Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Rodičia žalujú Instagram. Podľa nich spôsobil poruchu príjmu potravy a depresie ich dcére

Mladá žena sa s problémami trápi dodnes.


Rozhorčení rodičia Kathleen a Jeffrey Spenceovci zažalovali spoločnosť Meta, pod ktorú patria sociálne siete Facebook a Instagram. Podľa nich je druhá menovaná sociálna sieť zodpovedná za poruchy príjmu potravy ich dcéry, uvádza portál LADbible.

Meno dotyčného dievčaťa je Alexis Spence a na Instagram sa dostala vo veku 11 rokov. Instagram síce môžu využívať len ľudia od 13 rokov, ale Alexis sa podarilo túto reguláciu obísť.

Na sociálnej sieti videla najrôznejšie modelky a influencerov s dokonalými telami. Týmito obrázkami bola podľa svojich rodičov priam „bombardovaná“ a od Instagramu si vypestovala závislosť. Algoritmy jej navyše začali ponúkať obrázky či videá na tému anorexie, modelky s podvýživou či obsah týkajúci sa poruchy príjmov potravy.

Shutterstock

To v Alexis vyvolalo silné depresie, úzkosti a výrazne narušilo jej stravovacie návyky. Okrem poruchy príjmu potravy trpela aj samovražednými myšlienkami a sebapoškodzovaním.

Zisk nad zdravie a život človeka

Rodičia sa snažili dcére obmedziť prístup na Instagram, ale dievča si jeho ikonku v telefóne zamaskovalo. Alexis bola predtým, než sa pripojila na Instagram, veselým a sebavedomým dieťaťom, Instagram jej ale spôsobil obrovské problémy. Teraz má 19 rokov a musí pravidelne dochádzať na terapie a potrebuje nad sebou tiež lekársky dohľad.

Kathleen a Jeffrey z tohto všetkého vinia Instagram, resp. spoločnosť Meta, ktorá ho vlastní. Ich právnik Matthew Bergman skonštatoval, že to rozhodne nie je prvýkrát, čo Meta ponúkala škodlivý obsah. „Meta neustále a úmyselne kladie vlastný zisk nad zdravie tínedžerov a neplnoletých používateľov,“ povedal.

Shutterstock

Podľa neho vedenie Mety vedelo, že Instagram deťom preukázateľne škodí, ale nič proti tomu nepodniklo. „Vedome a bezohľadne uprednostňuje zisky pred ľudským životom,“ nedával si Bergman servítku pred ústa.

Podľa neho Meta investovala milióny dolárov na výrobu aplikácií, ktoré dokážu prilákať a udržať si neplnoletých používateľov. A to všetko aj napriek varovaniam, že Instagram vyvoláva závislosť a môže byť škodlivý. Šéf spoločnosti Meta Mark Zuckerberg všetky tieto obvinenia viackrát poprel.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť