Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.11.2023
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Tvrdšie žánre hudby to v prvých dekádach svojej existencie nemali ľahké a stali sa tŕňom v oku dvoch skupín, ktoré na prvý pohľad stoja na opačnom brehu politického spektra. V USA rock a metal čelil útokom konzervatívnych kresťanov, ktorí v tejto hudbe videli Satana, v ZSSR a jeho satelitoch boli tieto žánre zasa komunistami považované za úpadkovú hrozbu pre morálny profil mladých ľudí.

Už niekoľko rokov koluje na sociálnych sieťach anglický preklad sovietskeho zoznamu „neodporúčanej hudby“. Dokument zväzu mládeže z Nikolaevskej oblasti varuje pred zhubným vplyvom niekoľkých zahraničných rockových a popových hviezd na morálku sovietskej mládeže. Dnes by sa už takéto niečo nemohlo stať, že by nejaká hudba bola označená za spoločensky nevhodnú, však?

A list of bands banned by the Soviet Union circa 1985.

Posted by Consequence on Friday, May 20, 2016

Omyl. Kým v niektorých konzervatívnych štátoch ako Severná Kórea či Saudská Arábia nás to neprekvapí ani v súčasnosti, fakt, že podobné niečo sa stane v Kanade, naozaj prekvapí. V tomto prípade, našťastie, nejde o oficiálny štátny zákaz, ale o iniciatívu rozhorčených rodičov, ktorým prekáža láska riaditeľky školy k metalu. O prípade informoval portál New York Post.

Netradičná riaditeľka

Sharon Burns s fialovými vlasmi určite nespĺňa tvoje predstavy o bežnej riaditeľke strednej školy. Bývalá novinárka a amatérska boxeristka stojí na čele strednej školy Eden High School v St. Catharines, Ontario, a svoje povinnosti si poctivo plní. Aj napriek tomu sa však dostala do nepriazne niektorých rodičov, ktorých deti navštevujú jej školu. Sharon do tejto situácie nedoviedlo nič iné, ako jej neskrývaná láska k tvrdšej muzike.

Kontroverzné príspevky

Rozbuškou sa stali teraz už zmazané príspevky, ktoré Sharon zverejnila na svojom Instagrame. Na jednom riaditeľka stojí vedľa vlajky s motívom skupiny Iron Maiden a rukou znázorňuje známe metalistické gesto „diabolských rohov“. Druhá „nevhodná fotografia“ zachytáva figúrku kostlivca Eddieho, maskota Iron Maiden, a ruky Sharon, v ktorých drží papier s ručne napísanou číslovkou 666 (referencia na skladbu The Number of the Beast).

Predovšetkým toto trojčíslie najviac irituje rodičov, ktorí na základe neho obviňujú Sharon zo satanizmu, čo by ju malo diskvalifikovať z pozície riaditeľky školy. Odporcovia Sharon argumentujú tým, že škola by mala byť miestom, kde sa propaguje rovnosť a inkluzivita a z toho dôvodu by sa podľa nich riaditeľka mala vyhýbať správaniu, ktoré môže pohoršiť veľkú časť študentov.

Nedá sa na to ale pozrieť aj z opačnej strany? Nemala by byť spomínaná rovnosť a inkluzivita práve zárukou toho, že riaditeľkin hudobný a estetický vkus nebude pre nikoho problémom?

shutterstock

Petícia za odvolanie

Odporcovia Sharon dokonca začali spisovať petíciu a požadovať jej odvolanie. Vyzerá to ale tak, že zrejme poputuje do stratena – narazila totiž na odhodlaný odpor tých, ktorí stoja na strane Sharon a nemyslia si, že sa riaditeľka akokoľvek previnila. Situácia sa vyvíja tak, že proti asi päťstovke tých, čo chcú riaditeľku odvolať, stojí vyše 19-tisíc tých, ktorí sú za jej zotrvanie v riaditeľskej funkcii.

V dnešnej dobe je jednoducho hlúposť žiadať na základe svojho vierovyznania druhého človeka o to, aby zmenil svoje správanie tak, aby zodpovedalo normám tejto viery. Pre človeka iného (alebo žiadneho) vyznania cudzí boh jednoducho nie je autorita, takže necíti žiadny záväzok sa mu prispôsobovať.

Navyše v sekulárnom štáte, ktorý sa neviaže na žiadne štátne náboženstvo (ako Kanada a Slovensko), to nemá ani oporu v zákone a celkovo sa to prieči hodnotám, ktoré by takáto spoločnosť mala zastávať.

shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.