Fámy o študentoch: Tieto reči dobre poznáš, ak si chodil na vysokú školu

Takto vyzerá skutočný vysokoškolský život.

Zdroj: NeedPix

Mnohí, ktorí sme chodili na vysokú školu a aj tam nejaký ten piatok pobudli, sme narazili na osoby, ktoré proti štúdiu na vysokej škole mali nejaké predsudky. Buď presadzovali „školu života“ alebo vysokoškoláci pre nich vždy budú bandou lajdákov bez akýchkoľvek zručností a daností.

Máme tu aj kategóriu „stará škola“ – tam patria naši milujúci deduškovia a babičky, ktorí však nerozumejú tomu, načo sa toľko učíš… A mnohí, aj keď určite nie všetci, žijú v tom, že ti stačí výdatný obed, pero a papier a za pár hodín je z teba génius a „áčka“ len tak budú lietať. Oj, babi, bodaj by to bolo také jednoduché.

Shutterstock

S podobnými rečami si sa stretával počas štúdia možno aj ty sám:

• Všetci len pijú. A stále. Je pravda, že počas vysokej školy mnohí holdujú alkoholickým nápojom. Je to asi najčastejšie využívaný spôsob duševnej hygieny počas študentských čias… Ale nepijú všetci a každopádne, miera a pravidelnosť „požívania“ sa u jednotlivcoch odlišuje.

• Učia sa iba zbytočnosti, ktoré v živote nevyužijú. Samozrejme, sú aj také predmety. Ale je mnoho nedocenených, pri ktorých získaš pomerne cenné vedomosti, ktoré potrebuješ pre vykonávanie svojej profesie.

• Na internáte zažijú tie najkrajšie časy. Nie každému toto klasické vysokoškolské bývanie sadne. Mnoho ľudí úplne „nevychytá“ spolubývajúcich a následkom toho musia čeliť mnohým nezhodám na dennom poriadku.

Sú izby a pomerne malé, kde musíš zdieľať priestor s dvomi cudzími ľuďmi, s ktorými si nemusíš vôbec rozumieť a je pomerne náročné žiť v takom malom priestore s človekom, ktorého neznášaš.

• A keď vychytáš nejakého „psychouša“ a nemáš na podnájom a nechcú ťa na študijnom premiestniť na inú izbu, je to veľmi nepríjemná situácia. Pre niektorých je život na intráku iba nutné zlo, nie párty „every day, every night“.

Shahs Of Sunset Drinking Gif By RealitytvGIF - Find & Share on GIPHY

• Školy zabezpečia prax a prácu. Bodaj by to tak bolo. Keď študent už z vysokej školy vyjde s pracovnými skúsenosťami, je to často preto, že sa svojpomocne snažil nájsť si nejakú prax už počas štúdia. A mnoho zamestnávateľov takýchto snaživých ľudí ocení.

• Na skúšku sa stačí učiť deň dopredu. Sú také odbory a predmety, na ktoré sa ti nestačí učiť ani celý život…

• Väčšina má zaplatený titul. Sme na Slovensku. Nie všetci pochádzame z bohatých rodín a veľa študentov je rado, že im ostane na instantnú polievku a tresku s rožkami, nie ešte pchať profesorom bankovky do vačku. Keď máš na účte desať eur a pred sebou ešte týždeň do výplaty, podobná hláška ťa adekvátne rozosmeje…

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt much euro
https://pixabay.com/sk/illustrations/euro-z%C3%A1sobn%C3%ADk-peniaze-mena-96289/

• Štátnice sú len formalita. Niekde, ak prídete „vymletý“ a navyše sa za to vôbec nehanbíte, vás bez pardonu vyhodia. A inde môžete vedieť všetko a poletíte tiež, pretože komisia nemala svoj deň.

• Na internátoch sexuje každý s každým. Mnohí „vysokou školou nepobozkaní“ žijú v utópii, že každý študent si na intráku plnými dúškami užíva hodiny a hodiny nezáväzného sexu a strieda sexuálnych partnerov jedna radosť. Ono to je možno tak vyobrazené v amerických filmoch, ale pravda je väčšinou inde.

Nie je to totiž pre každého. A pre tých, čo by to aj bolo, sa nie vždy zadarí. Nie každý je totiž vysokoškolský Adonis, ktorému sa ženy samy hádžu do postele…aj keby bol chalanko za to rád.

Shutterstock

• Majú samé výhody. Vlaky zadarmo, obedy v jedálňach tiež za polovicu, raj žiť.

• Dajú ti, čo sa máš učiť a ty sa len naučíš. Tí, čo to tvrdia, ešte nepoznajú takých vyučujúcich, ktorí majú vo veľkej obľube skloňovať slovíčko samoštúdium. A tá látka je vlastne nevysvetlené učivo, ktoré býva (veľa ráz) vo veľkej miere zahrnuté do skúšky.

• Vysoká škola je pre bifľošov. Nie, skôr pre tých, ktorí sa vedia učiť efektívne a baví ich vzdelávať sa. A hlavne, majú nervy zo železa a nechcú vyskočiť z okna po každej nepodarenej skúške…

Person Sitting in Front of the Laptop Computer
https://www.pexels.com/photo/notes-macbook-study-conference-7102/

• Živia ich rodičia. Nemusia pracovať. Veľa, ak nie väčšina študentov popri škole ešte brigáduje a snaží si privyrobiť nejaké to euro.

• Vifonky patria k ich dennému menu. Aj keď sa tieto instantné polievky stali symbolom jedálnička vysokoškolských deciek, viacerí tento „pokrm pre bohov“ doslova nenávidia a smrdí im.

Shutterstock

• Podvádzajú pri skúškach. Keby to bolo také jednoduché, veríme, že by sa našli takí, ktorí by smelo odpisovali pri každom teste a pchali si ťaháky všade, kde sa im zmestia. No nie vždy je to easy. Pri niektorých doktoroch a profesoroch nemáte odvahu ani dýchať, tobôž nie podvádzať.

• Titul nič neznamená. „Zbytočne premárniš najlepšie roky života.“ Je to pomerne rozšírená mienka, ale vysoká má ešte stále svoj význam, pokiaľ si dokážeš vybrať správny odbor a školu. Šikovní a vzdelaní ľudia sú potrební. A pracovné skúsenosti dokážeš načerpať aj počas štúdia, pokiaľ si šikovný.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
19
Fuuj
Fňuk Fňuk
13
Fňuk
Jeej Jeej
17
Jeej
Uups Uups
5
Uups
Haha Haha
46
Haha
Woow Woow
21
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
10 vecí, ktoré nám budú chýbať, keď konečne skončí pandémia


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME