O nebezpečenstve, aké pre ľudské zdravie môžu predstavovať plasty, sa hovorí veľa. Výskum neustále napreduje a odborníci prichádzajú s novými poznatkami. Najnovšie zistenia nie sú potešujúce. Vedci varujú pred niečím, čoho sa mnohí z nás bežne dopúšťajú. Na výskum upozornil Washington Post.
Jednorazové plasty sú naozaj jednorazové
Dr. Sherri Mason z floridskej Gannon University varuje pred opätovným používaním jednorazových plastov. Plasty sú všade okolo nás a kontaktu s nimi sa človek nemôže úplne vyhnúť. Niekoľké zásady však môžu človeku pomôcť pri ochrane zdravia.
Ide predovšetkým o minimalizáciu opätovného používania jednorazových plastov. Predmety ako plastové fľaše, v ktorých kupujeme nápoje, či obaly, v ktorých nám kuriéri prinášajú jedlá, nie sú vyrobené tak kvalitne ako športové plastové fľaše.
Pri používaní jednorazových plastov dochádza k ich rýchlemu opotrebovávaniu, čo má za následok uvoľňovanie mikropolastov a chemikálií do potravín či nápojov. To nechceš! Niekomu môže pripadať fajn ponechať si PET fľašu, ktorá skvelo padne do ruky, avšak nie je to dobrý nápad.
Mikroplasty a chemikálie
Tieto zistenia zrejme nie sú prekvapivé a väčšina ľudí ich možno aj očakávala, aj tak sú však vztýčeným varovným prstom. Vec, ktorú robia mnohí z nás, je v skutočnosti veľmi nebezpečná. Vedci plasty prirovnávajú k ľudskej pokožke, ktorá sa tiež neustále zbavuje starých častíc.
Odborníci zistili, že jeden liter balenej vody obsahuje 240 000 častíc nanoplastov – telies menších ako jeden mikrometer. Plastové fľaše teda predstavujú zdravotné riziko už od svojej výroby a naplnenia. Ich opätovným používaním sa hrozba len zvyšuje.
Okrem samotných častíc plastu sú pre zdravie veľmi nebezpečné aj chemikálie, ktoré plasty obsahujú. Plasty obsahujú asi až 16-tisíc druhov chemikálií, z ktorých vyše 4200 sa dá považovať za nebezpečné pre zdravie človeka.
Čo robiť a čo nerobiť
Prijímanie mikroplastov a chemikálií do organizmu súvisí predovšetkým s prijímaním potravy a tekutín. Z toho hľadiska si preto treba dať pozor predovšetkým na fľaše, misky na potraviny či príbory. Iné predmety, ako napríklad igelitky, nepredstavujú také riziko, keďže priamo neprichádzajú do kontaktu s potravinami.
Plastové obaly obsahujúce nápoje a potraviny je najlepšie nezohrievať a čo najskôr ich vyprázdniť. Ak ti teda príde čínske jedlo v plaste, pred konzumáciou sa odporúča premiestniť ho na tanier a až tak zohrievať. Zohrievanie plastového riadu výrazne mobilizuje chemikálie, ktoré následne ľahko preniknú do organizmu.
Vedci tiež upozorňujú na to, že medzi najnebezpečnejšie plasty patria tie čiernej farby. Napríklad misky na suši. Čierne plasty obsahujú vysokú úroveň ohňovzdorných chemikálií, ktoré sú pre ľudské zdravie nebezpečné. Tieto látky sú karcinogénne a môžu negatívne pôsobiť na rozmnožovacie ústrojenstvo.