Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Podivným a doteraz nevysvetleným zmiznutiam sa na EMEFKA venujeme pravidelne. Tieto prípady pútajú pozornosť svojou záhadnosťou, ktorá je znásobená aj tým, že sa ich dodnes nepodarilo uspokojivo uzavrieť (aspoň väčšinu z nich).

Prípad zmiznutia 14-ročného Andrewa Gosdena k nim patrí tiež. Znepokojivé sú však aj niektoré detaily a skutočnosti, ktoré zmiznutiu nadaného chlapca predchádzali.

Vyspelý a inteligentný chlapec

Andrew Gosden sa narodil 10. júla 1993 a spolu s rodičmi Kevinom a Glenys a sestrou Charlotte žil v anglickom meste Doncaster. Andrew, rodičmi prezývaný Roo, bol rodinou a učiteľmi popisovaný ako veľmi inteligentný chlapec, ktorý bol na svoj vek veľmi vyspelý. Bol tichý a hanblivý, príliš sa nesocializoval a čas najradšej trávil doma.

Rád si čítal, počúval hudbu a hral videohry. V škole mal svoj stály okruh kamarátov. Neboli tu žiadne náznaky, že by ho niekto šikanoval. O jeho inteligencii svedčí aj fakt, že bol súčasťou programu pre mimoriadne nadané deti. Vynikal najmä v matematike. Zdalo sa však, že škola ho príliš nenapĺňala a nezaujímala, hoci v nej dosahoval výborné výsledky.

https://www.facebook.com/KJovian/photos/bc.AbqUv3SxxGSq274hA6l9jDqnchGhZscvcWd80AZ3uIFCUkM_VVOqnpDiekbhE_qH-ZXDDSlhjfgcpZah8WSOTsh35WIXQrCjJVBUL6iY5vVSWxJ9AsB54f9Dj-pO2SAEUTbNjmfZtfjglXTCVDZkE6sU/10152944230281135/?opaqueCursor=AbpPX89vI6hgsX52YDiY7dIVY2kc5RWXzt3ZokFNEDnlwzHC82oh72qWSXfMSJY7sfBwR1y5302G6mq91tBB6bfxN5AVBXAgxjrBhUAYgNbTu8IJpx0Ncd9MakYZGWxF9gynXkDsBczg-9QDor6E06VEm5NxwgjB3QsWPBMxdXxTj60o5_UfttPLm_HAUBM7KrWlxEr1nmWcPAkxXPfsxITHRyDsBFDic4gHHGkL_fEVEQuxRWaSjRhF_DahINRMl_1GIKeI2JNxVqoyjwp3-Bx3PvTrYf5VS5xyz5cPQVeZMK_gnAwqpvNM4c3dLjuz0xhL58T8o59goQ82uYIHnKqrBb4PCcbH8UcCzYhbTiyMjeV5UDyQdNDjTGnjVxV8rsuAiVmWEiBLVnwZXKpcJExz12OI536TEw_6nNVBR9jMx4OVg_xyZvj3xGARtuV-gFT8z11KeuZGolMWHEZ4y5B8PxQzQyDRU7vxSaCRs4ZQeeonffMLaMSNKIAfpbTTCFZEo-WaxDCUmJjkT8XEK-Jl

V lete v roku 2006 ale strávil dva týždne na kurze Lancaster University a domov sa vrátil nezvyčajne nadšený. Zdalo sa, že táto škola mu ponúkla skutočné výzvy, pre ktoré sa mohol nadchnúť. Počas neskoršieho vyšetrovania sa nenašli žiadne náznaky problémov v jeho rodinnom či študentskom živote, ktoré by naznačovali, prečo zmizol.

Neprejavoval ani známky depresie či úzkosti. Napriek tomu sa prišlo na to, že krátko predtým, než došlo k jeho zmiznutiu, sa objavili menšie zmeny v jeho správaní. Boli však také mierne, že im jeho rodičia neprikladali väčšiu pozornosť. Zmienku si ale zaslúžia.

Pri ceste zo školy totiž Andrew v dvoch prípadoch nevyužil autobus, ale šiel domov pešo. Stojí za zdôraznenie, že cesta mu takto trvala viac než hodinu, keďže zo školy k jeho domu to bolo 6,4 kilometra. Dodnes nie je jasné, prečo sa pre takúto zmenu rozhodol.

Zmiznutie

Čo sa týka samotného večera pred zmiznutím, podľa všetkého prebehol úplne normálne. Rodina sa navečerala, Andrew s otcom chvíľu skladal puzzle a neskôr sa díval na televíziu. Na druhý deň ráno, 14. septembra 2007, ho jeho otec zobudil s tým, že príde neskoro do školy a aby už vstal. Andrew bol nezvyčajne podráždený a nechcelo sa mu vstávať. To bolo veľmi zvláštne, pretože dovtedy s tým nikdy nemal problém a vždy bol do školy pripravený načas.

Obliekol sa, naraňajkoval a o 08:05 vyrazil z domu. Do školy ale nezamieril. Namiesto toho zašiel do parku Westfield a niekoľko minút čakal, kým jeho rodičia a sestra odídu do práce a do školy. V parku ho zahliadol kňaz a rodinný známy Alan Murray. Ten si ho všimol, keď sa cez park vracal naspäť k domu, ale nezastavil ho a neprihovoril sa mu.

https://www.facebook.com/missingpeople.uk/photos/bc.AbpnHHQfVSVHgGAz7GDzJMcZyonlr52LX8FodrLOdCDzio2WQef4Rmtx47CtnOw20jBII4PmsDnmpjv3mzC97TPUkwmoGBvbzyErojP6txvxuj1eo8f1lRD4hUS27_XcR-EnVvVy5I2L3hDnARQwW4Dh/10157628020829592/?opaqueCursor=Abp_l5meoiQPRzB9iWRSx7Ji_hg0G6QOB161g3xzcWzt39qqShItjUhHTWoYdWII3Gs2zNw1q0fYu1bdnP5-KVzY2V6UnxEJVX7VLjGeI4acg8eN1k0q00nrBIfEEdWDvjLGotTJvIk8sLkTlwbjyHYniibqnHrH7RH3TtnydN8mvKSJ391iPEXdTEKnoN1nd1-NeAA8O4-wgPzWm0EJ1G1Ylt356NHohd-rwxWMktrPgBdcGKnnbjRdWlFQdP6eJDAnHbh-yvhsYm-slDYVXOnojzwMk_mok4qQzWKfZp_b8QgHQbdwlOL7hLGDwi6-Acki4aVEBGAHBC2Hl2SEhtMByJA-lncw26ZYryOV4SLLi58ReGTJU2el51DvUUJixKyf9z4XdvQKRI3Uf-M33owCgEKTzJM593vAX0DVfG2zA1QLjEKbboxxlAUs75Ijff_GUm7HaaoanYmEw_Yu9KBsCOCiVmQfn6_9otYTFZxhO-FyWYET0_E4AdJc4__vLg6UqXl2fpnvbuMWAp1vWOYc1fQeWMVcxFg-JowOB2KCd_jKbwvLKYtJENYpXTYfDIGOMTFAlB901R8XxLFB6VTUYVedwkUtufaqyiAbbA3TJ2x6Ps5va5SUKLUrhwUs7fI

Doma si Andrew vyzliekol školskú uniformu a hodil ju do práčky. Obliekol si tričko s motívom kapely Slipknot a rifle. Vzal si tiež batoh, kľúče a konzolu PlayStation Portable (nabíjačku ale nehcal doma). Vyšiel z domu, zamieril k blízkemu bankomatu a vybral z neho 200 libier, takmer všetko, čo mal na účte. Zaujímavé ale je, že vo svojej izbe mal ešte ďalších 100 libier, ktoré si ušetril, tie si však so sebou nevzal.

Andrewa niekoľkokrát zachytili bezpečnostné kamery susedných domov, ako kráča smerom k vlakovej stanici v Doncasteri. Tu si kúpil jednosmerný lístok do Londýna. Predavačka si neskôr spomenula, že mu ponúkala obojsmerný lístok, keďže bol len o trošku drahší, Andrew však odmietol.

O 09:35 nastúpil na vlak do Londýna a o 11:20 dorazil na stanicu King’s Cross. O päť minút neskôr, pri odchode zo stanice, bol naposledy zachytený bezpečnostnou kamerou. Zároveň ide o posledný moment, keď Andrewa niekto videl živého. Následne sa jeho stopa stratila a Andrew Gosden zmizol.

Shutterstock

Pátranie

Keď Andrew v ten deň nedorazil do školy, učitelia sa rozhodli zavolať jeho rodičom. Žiaľ, v dôsledku chyby sa dovolali inej rodine, ktorú navyše ani nezastihli, takže jej zanechali odkaz. Gosdenovci sa tak o tom, že ich syn nebol celý deň v škole, dozvedeli až večer. To, že s nimi Andrew nie je, dovtedy nijako neriešili.

Predpokladali, že je zrejme vo svojej izbe a hrá videohry. Napokon zistili, že Andrew v dome nie je. Stále ale nepanikárili. Napadlo im, že možno zašiel k nejakému kamarátovi a proste stratil pojem o čase. Rodičia obvolali niekoľko jeho priateľov, ale ich rodičia im povedali, že Andrew nebol v škole celý deň.

Až vtedy medzi Gosdenovcami prepukla panika. Ako neskôr povedali, mysleli si, že ho možno niekto uniesol cestou do školy. Keď ale zistili, že Andrew vôbec do školy nešiel a že rovno zamieril na vlakovú stanicu, extrémne ich to znepokojilo. To sa však dozvedeli až neskôr, keď sa do prípadu vložila polícia. V ten večer sa spolu so susedmi snažili nájsť nejaké stopy v okolí, ale nepodarilo sa im to. Kontaktovali teda mužov zákona.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/File:Andrew_Gosden_Poster.pdf)

Vyšetrovatelia prehľadali bezprostredné okolie domu. Keď sa žiadne stopy nenašli, zamerali sa na bezpečnostné kamery. Na ich základe dokázali zistiť, že Andrew sa úmyselne skryl v parku a následne odišiel na vlakovú stanicu. Podarilo sa im vypátrať aj ženu, ktorá mu predala lístok, ako aj ženu, ktorá vedľa neho sedela vo vlaku. Tá povedala, že Andrew bol tichý a celú cestu sa hral na svojej PlayStation Portable.

Polícii ale nebolo vôbec jasné, prečo Andrew rodičom klamal a prečo vlastne odcestoval do Londýna. Jeho otec poznamenal, že Gosdenovci mali v Londýne veľa priateľov a rodinných príslušníkov, čiže Andrew sa ich možno rozhodol navštíviť.

Na základe neskoršieho vyšetrovania sa však ukázalo, že chlapec nikoho zo známych nekontaktoval. Andrew mal Londýn podľa všetkého veľmi rád. S rodičmi do mesta často chodieval a navštevoval múzeá a umelecké galérie. V Londýne sa tiež dobre vyznal. Polícia sa tak zamerala na rozlúsknutie dôvodu, prečo sa tam Andrew vybral.

Shutterstock

Prečo odcestoval do Londýna?

V deň Andrewovho zmiznutia sa v Londýne konalo stretnutie fanúšikov YouTube. Je možné, že ho chcel chlapec navštíviť? Je to málo pravdepodobné. V roku 2007 boli sociálne siete a internetové fenomény ešte v plienkach a sám Andrew takmer ani nepoužíval počítač. Podľa slov otca nemal ani e-mailovú schránku. Sociálne siete ho nelákali a o internet tiež javil len malý záujem.

Polícia ale zistila, že Andrew bol fanúšikom rôznych rockových a metalových kapiel. Zamerala sa teda na možnosť, že zašiel na nejaký koncert. V tej dobe v Londýne mali koncerty kapely Thirty Seconds to Mars a SikTh. Neexistuje ale dôkaz, že Andrew práve tieto skupiny počúval, zároveň ho na ich koncertoch nikto nevidel.

Stojí však za zmienku, že Andrew bol preukázateľne fanúšikom fínskej rockovej kapely HIM, ktorá 17. septembra 2007 v Londýne skutočne hrala. Pomoc pri pátraní poskytli aj samotní členovia skupiny, ale ani táto stopa neviedla k očakávanému výsledku. Po Andrewovi akoby sa zľahla zem.

Teórie

Andrewov otec Kevin sa vyjadril, že zmiznutie jeho syna bolo zrejme impulzívnou záležitosťou. Pokiaľ by ale skutočne chcel navštíviť koncerty nejakých kapiel, prečo by sa o tom rodine nezmienil? Samotný fakt, že do Londýna vyrazil tajne, pôsobil veľmi zvláštne a znepokojivo. Andrew musel mať podľa Kevina vážny dôvod, prečo rodine o svojej ceste nepovedal. Obáva sa aj možnosti, že sa mohol stať terčom nejakého pedofilného násilníka.

To, že by sa Andrew s niekým zoznámil cez internet a následne sa s ním chcel stretnúť, je málo pravdepodobné, keďže chlapec na internete trávil minimum času. Ani policajné analýzy domáceho a školských počítačov neodhalili stopy po takejto komunikácii. 

Profimedia

Kevin neskôr špekuloval, že Andrew mohol zápasiť so svojou sexuálnou orientáciou. Pravda, dovtedy nič nenasvedčovalo tomu, že by Andrew bol gay. Keďže sa ale málo socializoval a všeobecne príliš nejavil záujem o partnerské vzťahy, nie je možné na túto otázku uspokojivo odpovedať.

Podľa jeho otca si Andrew mohol začať uvedomovať svoju homosexualitu a rozhodol sa utiecť. Ale aj táto hypotéza má trhliny. Andrewovi rodičia boli síce veriaci anglikáni, ale veľmi otvorení a liberálni. Svoje deti dokonca ani nepokrstili, pretože im svoju vieru nechceli vnucovať.

https://www.facebook.com/www.missingadultschildrenintheuk/photos/bc.Abp1Lh9fHfbaiFlxmn233R44eNI6OS2EHXOi2pQaFB0VjOw-GfzcD7ndHqE75LR0a40Tepke0YMomrXgatmUe7m9K6VBgTQhXJ7bjmis98HYNnFnqgOSOTQlOuwBo9jNttq7XsO2NOIfUaa0ni2Y4VzN/1698368576880374/?opaqueCursor=AbpDdlv1KjdzTC0–Hmf3Cf1Ufnraipc5_EhqCRIFY4sKZg7Z_aSnP_B-jRe6UE-1EBjEF2C-B30S7RffQ6F_-KNn64iw09CM1iqBoVEK2fcvxiDQFJIV1teIv7oDmvuEY0ctF6_eOchAqE7puxcZ9jGDbzqrP9PqXi3VrF5v3Erm-qmA4XDVZDjfm_FKfDL_Uxq5UV2Wbsh7fITdsa90n6Lgex3TuNxvsCg7IC8qXmsAZ-u1C7OL-BW27DCmoLRXmDA_1GraAMcr8jmpwVFz6PlFZKhqiQjn7E5aVqe8-uuCSxGE0Jtjz2MVOR3UGJK1XlZ1xhoDZOIDrTlCzbvcgWO0SnmIUhPluholPImN9TlImHG9Rbe0d0x750PbNrAXhEWunqgxaZpd0LpMp4m1KFgzGdjMI34Q6mAIPYDfu0Yt3UeWzM0ulbcytbrjjqBNJrEInGEiv8HqqPC9gTUEjhYD7mHMAtjTTAicStfW2gLDyFtFZdIisK5eoLA0IwKRljbopjmNTkUMDR_i9pW_d9TNVHuD9VzUORdQEotYFeVsg

„Ak je gay, vôbec s tým nemáme žiadny problém,“ povedal Kevin. „Ja, moja žena aj jeho sestra ho milujeme rovnako ako predtým.“ Apeloval tiež na gay komunitu v Londýne, aby im v pátraní pomohla. Ani v tomto prípade sa ale neobjavili žiadne relevantné stopy.

Do úvahy prichádza aj možnosť, že sa Andrew stal obeťou sériového vraha. Podľa vyšetrovateľa Micka Nevillea tu je podobnosť s prípadom zmiznutia 16-ročného Alexa Sloleyho. Ten zmizol v Londýne len 10 mesiacov po Gosdenovi. Ani v jeho prípade sa nepodarilo odhaliť, čo sa s ním skutočne stalo.

Svedecké výpovede

Polícii sa ozvalo niekoľko svedkov, ktorí tvrdili, že Andrewa videli. Podľa nich bol chlapec v reštaurácii Pizza Hut, na trhu Covent Garden či v parku, kde spal na lavičke. Muži zákona ale neboli schopní tieto tvrdenia potvrdiť. Celé vyšetrovanie bolo zo strany Gosdenovcov podrobené tvrdej kritike. Polícia podľa nich postupovala pomaly a nebola ani schopná overiť dané svedectvá.

V roku 2018 sa ale odohral potenciálne dôležitý incident. Polícii sa ozval muž, ktorý tvrdil, že na jednom internetovom fóre narazil na používateľa s prezývkou „Andy Roo“. Ten tvrdil, že sa práve rozišiel s priateľom a potrebuje 200 libier, aby zaplatil nájom.

Shutterstock

Niekoľko ľudí mu bolo ochotných peniaze poslať na účet. „Andy Roo“ ale odpovedal: „Účet v banke nemám, pretože som odišiel z domu, keď som mal len 14 rokov.“ Polícia sa na túto stopu zamerala, ale napriek tomu nebola schopná používateľa „Andy Roo“ identifikovať.

Mohol to byť skutočne Andrew? Roo bola jeho známa prezývka, navyše používateľ tvrdil, že odišiel z domu, keď mal 14 rokov, teda presne ako Gosden. Na druhej strane, treba dodať, že prezývka Roo je u chlapcov s menom Andrew v Anglicku bežná. V konečnom dôsledku tak mohlo ísť len o náhodu.

Rodina zmiznutého chlapca sa stále nevzdáva nádeje, že svojho syna a brata nájde. Andrew Gosden je nezvestný už viac ako 13 rokov. Jeho prípad je stále otvorený.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť