Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Rezort vnútra chce znížiť administratívnu záťaž pre cudzincov žiadajúcich  o pobyt v SR

Zvýšiť sa má správny poplatok za vydanie dokladu o pobyte. Dôvodom je, že doklad bude polícia doručovať na adresu žiadateľa.


Vodiči medzinárodnej autobusovej a kamiónovej dopravy pri žiadosti o obnovu prechodného pobytu na účel zamestnania by nemali mať povinnosť preukazovať, že majú zaistené ubytovanie na Slovensku.

V konaniach o udelenie prechodného pobytu na účel štúdia má cudzinecká polícia akceptovať aj doklad potvrdzujúci tento účel starší ako 90 dní. Vyplýva to z návrhu novely zákona o pobyte cudzincov, ktorú na základe plánu legislatívnych úloh vlády predložilo do medzirezortného pripomienkového konania Ministerstvo vnútra SR (MV SR). Cieľom je zníženie administratívnej záťaže cudzích štátnych príslušníkov, ktorí žiadajú o pobyt na území Slovenskej republiky. Informoval o tom tlačový odbor rezortu vnútra.

„Našou snahou je zefektívniť konania a jednoznačnejšie definovať niektoré procedurálne postupy hraničnej a cudzineckej polície, najmä v oblasti návratov cudzincov z tretích krajín zo Slovenska, k čomu nás zaviazali schengenskí hodnotitelia,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Novelou sa majú zaviesť nové oprávnenia policajta v súvislosti s vycestovaním štátnych príslušníkov tretích krajín cez vonkajšiu hranicu. Pri výstupe zo Slovenska budú povinní predložiť platný cestovný doklad, v opačnom prípade im bude hroziť zamietnutie vycestovania cez vonkajšiu hranicu.

Zaviesť sa má možnosť policajného útvaru zamietnuť účelovú žiadosť o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania v prípade, ak cudzinci z tretích krajín vedome obchádzajú zákonnú podmienku preukázať dosiahnutie zisku z podnikania po zdanení podaním novej žiadosti o udelenie prechodného pobytu. Na druhej strane, pri obnovovaní prechodného pobytu na účel podnikania budú mať občania tretích krajín s nedoplatkami na daniach, clách či poistných odvodoch 10 dní na uhradenie pohľadávok, ktoré sú podľa aktuálnej právnej úpravy dôvodom na zamietnutie žiadosti.

Športovci a športoví odborníci pôsobiaci na Slovensku budú po novom môcť preukazovať účel pobytu predložením dohody o vykonávaní športovej činnosti, pričom sa nevylučuje, aby mohli zároveň na Slovensku podnikať. Ministerstvo vnútra pristúpilo k tejto zmene na základe plánovaných úprav v zákone o športe.

Zvýšiť sa má správny poplatok za vydanie dokladu o pobyte. Dôvodom je, že doklad bude polícia doručovať na adresu žiadateľa. Cudzinci tak nebudú musieť opakovane navštevovať pracovisko cudzineckej polície. Účinnosť novely zákona sa navrhuje od 1. januára 2023.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť