NAKA je skratka pre Národnú kriminálnu agentúru. Ide o organizačnú zložku Prezídia Policajného zboru, ktorá vznikla v roku 2012 ako nástupnícky útvar dovtedy samostatných úradov boja proti korupcii a organizovanej kriminalite. Nášmu portálu sa podarilo spojiť s vyšetrovateľkou NAKA, ktorá nám bola ochotná odpovedať na viacero zaujímavých otázok. Vzhľadom na citlivosť jej povolania sa však rozhodla ostať v anonymite.
Okrem toho, že pracuje v polícii už dlhé roky, spolupracuje s televíziou JOJ na formátoch s kriminálnou tematikou. Medzi ne patrí aj najnovší seriál Prokurátorka, kde pomáhala rozpracovať námety z kriminalistického a vyšetrovateľského hľadiska a poskytovala odborné rady pri natáčaní.
Koľko rokov pracujete v polícii? V akom elitnom útvare NAKA pracujete a ako dlho?
V služobnom pomere som 23 rokov, vždy som pracovala ako vyšetrovateľka, a to na rôznych útvaroch. Necelú desiatku rokov pôsobím v Národnej kriminálnej agentúre. NAKA je elitným útvarom na odhaľovanie a vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti s rôznym zameraním. Aktuálne pôsobím na oddelení, ktoré vykonáva vyšetrovanie najzávažnejších foriem hospodárskej a majetkovej trestnej činnosti s prvkami organizovanej trestnej činnosti.
Prečo ste sa rozhodli práve pre toto povolanie? Čo vás na ňom priťahovalo?
K práci vyšetrovateľky ma priviedla viac-menej náhoda, nebol to žiadny sen, a už vonkoncom žiadne generačné pokračovanie, nakoľko v rodine som prvým policajtom.
Náhoda to zariadila takto a ja musím skonštatovať, že aj keď sa obzriem späť, bez váhania odpoviem, že som si vybrala správne.
Ktorý prípad bol z hľadiska vyšetrovania najťažší? Dokázali ste ho priviesť do úspešného konca, resp. bol vynesený právoplatný rozsudok?
Vyšetrovanie každej trestnej veci na našom útvare je náročné a zložité, špecifické zvlášť pri vyšetrovaní ekonomickej trestnej činnosti, ktorá býva sofistikovaná. Vyžaduje si vysokoodborné zručnosti, ktoré ak chcete uspieť, musíte stále zdokonaľovať. Ľudia zvonka môžu subjektívne vnímať, že zložité je to, čo je medializované.
Takémuto tlaku však profesionálne nemôžete podľahnúť, je nevyhnutné zachovať si vždy objektívny postoj vo vyšetrovaní. Pre mňa je úspechom každý prípad, kde dokážeme zabezpečiť nestranne dôkazy tak, aby bol páchateľ právoplatne odsúdený. Najťažšie prípady sú pre mňa tie, keď páchateľa tušíme/vieme, avšak nedokážeme zabezpečiť z rôznych dôvodov procesne usvedčujúce dôkazy.
Boli ste niekedy v ohrození života? Vyhrážal sa vám niekedy páchateľ? (Ak áno, išlo o páchateľa akého trestného činu?)
Nie, v ohrození života som sa v súvislosti so svojou prácou nikdy neocitla.
Použili ste už pri služobnom výkone zbraň? Ak áno, v akom prípade?
Nie, nebola som vystavená takej situácii, v ktorej bolo nutné použiť služobnú zbraň. Vyšetrovateľ nie je zaradený v priamom výkone, k použitiu služobnej zbrane dochádza väčšinou pri služobných zákrokoch, ktoré vyšetrovateľ nevykonáva.
Spolupracovali ste na seriáli Prokurátorka, ako ste sa dostali k supervízii takejto kriminálky? Je to vaša prvá spolupráca?
Odbornej spolupráci na novom seriáli Prokurátorka predchádzala naša dlhoročná odborná spolupráca s televíziou JOJ na formátoch s kriminálnou tematikou. Spolupráca s televíziou je príjemným oživením mojej práce, ktorú vykonávam celý svoj profesionálny život už viac ako 20 rokov a kde svoje skúsenosti a postrehy môžem premietnuť do tejto spolupráce tak, aby tieto formáty približovali prácu polície v našich podmienkach.
V čom spočíva rola supervízora a čo všetko ste mali na starosti?
Naša spolupráca prebiehala od spracovania prvotných námetov takpovediac po poslednú klapku. Na začiatku to bolo rozpracovanie námetov z kriminalistického a vyšetrovateľského hľadiska, ktoré sa posunuli na tvorbu scenárov. Po vypracovaní scenárov nasledovala ich odborná korekcia a doplnenie, konzultácie so scenáristami, dramaturgiou a réžiou. Často sú to odborné rady takpovediac za pochodu, ak niečo vyskočí aj počas natáčania a výroby. Ide najmä o to, aby divák mal možnosť vidieť aj po odbornej stránke kvalitný formát dotiahnutý až po detaily z policajného prostredia.
Sú v seriáloch dodržané reálne postupy, alebo to v realite môže vyzerať aj inak?
Koncept tohto seriálu prináša „na obraz“ pre diváka nový pohľad na prácu vyšetrovateľa a prokurátora. Seriál pracuje s príbehom v uzavretom priestore – výsluchových miestnostiach. Divák má tak možnosť nahliadnuť do reálnej časti vyšetrovania, ktorú tvoria úkony trestného konania v prípravnom konaní, ako aj dozoru a úkonov prokurátora. V seriáli sledujeme jednotlivé uzavreté mikropríbehy, a to všetko na pozadí osobného príbehu prokurátorky, ktorý sa nesie celou dejovou líniou seriálu. Každý z príbehov vrážd len postupne odkrýva hrôzostrašnú pravdu, väčšinou založenú na osobných tragédiách páchateľov, čo sa zhoduje s bežnou realitou vo vyšetrovaní.
Vyšetrovanie prípadov v jednej epizóde sa uzavrie takpovediac za jeden deň… Realita je asi iná. Ako dlho môže trvať takéto vyšetrovanie? Ako rýchlo viete prípad uzavrieť?
Ako sami napovedáte, vyšetrovanie prípadov nie je záležitosťou jedného pracovného dňa. Policajt vykonáva vyšetrovanie tak, aby čo najrýchlejšie zadovážil všetky podklady na objasnenie prípadu a zistenie páchateľa trestného činu v súlade s našimi zákonmi. Musí ich zabezpečiť bez ohľadu na to, či svedčia v prospech alebo neprospech páchateľa, v oboch smeroch však vykonáva dôkazy tak, aby umožnil súdu spravodlivé rozhodnutie.
Dôkazy získané zákonným spôsobom vyhodnocuje podľa svojho vnútorného presvedčenia založeného na starostlivom zvážení všetkých okolností prípadu. Pokiaľ výsledky považuje policajt za postačujúce, vyšetrovanie skončí rozhodnutím v zákonných možnostiach. Preto odpoveď na otázku, ako dlho trvá vyšetrovanie, by bola veľmi individuálna, čo určite vníma aj divák cez naše spoločenské dianie. Môžeme hovoriť o „horizonte“ niekoľkých týždňov, mesiacov a aj rokov.
Aký veľký tím spolupracuje na podobných prípadoch? V tom našom seriálovom je tam 5 vyšetrovateľov…
Policajt pri vyšetrovaní, okrem prípadu, na ktorý je potrebné rozhodnutie alebo súhlas sudcu alebo prokurátora, vykonáva vyšetrovanie samostatne, takže prípad si vedie jeden vyšetrovateľ, je zaň aj zodpovedný. Výnimkou sú špecializované tímy, ktoré sa zriaďujú pre vyšetrovanie, ak je dokazovanie mimoriadne náročné a vyžaduje si značné úsilie. Vtedy je to práca celého tímu ľudí, ktorý je zložený z viacerých skupín, pričom každá skupina má svoje individuálne úlohy.
Ako vnímate seriálovú tvorbu kriminálky ako profesionál – vy a vaši kolegovia?
Ja som vždy rada, ak sa seriálová tvorba priblíži našej práci a prinesie divákovi aj nové informácie. Každý formát, bez ohľadu na to z akého prostredia pochádza, by mal byť spracovaný tak, aby diváka zaujal. Reálne problémy, s ktorými sa stretávame v práci, tak ako aj iné odvetvia, či už je to zdravotníctvo, školstvo, nie sú pre diváka v čase, keď si chce za obrazovkou oddýchnuť, žiadané. Preto je dôležité citlivé a atraktívne spracovanie, ku ktorému môže prispieť spolupráca s odborníkmi z povolania. Takáto spolupráca je nevyhnutná a bežná pri každom filmovom spracovaní a vnáša tak element dôveryhodnosti.
Má to žena vyšetrovateľka alebo aj prokurátorka na takomto zodpovednom poste náročnejšie než jej mužskí kolegovia?
Dovolím si povedať, že žena-prokurátorka a žena-vyšetrovateľka je v súčasnej dobe na tejto pozícii plne akceptovaná a nevnímam na tejto pozícii rozdiely z pohľadu, či ide o muža alebo ženu. Vždy je to o individualite jednotlivca, jeho rozumovej, osobnostnej stránke, jeho skúseností a rebríčku hodnôt. Záťaž, psychická aj fyzická, je rovnaká bez ohľadu na to, kto na tejto pozície je. Nie je to formalita, keď poviem, že nesmierne dôležitá je podpora rodiny.
Je niektorý z prípadov v seriáli reálnym prípadom, pri ktorom ste sa zúčastnili aj vyšetrovania?
Nie, tieto námety kriminálnych príbehov nie sú z mojej vyšetrovacej praxe, ale sú reálnymi príbehmi, ktoré niekde na Slovensku v minulosti život priniesol.
Seriál Prokurátorka môžeš sledovať každú stredu večer, no tento týždeň ho kvôli mimoriadnej politickej relácii televízia JOJ neodvysiela. Tešiť sa naň však môžeš opäť už budúcu stredu v dvoch častiach za sebou.