pojatú snímku, ktorá kombinuje vážnu hudbu od Daniela Pembertona s aktuálnymi žánrami doplnenými od tých najznámejších umelcov sveta. Soundtrack tak dodáva filmu šmrnc, ktorý v podobných snímkach zvyčajne absentuje.

Po grafickej stránke máme tú česť sledovať originálne komiksové prevedenie príbehu, kde sa strieda jedna dych berúca scéna za druhou. Tvorcovia si vo filme pripravili rôzne špeciálne animované štýly, ktoré odrážajú realitu, z ktorej daný jedinec pochádza. Toto prepracovanie je natoľko dokonalé a detailne vyšperkované, až sa v určitých momentoch môže zdať, že divák sleduje reálne kulisy.

Filmu nechýbajú ani špeciálne vizuálne efekty, ktoré si dozaista zamiluje nejedno dieťa alebo dospelý fanúšik, doplnené o prepracované bojové sekvencie. Vrelé odporúčanie patrí rozlíšeniu IMAX, pri ktorom tiež nadobudnete pocit, že sa nachádzate priamo uprostred diania celého príbehu.

Okrem iného tu máme celý zástup Spider-Manov, ktorých kostýmy sa excelentne pridržiavajú svojej predlohy, podľa čoho si svojho obľúbenca nájde takmer každý fanúšik. Obrovské plus si tiež odnáša Miles Morales, ktorý si konečne v príbehu oblieka ikonický čierno-červený oblek.

Columbia Pictures / moviestillsdb.com

Hlavný hrdina dospieva a na scéne sa vynárajú všemožné nebezpečné nástrahy

Miles sa v novej snímke musí popasovať s bežnými pubertálnymi problémami, ktorým v jeho veku čelí bezmála každý dospievajúci jedinec. Vďaka týmto tradičným záležitostiam, ako sú napr. prvé lásky, domáce väzenia od rodičov a problémy spojené so školskou dochádzkou a známkami, sa v jednotlivých rolách vie ocitnúť každý, či už ide o dieťa, alebo jeho rodiča.

Tiež sa v snímke dostávame do momentu, keď silné emócie prevládajú nad racionálnym uvažovaním, čo vedie k ďalším následkom z nedbanlivosti mladých ľudí. Film tak nastavuje morálne zrkadlo všetkým, ktorí by sa v budúcnosti mohli ocitnúť v podobnej situácii, a slúži tak ako prevencia pred rôznymi nebezpečnými životnými úskaliami.

Za tento silný odkaz môže sčasti aj výber vhodných režisérov a scenáristov (Phil Lord, Christopher Miller, Dave Callaham), ktorí sa na tvorbe druhého pokračovania aktívne podieľali a priniesli tak unikátne dielo, plné najrôznejších marveláckych easter-eggov, odkazov na MCU a perfektných cameo rol.

Vedenie filmového štúdia Sony Pictures by si z tohto vydareného pokračovania malo brať príklad a v porovnaní s Morbiusom, Venomom alebo inými živými hranými snímkami by mohlo radšej tvorcom poskytnúť dostatočný priestor na kvalitné spracovanie príbehu, miesto kvantity filmov, ktorú nám za posledné roky prinášajú na obrazovky divákov.

Columbia Pictures / moviestillsdb.com

Už dlho nezanechal žiadny film o superhrdinoch taký silný dojem!

Spider-Man: Across The Spider-Verse je splneným snom každého verného fanúšika Marvelu. Príbeh má všetko, čo potrebujete vedieť a vidieť, aby ste sa stali súčasťou komiksového sveta, kde sa stretávate s rôznymi záporákmi a najmä všetkými Spider-Manmi naprieč paralelnými svetmi, akých ste doposiaľ mohli vidieť, či už vo videohrách, komiksoch, seriáloch alebo iných projektoch.

Myslíme si, že tu máme zatiaľ najlepšiu superhrdinskú snímku tohto roka, s celkovou časomierou 140 minút, ktorá svojou veľkoleposťou prekonáva aj nedávno predstavených Strážcov Galaxie 3 a s ľahkosťou zatieňuje všetky filmy predchádzajúcej 4. fázy MCU alebo SSU (Sonys Spider-Man Universe).

Prvýkrát si snímka odnáša plných 10 bodov a vrelo odporúčame vidieť film každému, či už ste fanúšikom komiksoviek, alebo nie, pretože právoplatne ide o jedno z najlepších filmových predstavení zo sveta Marvelu, aké bolo kedy na strieborných plátnach uvedené.

PS: Tentokrát film neobsahuje žiadne potitulkové scény, čím sa tiež odlišuje od bežného stereotypu marveloviek.


Tagy:

Martin Krug
Primárne sa venujem tvorbe článkov na tému Marvel a Marvel Cinematic Universe (MCU). Cudzie mi však nie sú ani témy, ktoré spadajú do fantasy pop-kultúry, od najrôznejších kníh, cez vybrané komiksy, až po samotné filmové a seriálové projekty. Denne prispievam k tuzemskému Marvel spravodajstvu prostredníctvom sociálnych sietí.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.