Robila memes, teraz je poslankyňou. Dobrovoľne nezamestnaná adminka fínskej meme stránky uspela vo voľbách

Je rok 2025. Do politiky sa dá preniknúť aj z takéhoto prostredia.


Na Slovensku, ale aj v zahraničí takmer pri akýchkoľvek voľbách získa mandát aj niekto, pri kom ľudia spochybňujú jeho odbornosť či pripravenosť. Najčastejšie sú to športovci, umelci či iné mediálne známe tváre. Je to trošku nespravodlivý stereotyp – nikde sa predsa nepíše, že za poslanca môže byť zvolený len niekto, kto trávi väčšinu času v obleku. Dvere do politiky by mali mať otvorené aj zástupcovia menej konvenčných profesií.

Dôkazom toho je aj 32-ročná Fínka Alma Tuuva. Tej sa v nedávnych samosprávnych voľbách podarilo získať silnú podporu a dostať sa do mestskej rady v Helsinkách. Čo robí tento príbeh skutočne zaujímavým je to, že Alma je známa predovšetkým ako adminka meme stránky pikakahvimemegirl. Web Jacobin Almu vyspovedal a priestor dal aj vedúcej jej volebnej kampane Jennu Jauhiainen.

Zapálená ľavičiarka

Alma sa považuje za zapálenú ľavičiarku a antikapitalistku. Vo svojej tvorbe kritizuje sociálne nerovnosti a vykorisťovanie pracujúcich ľudí. Podľa fínskej Wikipédie bola táto ideológia vštepovaná Alme už odmalička, pretože jej rodina patrila k tým chudobnejším a diskusie o nespravodlivosti ekonomického systému boli bežným javom.

Alma je teda ľavičiarka, feministka a antikapitalistka a tieto myšlienky už viac nebude šíriť len prostredníctvom svojej meme stránky so 43-tisíc sledovateľmi, ale môže sa pokúsiť aplikovať ich do praxe. Ako kandidátka Ľavicovej aliancie Alma kandidovala pod číslom 198 a podarilo sa jej získať 2 588 hlasov. To je oveľa viac, ako získali viacerí skúsení politici – prekonala súčasného fínskeho premiéra, ministra financií a ministra vnútra.

Alma a Jenna v rozhovore pre Jacobin prezradili, že v pozícii outsiderky bez politických skúseností sa Alma vo všetkých ohľadoch prezentovala ako nová sila schopná narušiť zaužívaný status quo. Stačí sa pozrieť na jej volebný plagát, ktorého hyperpopová estetika je v politike niečím nevídaným.

Dobrovoľne nezamestnaná

Alma študovala žurnalistiku, školu však nedokončila. Údajne na to nemala peniaze. Tvrdí, že nejaký čas strávila ako dobrovoľne nezamestnaná – pracovať sa jej vraj neoplatilo. Dostávala príliš málo peňazí za príliš veľa práce. „Zamestnávateľ má moc nad pracovníkmi. Nemusí si ich vážiť, pretože si myslí, že vždy môže nájsť niekoho nového,“ cituje Almu is.fi. Odchod z práce jej dal obrovský priestor na premýšľanie.

Okrem tvorby memes sa Alma zaoberá aktivizmom vo všetkých formách – píše stĺpčeky do novín a knihy, robí podcast, tvorí umenie a vystupuje ako rečníčka. Fínka si dáva záležať na tom, aby jej posolstvo bolo vždy zrozumiteľné aj jednoduchým ľuďom. Sama pociťuje odpor k tomu, nakoľko teoretická a akademická býva ľavicová scéna, čím sa len vzďaľuje od pracujúceho človeka – toho, koho by mala zastupovať.

Vstup do politiky z prostredia meme stránky sa môže zdať na prvý pohľad ako veľký bizár, no keď sa nad tým človek zamyslí, je to v skutočnosti skvelý odrazový mostík. Tvorbou memes človek môže stručne a zrozumiteľne komunikovať svoje názory na rôzne témy, postupne si budovať komunitu ľudí s podobnými názormi a následne tento dav mobilizovať k činnosti. Pokiaľ admin komunikuje autenticky a konzistentne, veľmi ľahko získa oddaných podporovateľov, ochotných ho podržať napríklad aj vo voľbách.

Určite si prečítaj:

Zrejme ťa prekvapí, aký plat má slovenský prezident. SNS navrhne jeho zníženie na polovicu


Tagy:
Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné