Roboti vybehli do budúcnosti. Čína zorganizovala prvý maratón humanoidných robotov

V pretekoch sa otestovali proti ľudským bežcom.


Umelá inteligencia, humanoidní roboti, inteligentné nástroje, všetko je to zrazu všade. Každý deň sa dá na internete dočítať o novom míľniku, o prevratnom vynáleze, alebo o ďalších pokrokoch umelej inteligencie. Dávnejšie sme ťa informovali o tom, ako Elon Musk predstavil robotických služobníkov, no aj o tom, ako sa umelá inteligencia stala oficiálnym študentom Viedenskej univerzity. Ako informuje web Yahoo, v Pekingu sa nedávno odohral prvý čiastočne robotický maratón.

V ňom sa do boja o prvenstvo zapojili tisícky ľudských bežcov z celého sveta a 21 robotov. 13 kilometrov dlhá trať mala pre humanoidné roboty predstavovať perfektný tréning. Zároveň sa ukázalo, či sú vôbec schopné vôbec zápasiť s ľudskými protivníkmi.

Samotný maratón sa nezaobišiel bez neočakávaných udalostí. Mnohí roboti v istých bodoch prostoreko padli k zemi. Zvíťazili teda ľudia. Ženské i mužské víťazstvo patrilo dvom bežcom z Etiópie. Obaja dobehli za približne jednu hodinu a desať minút. Najrýchlejším robotom sa stal najvyšší, takzvaný Tiangong Ultra. Do cieľa dobehol za dve hodiny, 40 minút a 42 sekúnd, čo je niekoľkonásobne pomalšie, než ako dobehol najrýchlejší človek.

Stanovili si tri ciele

Tang Jian, vedúci oddelenia technologického rozvoja v Pekingskom Inovačnom centre robotických humanoidov zhodnotil, že výsledky maratónu ich uspokojili. „Stanovili sme si tri ciele: po prvé, vyhrať šampionát; po druhé, dokončiť celý polmaratón s jedným robotom – veľmi dôležitý cieľ pre nás; a po tretie, dokončiť preteky za menej ako tri hodiny,“ povedal.

Mohlo by ťa zaujímať:

Bill Gates predpovedá: AI môže priniesť dvojdňový pracovný týždeň už o niekoľko rokov

„Zhromaždili sme skutočné bežecké údaje od profesionálnych športovcov a trénovali sme robota tak, aby jeho chôdza, kadencia, dĺžka kroku a rôzne polohy čo najviac zodpovedali profesionálnym bežcom,“ dodal k tomu, že jeho tím vytvoril víťazného robota Tiangong Ultra.

Inovačné centrum pre humanoidné roboty v Pekingu, ktoré prvýkrát založila vláda, teraz podľa poskytovateľa obchodných údajov Tianyancha vlastnia čínske technologické firmy Xiaomi Robotics a UBTech Robotics, ako aj dve štátne spoločnosti.


Tagy:

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné