Korene treba hľadať na počiatku 13. storočia
V spisoch kronikára a básnika Andrewa Wyntouna s názvom Orygynale Chronicle nájdeme zmienku nielen o Robynovi Hudeovi, ale dokonca aj o Malom Johnovi. Podľa neho ide o banditov, ktorí pôsobili v Inglewoodskom lese, pričom Wyntoun dodáva, že mali žiť niekedy pred rokom 1283. Škótsky kronikár Walter Bower zase uvádza, že Robin Hood pôsobil v Anglicku niekedy okolo roku 1266.
Z 13. storočia pochádza tiež zápis z kroniky Polychronicon, ktorý hovorí o banditovi menom Robyn Hode, ktorý prepadáva a okráda kráľových verných. Spomína tiež, že pôsobia v okolí Sherwoodu, ale aj inde. Istý Robin Hood (či Robyn Hode) žil aj vo Wakefielde na počiatku 14. storočia a malo ísť o rebela a pytliaka, nie však zbojníka či utečenca pred zákonom.
Niektorí experti zase tvrdia, že predobrazom pre Hooda bol skutočný zločinec menom Roger Godberd. Ten bol naozaj členom skupiny zbojníkov a na svedomí má niekoľko prepadnutí a krádeží.
Zdá sa teda, že neskoršie legendy boli inšpirované nie jedným konkrétnym človekom, ale viacerými kriminálnikmi. Faktom však je, že Robin Hood, ako ho poznáme dnes, je postavou veľmi idealizovanou.
Robinovia Hoodovia (a im podobní), o ktorých sa zmieňujú kroniky, celkom iste neboli žiadni dobráci či ľudomilovia, ale chladnokrvní zločinci, ktorým išlo hlavne o seba a na chudobných sa príliš neohliadali. Z istého uhla pohľadu tak skutočne ide o mýtus, hoci zrejme inšpirovaný skutočnými osobami.
Robin Hood ako synonymum pre rôznych zločincov
Historici sa dnes zhodujú, že príbehy o Robinovi Hoodovi majú svoj koreň v 13. storočí, keď dokázateľne niekoľko mužov tohto mena v Anglicku pôsobilo a niektorí z nich boli aj banditmi. V 14. storočí sa meno Robin Hood dokonca stalo synonymom pre najrôznejších iných zbojníkov, zlodejov či vrahov.
To pátranie po historickom Robinovi Hoodovi ešte viac sťažuje, keďže v niektorých kronikách sa síce o Robinovi Hoodovi hovorí, ale autori toto meno používajú ako synonymum pre úplne iných zločincov.
Nech je, ako chce, Robin Hood sa už zrejme navždy zapísal nielen do anglických, ale aj svetových dejín. Jeho život sa z piesní, balád a kníh dostal na divadelné dosky a neskôr aj na filmové plátna či televízne obrazovky.
Filmové adaptácie
Z rôznych adaptácií môžeme spomenúť napríklad dobrodružný film Robin Hood – Kráľ zbojníkov z roku 1991. Režíroval ho Kevin Reynolds a hlavnú rolu si zahral Kevin Costner. Pannu Marion stvárnila Mary Elizabeth Mastrantonio a obávaného šerifa z Nottinghamu Alan Rickman.
V tom istom roku vznikol aj kúsok Robin Hood od Johna Irvina. Slávneho zbojníka v ňom stvárnil Patrick Bergin, Marion zase Uma Thurman.
Za zmienku stojí aj Robin Hood z roku 2010 od Ridleyho Scotta. Hooda (ktorý tu vystupuje pod menom Robin Longstride) si zahral Russell Crowe, Marion Cate Blanchett a šerifa z Nottinghamu zase Matthew Macfadyen.