Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 27.12.2024
sk
Filoména
cz
Žaneta

S väčšinou mien z tohto článku sme sa zrejme stretli všetci. Niektorí by možno ani nezaváhali a rovno by mnoho z týchto postáv označili za historické osoby, ktoré naozaj existovali. Ako to však už býva, realita je často oveľa komplikovanejšia.

V tomto článku ti prinášame 10 známych postáv, o ktorých existencii ale neexistuje žiadny relevantný dôkaz, prípadne majú historici jasno v tom, že ide o čisto legendárne postavy.

1. Robin Hood

Slávny ľudový hrdina, zbojník Robin Hood (alebo Robin z Locksley), ktorý bohatým bral a chudobným dával, sa mal podľa legiend skrývať so svojimi kumpánmi v Sherwoodskom lese. V dobách panovania kráľa Richarda Levie Srdce na prelome 12. a 13. storočia odtiaľ viedol niekoľko zbojníckych výprav.

Legendy ho popisujú ako šľachtica, ktorý sa do domovského Anglicka vrátil z križiackych výprav, prišiel o svoj majetok a pridal sa na stranu utláčaných. Jeho hlavným protivníkom býval hlavne krutý šerif z Nottinghamu.

Žiadne dôkazy, ktoré by potvrdzovali Robinovu existenciu, však neexistujú. Jeho príbehy sa rozprávali len v ľudových legendách a baladách. Stal sa tiež námetom pre mnohé filmy (animované aj hrané), ale aj divadelné hry, hudbu či komiksy.

James Woodford/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Robin_Hood#/media/File:Robin_Hood_Memorial.jpg)

2. William Tell

Švajčiarsky ľudový hrdina William Tell tiež patrí k pomerne známym postavám. Legenda o ňom pochádza z konca 15. storočia. Je popisovaný ako majstrovský strelec z kuše a vodca povstania proti habsburgovskému miestodržiteľovi vo Švajčiarsku.

Jeden z najznámejších príbehov hovorí, že William Tell bol prinútený nepriateľmi zostreliť z hlavy svojho syna jablko. To sa mu aj podarilo, hoci verzií tejto legendy existuje viacero.

Podľa historikov je navyše príbeh o strelcovi a jablku pravdepodobne oveľa starší než doba, z ktorej pochádza prvá zmienka o Tellovi. O existencii jeho samotného nejestvujú dôkazy a podľa všetkého ide o legendárnu postavu.

Rovnako ako Robin Hood, aj William Tell sa stal hlavným hrdinom viacerých filmov či seriálov. Pamätníci si možno spomínajú na dobrodružný seriál William Tell z roku 1987, ktorý sa úspešne vysielal aj u nás.

Richard Kissling/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/William_Tell#/media/File:Wilhelm_Tell_Denkmal_Altdorf_um_1900_Detail.jpg)

3. Mulan

S postavou čínskej ľudovej hrdinky a bojovníčky Mulan sa väčšina z nás stretla v podobe animovaného filmu od štúdia Disney. Tvorcovia však vychádzali zo skutočnej legendy Ballad of Mulan, ktorá bola prvýkrát uverejnená už v 6. storočí. Príbeh rozpráva o statočnej žene Hua Mulan, ktorá sa prezlečie za muža, aby mohla narukovať do armády a chrániť Čínu pred nájazdmi nepriateľských vojsk.

Hoci sa niektorí bádatelia snažili dokázať, že akýsi historický predobraz Hua Mulan naozaj existoval, dodnes sa to nepodarilo. Väčšina historikov ju tak vníma skôr ako legendu.

The Art and Aesthetics of Form: Selections from the History of Chinese Painting/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Hua_Mulan#/media/File:%E7%95%AB%E9%BA%97%E7%8F%A0%E8%90%83%E7%A7%80_Gathering_Gems_of_Beauty_(%E6%A2%81%E6%9C%A8%E8%98%AD)_2.jpg)

4. Kráľ Artuš

Kráľ Artuš je ďalším známym menom na našom zozname. Podľa legiend išlo o britského panovníka, ktorý vládol na konci 5. a na začiatku 6. storočia. Mal viesť úspešnú obranu Veľkej Británie proti Sasom a v jeho príbehu sa objavuje mnoho fantastických a nadprirodzených prvkov.

Jedným z jeho poradcov mal byť napríklad čarodejník Merlin, legendy sa viažu aj k Artušovmu meču Excaliburu a v artušovských príbehoch vystupujú aj magické postavy (napríklad Pani jazera).

Hoci je jasné, že mnohé prvky v príbehu kráľa Artuša sú očividne vymyslené, nie je úplne jasné, či je úplne fiktívny aj samotný Artuš. V niektorých starovekých dokumentoch sa skutočne môžeme stretnúť s jeho menom a existuje určitá skupina historikov, ktorá sa prikláňa k názoru, že naozaj mohol existovať Artušov historický predobraz.

Dôkazov je však málo, a tak ostáva Artuš známy hlavne vo forme viacerých legiend a povestí.

International Studio/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/King_Arthur#/media/File:Arth_tapestry2.jpg)

5. John Henry

John Henry je Američanom dobre známy ľudový hrdina. Podľa legiend išlo o bývalého otroka, ktorý pracoval na stavbe železnice a patril k vôbec najlepším pracovníkom. Rozhodol sa prijať stávku o to, kto zvládne pracovať lepšie: či on, alebo stroj, a napokon vyhral. Krátko nato mal zomrieť.

Jeho postava sa v Amerike stala hrdinom mnohých príbehov, piesní a balád. Či ale ide o skutočnú osobu, to je stále predmetom debaty. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať (na rozdiel od takého Artuša), že John Henry skutočne mohol existovať. Bádateľom sa dokonca podarilo vypátrať niekoľko tunelov a železníc, kde John Henry mohol pracovať a kde možno zomrel.

Žiadny presvedčivý dôkaz o jeho existencii však stále nemáme.

Ken Thomas/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/John_Henry_(folklore)#/media/File:John_Henry-27527.jpg)

6. Lao-c’

Lao-c’ je čínsky filozof, ktorý svojím učením položil základy taoizmu. Podľa približných údajov sa mal narodiť asi v roku 604 pred n. l. a zomrel v roku 517 pred n. l. Je považovaný za jedného z najväčších mysliteľov a filozofov všetkých čias. Pripisuje sa mu autorstvo slávneho spisu Tao te ťing.

Zdalo by sa, že v prípade niekoho ako Lao-c’ bude možné preukázať jeho existenciu jednoduchšie. Je nespochybniteľné, že jeho učenie výrazne ovplyvnilo dejiny filozofie, takže predsa musel existovať, no nie?

Podľa historikov to nie je také jasné, hoci to rozhodne nie je ani vylúčené. Na život Lao-c’a sa nepochybne naviazalo mnoho legiend, podľa odborníkov však mohol existovať, prípadne ide o kompilát niekoľkých filozofov, ktorí v tej dobe v Číne pôsobili.

Zhang Lu/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Laozi#/media/File:Zhang_Lu-Laozi_Riding_an_Ox.jpg)

7. Homér

Homér patrí k najznámejším gréckym básnikom. Ide o najstaršieho známeho gréckeho básnika a pripisuje sa mu autorstvo epických básní Ílias a Odysea. Je popisovaný ako nevidiaci starec, ale o jeho živote je toho známe len veľmi málo. Aj v tomto prípade hrajú rolu legendy, ktoré sa na postavu Homéra nabalili a ktoré si často protirečia.

Nie je napríklad jasné, kde sa narodil, hoci najčastejšie sa uvádza mesto Smyrna. Jeho spomínané eposy Ílias a Odysea však patria do kánonu svetovej literatúry, hoci nie je vôbec jasné, či Homér naozaj existoval, a ak existoval, či tieto eposy naozaj napísal. V rukách máme len málo dôkazov, takže Homér aj naďalej ostáva v istom zmysle hádankou.

Wikimedia Commons(https://en.wikipedia.org/wiki/Homer#/media/File:Homer_British_Museum.jpg)

8. Sun-c’

Sun-c sa údajne narodil v roku 544 pred n. l. a zomrel v roku 496 pred n. l. Patrí k mimoriadne známym vojenským poradcom, stratégom a filozofom. Pôsobil ako vojvodca štátu Wu v Číne a podpísal sa pod významný spis Umenie vojny. Ten je považovaný za jednu z vôbec najstarších kníh o vojenskej stratégii a taktike.

O existencii Sun-c’ho sa však vedú živé spory už od začiatku 12. storočia. Už vtedy viacerí učenci otvorene pochybovali o tom, že niekto taký skutočne existoval. Nie je totiž menovaný v žiadnych dôležitých čínskych dokumentoch a kronikách. Podľa pôvodných príbehov sa zúčastnil bitky pri Paj-ťü, ale dobové záznamy jeho meno neobsahujú.

663highland/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Sun_Tzu#/media/File:Enchoen27n3200.jpg)

9. Ragnar Lodbrok

Postavu Ragnara Lodbroka možno poznáš aj z obľúbeného historického seriálu Vikingovia. Ide o hrdinu, ktorý je hlavnou postavou mnohých severských ság a básní. Je popisovaný ako vodca Vikingov, ktorý behom 9. storočia podnikol nájazdy na Franskú ríšu či Anglicko. Napokon bol však zajatý kráľom Ællom z Northumbrie a popravený.

Hoci sa o Ragnarovi dočítame v mnohých spisoch, jeho existencia nie je medzi odborníkmi dokázaná. Zaujímavé je, že jeho synovia Ivar, Halfdan, Björn, Ubba a Sigurd sú dnes už v podstate bez debaty považovaní za skutočné historické postavy.

Na druhej strane však nemáme dôkaz, že by ich otcom bol naozaj Ragnar, ani o tom, že by vôbec existoval. Podľa historikov ide skôr o kompilát viacerých osôb.

British Library Website/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Ragnar_Lodbrok#/media/File:Harley_MS_2278,_folio_39r_excerpt.jpg)

10. Pápežka Jana

Pápežka Jana mala byť žena, ktorá v rokoch 855-857 zastávala pápežský úrad. Úplne prvá zmienka o pápežke Jane pochádza už z roku 875 z kroniky Chronographia Tripartita. Tá však nie je považovaná za legitímny historický zdroj. Dnešní historici totiž pápežku Janu považujú za obyčajnú legendu.

Až do 17. storočia bola síce braná ako fakt, ale v skutočnosti ide skôr o výtvor anti-pápežskej satiry.

Bibliothèque nationale de France/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Pope_Joan#/media/File:Papesse_Jeanne_BnF_Fran%C3%A7ais_599_fol._88.jpg)

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.