Reštaurácia historickej maľby ovce inšpirovala vznik memes

Minulosť prináša rôzne prekvapenia.

Zdroj: Jan van Eyck / commons.wikimedia.org

Po niekoľkých rokoch náročnej a precíznej práce sa odborníkom na reštaurovanie obrazov podarilo vrátiť do pôvodného stavu časť oltárnej výzdoby katedrály v belgickom Gente. Pohľad, ktorý sa im naskytol, všetkých zaskočil a objav stál, ako informuje portál Know Your Meme, za zrodom nového meme.

Uznávané dielo zhotovili holandskí bratia Jan a Hubert van Eyckovci niekedy pred rokom 1432. Z dvanástich panelov sa momentálne najväčšej pozornosti teší ten, ktorý znázorňuje obetovanie jahniatka. Výjav s ovečkou sa nachádza priamo uprostred a jeho reštaurovanie prinieslo obrovské prekvapenie.

Zvláštnosťou tohto prípadu je fakt, že vôbec nejde o pokazenú opravu, akou je známy prípad Ježiša zo Španielska. Počas reštaurácie obrazu bola šikovne a bez toho, aby došlo k poškodeniu, odstránená vrstva zo 16. storočia, ktorá prekrývala pôvodný obraz. Prečo by ale niekto zakrýval umelecké dielo?

Nejaký dobrodinec chcel ľudstvo ochrániť pred týmto:

Oproti vonkajšej vrstve zo 16. storočia má novoodhalený originál až príliš humanoidný ksicht. Ako si všimli viacerí ľudia na sociálnych sieťach, ovca takto jednoducho nevyzerá. Najhoršie na celom obraze sú tie veľké oči orientované dopredu. Len sa na ne pozri!

Originálna ovca sa každému okamžite asociovala so škaredými mačkami zo stredovekých obrazov. Kedysi sa svet umenia nachádzal v divnom stave – najväčší majstri, ktorí dokázali hodnoverne namaľovať portréty panovníkov, katastrofálne zlyhávali pri maľovaní akýchkoľvek zvierat.

Čím dlhšie sa človek pozerá na gentskú ovcu, tým hlbšie sa mu jej pohľad vrýva do duše. Obraz má skutočne špeciálnu znepokojivú auru, vďaka ktorej sa stal inšpiráciou pre mnohé vtipy a memes (a asi aj nočné mory).

Nerealistický ovčí ksicht bije do očí ešte viac, keď si človek pozrie zvyšok obrazu. Pri znázornení ľudských postáv je vidieť snahu priblížiť sa skutočnosti a botanici boli dokonca schopní identifikovať všetky druhy rastlín. Historikov, teológov a znalcov umenia čaká teraz vážna diskusia o tom, či divná tvár ovce nebola zámer v snahe povedať niečo viac.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
3
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
33
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Slováci opäť zahviezdili v našej dokresľovacej výzve. Tentoraz mali za úlohu dokresliť krtka


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME