Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

Čoraz viac sa hovorí a kladie dôraz na recykláciu a väčšiu ohľaduplnosť k našej planéte. Hovorí sa o uhlíkovej stope a o zero waste životoch. Každý z nás môže aspoň minimálne pozmeniť svoje zvyky tak, aby mal jeho život menší negatívny dopad na túto planétu. Nehovoríme, že musíš chodiť nahý, lebo aj pri výrobe oblečenia a jeho dodávaní sa spotrebúva energia a znečisťuje planéta.

Na začiatok možno stačí aj to, že začneš recyklovať odpad. Možno to už dokonca dávno robíš, no netušil si, že niektoré z týchto vecí si možno recykloval zle.

Gary Chan, Unsplash

To, čo sa nerecykluje vôbec

Sú veci, ktoré už prešli toľkými procesmi recyklácie, že ich nie je možné ďalej recyklovať. Možno si aj ty mylne hádzal medzi papier kartónové obaly na vajíčka, rolky z toaletného papiera alebo kuchynských utierok, ktoré spadajú presne do tejto kategórie.

Ďalej sa nerecyklujú obaly či produkty, ktoré boli silne znečistené, napríklad krabica od pizze, ktorá je zamastená, použité vreckovky alebo kuchynské utierky.

Čo patrí do papiera?

Mnohokrát nemajú ľudia úplne jasno v tom, čo patrí do papiera a čo do plastu. Do nádoby na papier môžeš vhadzovať noviny, časopisy, zošity, kancelárske papiere, letáky, kartónové krabice a rôzne papierové obaly. Treba si však dávať pozor na to, aby žiadne z týchto obalov neboli znečistené, ako sme už vyššie spomínali prípad s krabicou od pizze.

Nesmie sa sem vhadzovať voskovaný papier, jednorazové plienky a, samozrejme, všetko, čo nie je papier. Taktiež medzi papier nepatria pokladničné bloky a kelímky od kávy – tie sú síce z papiera, ale sú potiahnuté vrstvou plastu, takže patria do zmesového odpadu.

Jasmin Sessler, Unsplash

Čo môžeš vhadzovať do plastu?

Do plastu môžeš vhodiť pet fľaše. Netreba z nich dávať dole vrchnáky ani etikety. Je však fajn, keď ich stlačíš, aby nezaberali v kontajneri príliš veľa miesta. Môžeš sem vhodiť aj fľaše od kečupu, igelitky, obaly z čistiacich produktov, fólie, plastové vaničky, obaly od sladkostí, cestovín, hračky a očistené fľaše od kuchynského oleja.

Môžeš sem dokonca vhodiť aj termoobaly od jedla, ale najprv ich treba očistiť. V Bratislave sa triedia aj hliníkové nápojové plechovky do plastového odpadu. Do plastu je povolené vhadzovať aj polystyrén, ten však nesmie byť znečistený – prípad obalov na jedlo.

Druhým najčastejším prípadom polystyrénového odpadu v domácnosti sú výplne z krabíc s elektronikou alebo iných produktov. Takýto polystyrén je ideálne rozložiť na menšie kúsky, aby v kontajneri nezaberal veľa miesta.

Ako recyklovať sklo?

Do skla patria, samozrejme, sklenené fľaše, poháre, obaly z nápojov a potravín a sklenené črepy. Do nádoby na sklo nepatrí zrkadlo, žiarovky a žiarivky, tabuľové sklo, keramika a porcelán. Aj v prípade týchto odpadkov je dobré pred vyhodením ich opláchnuť.

Lacey Williams, Unsplash

Ak sa u vás recykluje aj kov

V niektorých mestách môžeš nájsť aj nádoby na recykláciu kovu. Sem patria rôzne konzervy, mäkké konzervy od paštét, viečka od jogurtov a iných mliečnych produktov, neznečistený alobal a viečka od zaváraninových pohárov. Nepatria sem obaly od zubných pást a kovové obaly od farieb, lepidiel a iných chemikálií.

Treba obaly pred vyhodením umývať alebo nie?

Aj napriek tomu, že sa obaly ešte zvyknú v zbernom dvore umývať, určite to ľuďom pracujúcim na triediacich linkách pomôže. Je fajn odpady umývať aj z hygienického hľadiska. Avšak obaly od šampónov alebo iných kozmetických výrobkov umývať netreba.

V tomto prípade stačí, ak sú dostatočne vymíňané. Opláchnuť môžeš tégliky od jogurtov a iných potravín. Ak bolo v obale niečo mastné, je na mieste umyť to so saponátom.

Kam s týmito vecami?

• Použitý kuchynský olej sa považuje za nebezpečný odpad. Ak ho po použití vyleješ do WC alebo výlevky, upcháva potrubie a následne komplikuje aj predražuje čistenie v čističke odpadových vôd. Okrem toho má takýto olej schopnosť silne znečisťovať vodu.

• Baterky nepatria do zmesového odpadu. Zberné nádoby na ne nájdeš v obchodoch s elektrom. V mnohých supermarketoch už nájdeš nádoby, kde môžeš takýto druh odpadu vyhodiť.

• Kam s tetrapakmi? Pre mnohých často dilema, keďže nápojové kartóny sa skladajú z viacerých vrstiev. Zväčša sa zbierajú spoločne s plastom (v Bratislave), prípadne sa niekde dávajú do papiera, inde ich zbierajú samostatne.

• Nádoby z dezodorantov a iných sprejov, podobne ako aj zo šľahačiek, patria buď do kovu alebo ich môžete vyhodiť medzi plasty.

• Mnoho výrobkov vieš momentálne kúpiť už bez obalu, prípadne v recyklovateľnom obale. Napríklad šampóny, mydlá, dezodoranty, čistiace prostriedky, ale aj žiletky vieš nahradiť ekologickejšou alternatívou.

Profimedia.sk

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.