Skupina kongresmanov z americkej Republikánskej strany predstavila návrh zákona, ktorým by sa „výrazne a okamžite“ zvýšila vojenská podpora pre ukrajinské ozbrojené sily, vrátane financovania výzbroje a výcviku. Ukrajina by sa podľa tohto zákona stala súčasťou „NATO plus“. TASR túto informáciu získala v utorok z agentúry Interfax.
Michael McCaul, iniciátor návrhu zákona a zástupca republikánov vo výbore Snemovne reprezentantov pre zahraničné vzťahy, podľa rozhlasovej stanice Hlas Ameriky citovanej agentúrou Interfax uviedol, že „diplomacia má malú šancu na úspech, ak sa k nej nepristupuje z pozície sily… (Ruský prezident) Vladimir Putin by mal brať do úvahy, že Kongres nebude tolerovať obnovenie sféry vplyvu Ruska a nedopustí, aby sme sa vzdali Ukrajiny a našich ďalších spojencov a partnerov z NATO v strednej a východnej Európe“.
Ako uviedol Hlas Ameriky, návrh zákona o zaručení ukrajinskej nezávislosti prostredníctvom posilnenia jej obrany (GUARD Act) poskytne Ukrajine vojenskú a diplomatickú podporu, ktorú potrebuje v podmienkach koncentrácie ruskej vojenskej sily na svojich hraniciach. Návrh zákona počíta aj s okamžitým uvalením sankcií na plynovod Nord Stream 2, aby sa nikdy nesprevádzkoval. Spoluautormi návrhu zákona sú poslanci Snemovne reprezentantov Mike Rogers, Mike Turner a Elise Stefaniková.
Tento návrh zákona počíta s výrazným zvýšením financovania dodávok smrtiacich zbraní Ukrajine, najmä protilietadlových a protilodných zbraní, ktoré Ukrajinci potrebujú na zadržiavanie Ruska. Podľa Rogersa návrh zákona dáva jasne najavo, že Putinove požiadavky, ako právo veta a vstup štátov do NATO a moratórium na rozmiestňovanie rakiet stredného doletu, sú neprijateľné a protirečia záujmom USA v oblasti ich vlastnej bezpečnosti.
Ukrajina musí byť slobodná pri rozhodovaní o svojej budúcnosti vrátane ekonomických vzťahov a bezpečnosti, a to bez strachu z odvetných opatrení, vyhlásila Stefaniková. Agentúra Interfax spresnila, že návrh zákona tiež označuje Ukrajinu za členskú krajinu NATO plus, aby bolo možné urýchlene zvážiť predaj určitého amerického obranného tovaru a služieb. Dokument súčasne odmieta návrh Ruskej federácie na zavedenie moratória na rozmiestňovanie pozemných rakiet stredného doletu v Európe a požaduje, aby Spojené štáty oficiálne určili, či Rusko je štátom sponzorujúcim terorizmus.
Navrhovatelia okrem toho počítajú s vyčlenením 155 miliónov dolárov pre Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda. Tieto financie vyčlenené pre rok 2022 majú poslúžiť na boj proti „ruským dezinformačným a informačným operáciám“ v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu.