Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 24.6.2024
sk
Ján
cz
Jan

Mnohí, ktorí sme chodili na vysokú školu a aj tam nejaký ten piatok pobudli, sme narazili na osoby, ktoré proti štúdiu na vysokej škole mali nejaké predsudky. Buď presadzovali „školu života“ alebo vysokoškoláci pre nich vždy budú bandou lajdákov bez akýchkoľvek zručností a daností.

Máme tu aj kategóriu „stará škola“ – tam patria naši milujúci deduškovia a babičky, ktorí však nerozumejú tomu, načo sa toľko učíš… A mnohí, aj keď určite nie všetci, žijú v tom, že ti stačí výdatný obed, pero a papier a za pár hodín je z teba génius a „áčka“ len tak budú lietať. Oj, babi, bodaj by to bolo také jednoduché.

Shutterstock

S podobnými rečami si sa stretával počas štúdia možno aj ty sám:

• Všetci len pijú. A stále. Je pravda, že počas vysokej školy mnohí holdujú alkoholickým nápojom. Je to asi najčastejšie využívaný spôsob duševnej hygieny počas študentských čias… Ale nepijú všetci a každopádne, miera a pravidelnosť „požívania“ sa u jednotlivcoch odlišuje.

• Učia sa iba zbytočnosti, ktoré v živote nevyužijú. Samozrejme, sú aj také predmety. Ale je mnoho nedocenených, pri ktorých získaš pomerne cenné vedomosti, ktoré potrebuješ pre vykonávanie svojej profesie.

• Na internáte zažijú tie najkrajšie časy. Nie každému toto klasické vysokoškolské bývanie sadne. Mnoho ľudí úplne „nevychytá“ spolubývajúcich a následkom toho musia čeliť mnohým nezhodám na dennom poriadku.

Sú izby a pomerne malé, kde musíš zdieľať priestor s dvomi cudzími ľuďmi, s ktorými si nemusíš vôbec rozumieť a je pomerne náročné žiť v takom malom priestore s človekom, ktorého neznášaš.

• A keď vychytáš nejakého „psychouša“ a nemáš na podnájom a nechcú ťa na študijnom premiestniť na inú izbu, je to veľmi nepríjemná situácia. Pre niektorých je život na intráku iba nutné zlo, nie párty „every day, every night“.

Shahs Of Sunset Drinking Gif By RealitytvGIF - Find & Share on GIPHY

• Školy zabezpečia prax a prácu. Bodaj by to tak bolo. Keď študent už z vysokej školy vyjde s pracovnými skúsenosťami, je to často preto, že sa svojpomocne snažil nájsť si nejakú prax už počas štúdia. A mnoho zamestnávateľov takýchto snaživých ľudí ocení.

• Na skúšku sa stačí učiť deň dopredu. Sú také odbory a predmety, na ktoré sa ti nestačí učiť ani celý život…

• Väčšina má zaplatený titul. Sme na Slovensku. Nie všetci pochádzame z bohatých rodín a veľa študentov je rado, že im ostane na instantnú polievku a tresku s rožkami, nie ešte pchať profesorom bankovky do vačku. Keď máš na účte desať eur a pred sebou ešte týždeň do výplaty, podobná hláška ťa adekvátne rozosmeje…

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt much euro
https://pixabay.com/sk/illustrations/euro-z%C3%A1sobn%C3%ADk-peniaze-mena-96289/

• Štátnice sú len formalita. Niekde, ak prídete „vymletý“ a navyše sa za to vôbec nehanbíte, vás bez pardonu vyhodia. A inde môžete vedieť všetko a poletíte tiež, pretože komisia nemala svoj deň.

• Na internátoch sexuje každý s každým. Mnohí „vysokou školou nepobozkaní“ žijú v utópii, že každý študent si na intráku plnými dúškami užíva hodiny a hodiny nezáväzného sexu a strieda sexuálnych partnerov jedna radosť. Ono to je možno tak vyobrazené v amerických filmoch, ale pravda je väčšinou inde.

Nie je to totiž pre každého. A pre tých, čo by to aj bolo, sa nie vždy zadarí. Nie každý je totiž vysokoškolský Adonis, ktorému sa ženy samy hádžu do postele…aj keby bol chalanko za to rád.

Shutterstock

• Majú samé výhody. Vlaky zadarmo, obedy v jedálňach tiež za polovicu, raj žiť.

• Dajú ti, čo sa máš učiť a ty sa len naučíš. Tí, čo to tvrdia, ešte nepoznajú takých vyučujúcich, ktorí majú vo veľkej obľube skloňovať slovíčko samoštúdium. A tá látka je vlastne nevysvetlené učivo, ktoré býva (veľa ráz) vo veľkej miere zahrnuté do skúšky.

• Vysoká škola je pre bifľošov. Nie, skôr pre tých, ktorí sa vedia učiť efektívne a baví ich vzdelávať sa. A hlavne, majú nervy zo železa a nechcú vyskočiť z okna po každej nepodarenej skúške…

Person Sitting in Front of the Laptop Computer
https://www.pexels.com/photo/notes-macbook-study-conference-7102/

• Živia ich rodičia. Nemusia pracovať. Veľa, ak nie väčšina študentov popri škole ešte brigáduje a snaží si privyrobiť nejaké to euro.

• Vifonky patria k ich dennému menu. Aj keď sa tieto instantné polievky stali symbolom jedálnička vysokoškolských deciek, viacerí tento „pokrm pre bohov“ doslova nenávidia a smrdí im.

Shutterstock

• Podvádzajú pri skúškach. Keby to bolo také jednoduché, veríme, že by sa našli takí, ktorí by smelo odpisovali pri každom teste a pchali si ťaháky všade, kde sa im zmestia. No nie vždy je to easy. Pri niektorých doktoroch a profesoroch nemáte odvahu ani dýchať, tobôž nie podvádzať.

• Titul nič neznamená. „Zbytočne premárniš najlepšie roky života.“ Je to pomerne rozšírená mienka, ale vysoká má ešte stále svoj význam, pokiaľ si dokážeš vybrať správny odbor a školu. Šikovní a vzdelaní ľudia sú potrební. A pracovné skúsenosti dokážeš načerpať aj počas štúdia, pokiaľ si šikovný.

Shutterstock

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.