Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.1.2025
sk
Miloš
cz
Zdeněk
, Zdenek, Zdenko

V tomto článku sa spolu pozrieme do minulosti (dávnejšej aj menej) a predstavíme si 10 pracovných pozícií, ktoré sa kedysi tešili veľkej obľube, ale dnes by si ich v inzerátoch hľadal len márne. Patria medzi ne napríklad rezači ľadu, roznášači mlieka či „ľudské budíky“.

Väčšina z týchto pracovných pozícií zanikla kvôli stále rýchlejšie postupujúcemu technologickému pokroku.

1. Rezač ľadu

Rezači ľadu našli uplatnenie pred vynálezom chladničky a mrazničky. Ich úlohou bolo vyrezávať veľké kusy ľadu, ktoré sa následne používali na chladenie potravín či nápojov. Práca to bola náročná a pracovníci boli vystavení nebezpečenstvu, že sa na ľade preboria do mrazivej vody. Dnes už by sme však takýchto pracovníkov vo svete hľadali márne.

Ice CutterBefore modern refrigeration techniques became widespread, ice cutters would saw up the ice on frozen lakes…

Gepostet von Jerson Rico Nafarrete am Freitag, 26. Oktober 2018

2. Lovec potkanov

Lovci potkanov mali za úlohu regulovať populáciu mestských potkanov. Bolo to dôležité povolanie, pretože zabraňovalo rozširovaniu chorôb a epidémií. Premnožené potkany mali navyše negatívny vplyv na uskladnenú úrodu a zásoby potravín. Lovci potkanov boli sami vystavení veľkému riziku nákazy, navyše sa museli pohybovať v poriadne nepríjemných prostrediach, napríklad v kanáloch.

3. Rozsvecovač lámp

Ešte predtým, ako sa všade po svete rozšírili elektrické pouličné lampy, bolo treba ich rozsvecovať ručne. Pracovníci museli vyjsť po rebríku a pracne vymeniť olej. Plynové lampy sa objavili začiatkom 19. storočia, ktoré tiež vyžadovali manuálnu obsluhu. Pracovníci takto museli rozsvietiť (prípadne ráno zhasnúť) aj tisíce lámp (záležalo, pravdaže, od veľkosti mesta).

Práca sa v rodine často dedila a nezriedka ju vykonávali aj ženy. Bola tiež relatívne bezpečná.

View this post on Instagram

Erik Ludvig Henningsen (29 August 1855 – 28 November 1930) was a Danish painter and illustrator. He is best known for his Social Realist paintings of poor and exposed groups in the 1880s and 1890s. He was the younger brother of Frants Henningsen who was also a painter. In his paintings from the 1880s and 1890s, Henningsen was preoccupied with the rights and living conditions of groups such as the unemployed, women, workers, children and the elderly. He also depicted the lighter aspects of human life, as in his paintings of street life in Copenhagen.?Erik Ludvig Henningsen (29 Ağustos 1855 – 28 Kasım 1930) Danimarkalı bir ressam ve illüstratördü. 1880'lerde ve 1890'larda fakir ve korunmasız grupların Sosyal Realist tablolarıyla tanınır. Aynı zamanda ressam olan Frants Henningsen'in küçük kardeşi idi. 1880'lerden ve 1890'lardan kalma resimlerinde Henningsen, işsizler, kadınlar, işçiler, çocuklar ve yaşlılar gibi grupların hakları ve yaşam koşulları ile meşguldü. Ayrıca Kopenhag'daki sokak hayatı resimlerinde olduğu gibi insan yaşamının daha hafif yönlerini de resmetmiştir. #erikludvighenningsen #lamplighter

A post shared by Artist Wonders (@artistswonders) on

4. Čítač novín

Táto profesia môže dnes pôsobiť naozaj pomerne bizarne, ale v minulosti to bola bežná prax v mnohých firmách či fabrikách. Ich šéfovia totiž zamestnávali ľudí, ktorí sa každé ráno postavili na stupienok a nahlas čítali noviny, aby sa o najnovších správach dozvedeli všetci zamestnanci priamo pri práci.

View this post on Instagram

In the world of smart phone there are still some Reader #newspaperreader ❤ click by- @dr_sudha_koli ?♥ . . .#worktrip #instagood #roadtrip #travel #trip #work #beautiful #travelgram #travelphotography #businesstrip #worktravel #instatravel #sunset #sea #wanderlust #sydney #entrepreneurlife #businesstravel #captionplus #likes #workandtravel #workout #fly #worklife #business #airport #working #startup #gobikesindia @beingtravelkar @travel_diar.y @konkan_travel @photographers.of.mumbai @bluestar_photography__ @mandar_shirke_photography @indian_photographers__hub @mobile_clicks3 @mobile_photographyofficial @mobile_clickze @mob_photographers

A post shared by ???साहिल मढवी फोटोग्राफी ?? (@sahilmadhavi_) on

5. Roznášač mlieka

Idylický obraz mliekara, ktorý roznáša fľaše čerstvého mlieka a zanecháva ich pri dverách domov, iste všetci poznáme. Dnes sa však s touto praxou už takmer nestretávame. Roznášači mlieka pracovali v skorých ranných hodinách a v niektorých prípadoch prinášali aj iné produkty, najmä maslo, smotanu, syr či vajcia.

6. Podomový obchodník s knihami

Podomového obchodníka s knihami už dnes naozaj nestretneš, kedysi však išlo o regulérne zamestnanie. Najmä v 18. a 19. storočí využívali vydavatelia a predavači služby podomového predaja. Predavači so sebou niesli niekoľko vybraných kníh a snažili sa ich predať nič netušiacim obyvateľom.

7. Telegrafista

Jednoduché elektrické zariadenie na prenos dôležitých údajov dosiahlo svoj vrchol v prvej aj druhej svetovej vojne. Telegrafisti boli vtedy dobre platení a museli bezchybne ovládať morzeovku. Telegraf neskôr ustúpil modernejším vynálezom a s ním napokon zmizla aj pozícia telegrafistu.

The Telegraphist at Mount Kembla had a few literacy issues (or maybe not: does anyone know if "Eye" was used to…

Gepostet von Kembla Jottings am Mittwoch, 13. Juli 2016

8. Budič

Ráno nás zobúdza nastavený budík v mobile, našich rodičov prebúdzal mechanický budík a tých ešte starších dokonca iní ľudia. Títo budiči plnili úlohu vtedy neexistujúcich budíkov, chodili ulicami a zobúdzali ich obyvateľov. Najčastejšie na to používali dlhé palice, ktorými búchali na okná, hádzali do nich aj kamienky a využívali aj píšťalky.

One more knocker up!

Gepostet von Asterino Sisters am Freitag, 9. August 2013

9. Obsluha výťahu

Dnes už výťahy nepotrebujú žiadnu špeciálnu obsluhu, ale nebolo tomu tak vždy. V minulosti totiž ľudia vstúpili do výťahu a obsluhe oznámili, na ktoré poschodie sa chcú dostať. Výťahy boli v tej dobe oveľa náročnejšie na obsluhu, a preto si vyžadovali špeciálne vytrénovaných profesionálov.

10. Mestský hlásič

Pokiaľ si sa chcel dozvedieť najnovšie novinky či nové súdne vyhlásenia, musel si sa spoľahnúť na mestského hlásiča. Tento úradník bol zároveň zamestnancom súdu a vyzbrojený zvoncom stál na ulici a nahlas kričal verejné oznamy, ktoré mali počuť všetci ľudia.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.