Z Ameriky, ako inak, prichádza správa o najdlhšom neprelomenom rečnení v senáte. Toto rečnenie však nebolo len tak do vánku, ale slúžilo ako protest. Ako informuje CNN, demokratický senátor Cory Booker sa svojou 25 hodinovou rečou postavil proti praktikám a radikálnym škrtom prezidenta Donalda Trumpa.
Booker začal rečniť večer o 19:00 a svoju reč neskončil ani po 25 hodinách. „Stojím tu dnes večer, pretože úprimne verím, že naša krajina je v kríze. Toto nie sú normálne časy,“ povedal 55-ročný Booker, ktorý zastupuje štát New Jersey a kandidoval aj na prezidenta, v úvode svojho vystúpenia. Rečnil o viacerých témach, vrátane Trumpových radikálnych škrtoch vo vládnom aparáte. Podľa neho sa Trump pokúša kompletne ovládnuť moc v USA a tým ohrozuje jej demokraciu.
Podľa Bookera je Trumpovo konania „protiústavné“ a za relatívne krátky čas spôsobil obrovské množstvo chýb. Prezident podľa neho spôsobil za 71 dní veľa škôd v oblasti bezpečnosti Američanov, finančnej stability a základov našej demokracie. Rekordný prejav sa nemohol zaobísť bez humoru a istej dávky nadhľadu, no sem tam dochádzalo k poriadnemu politickému iskreniu.
Cory Booker ako básnik
Tu sa dostávame k faktom, ktoré z Bookerovho rekordu robia niečo vážne ojedinelé. Za celý čas svojho rečnenia ani raz nenavštívil toaletu a ani raz sa neposadil. Nešlo len o politickú kritiku, no aj o samotný rekord. Čas teda vypĺňal nie len kritizovaním prezidenta, ale aj čítaním básni a rozpravou o športe. Jeden z prítomných politikov sa ho taktiež opýtal, že ako sa má. „Nebudem sa sťažovať,“ odpovedal Booker so smiechom.
Záznamy uvádzajú, že najdlhší prejav mal zatiaľ v medziach Senátu Strom Thurmond z Južnej Karolíny. Ten v roku 1957 rečnil dokopy 24 hodín a 18 minút. Na tie časy ešte úctyhodnejší výkon. Vtedy sa jednalo o takzvaný filibuster, teda obštrukčnú reč, ktorou sa menšina snaží zdržiavať nejaké rozhodnutie väčšiny a donútiť ju tak k novému konaniu a kompromisu. Booker však tento rekord prekonal a jeho prejav sa stal najdlhším v dejinách senátu.
Niekedy nestačí jednoduchá snaha zastaviť procesy riadené prezidentom či vládou, ba nestačí ani demokracia. Dakedy je potrebné navštíviť miesta, ktoré si vládnuce osoby zobrali za terč a posúdiť na vlastnej koži, či hovoria pravdu. Politici sa v dnešnej dobe teda musia obrátiť na drastickejšie spôsoby a jedným z nich je aj Bookerov rekord, ktorý sa jedného dňa bude používať ako výraz na čo najdlhšie rečnenie v Senáte.