Klasické scenáre z rodinných dovoleniek pri mori. Toto zažil v detstve takmer každý

Niekedy by si išiel radšej do podradného detského tábora alebo ku babke na „dzedzinu“ vyžierať koláče.

Zdroj: redakčná koláž

Nepríjemná koncentrácia pachov v MHDčke, spotené ornamenty na tričku či oplzlé pohľady bezdomovcov na ženské nohy v krátkych sukniach značia, že leto je ešte stále tu.

Či už máš letnú dovolenku za sebou alebo ťa ešte len čaká, spomeň si na časy, keď dovolenkový finančný rozpočet museli riešiť tvoji rodičia. Hypotéka, priemerná mzda a dve deti na krku. Najlepšou možnosťou bolo teda zbaliť paštiky, morcadellu, karimatky a vybrať sa na siahodlhú púť autom do Chorvátska. 

#1 S vaším odchodom na dovolenku sa vždy spájal stres. Obľúbenou časťou príprav na dovolenku bolo balenie tých „najnutnejších“ vecí. Aj keď mamka balila už tretiu tašku s náplasťami, obväzmi, panthenolom a liekmi na maláriu či mor, ty si vedel, že to ani zďaleka ešte nekončí.

Tebe by nedovolila zobrať ani obľúbený vankúš s mesiačikom, pretože je v aute málo miesta. Veď, hlavné je, že berieme ten hrdzavý slnečník z blšáku. „Panebože, my už nemáme domácu, čím vypálime červa, ak nás z tej chorvátskej vody chytí hnačka?! Utekaj k Marike vypýtať aspoň dve deci.“

#2 Okej, bolo prečo stresovať. Cestovať 12 hodín v preplnenom aute v teple, v smrade, s hádajúcimi sa rodičmi a otravným bratom, ktorý vyžaduje každých 10 minút prestávky na vracanie, nie je také jednoduché. Rodičia ti síce nakúpili tony teen časákov typu Kamarát a Bravíčko či komixov Káčera Donalda, aby ťa umlčali, no za pár hodín si ich zhltol všetky a potom si nevedel, čo so životom.

#3 Určite ste sa počas cesty aspoň raz stratili. Navigácie vtedy, samozrejme, neexistovali, otec šoféroval, takže prepočítavanie trasy ostalo na maminom orientačnom (ne)zmysle. Po niekoľkých navigačných kiksoch si cítil mierne napätie sálajúce zo sedadla vodiča.

No keď mamka zabila: „Jozef, keď som ti povedala, že máš ísť doprava, mal si zabočiť vľavo!“ otcovi navrela na čele taká žila, že si sa začínal báť o jeho duševný stav.

Angry Ron Swanson GIF - Find & Share on GIPHY

#4 Povedzme, že zásahom nadpozemských síl cesta prebehla bez smrteľnej ujmy na zdraví a boli ste pár kilometrov pred cieľom. Bola sobota ráno a teba z krásneho sna prebudila explózia emócií tvojej šibnutej rodiny. Vidím more! Kubko, rýchlo, pozri sa, vidíš? Tam sa budeme kúpať! Aké je modré!“ A ty si len pozeral na ten jeden centimeter morskej vody kdesi v diaľke a premýšľal, či stále snívaš.

#5 Pri pohľade na polorozpadnutý karavan či chátrajúcu chatrč a obrázok toho, ako to malo vyzerať, si tvoji rodičia vymenia veľavravné pohľady. Pri opise nádherného výhľadu na more z balkóna sa zabudli zmieniť o obrovskom strome a obloku ďalšej chaty postavenej priamo pred vami. Nuž, hlavne, že tam neboli potkany… ale kto zjedol tie keksíky, ktoré tvoj brat nastražil ako pascu, je záhadou dodnes.

#6 Dovolenka a obdobie, keď si nad otravnými rodičovskými rečami prekrútil oči minimálne 52-krát za deň, sa mohlo začať. „Daj si ten klobúk na hlavu, dostaneš úpal. Natri sa dvojcentimetrovou vrstvou opaľovacieho krému, spáliš sa. Neplávaj za bójku, zožerie ťa žralok. Choď si s bratom do vody zahádzať loptu, napi sa vody, už aj vylez z toho nafukovacieho hradu pre trojročných…“

#7 Vždy sa však napriek mamkiným upozorneniam stalo, že minimálne jeden člen rodiny podcenil už vtedy dosť slabú ozónovú vrstvu a večer celý červený skučal ako postrelený pavián. Do rána sa mu vytvorili nechutné pľuzgiere a do konca dovolenky musel chodiť v bielom tričku aj do vody.

Sunburn patterns from wearing stockings all day from pics

#8 V žiadnom prípade si sa nemohol opovážiť vliezť do vody bez tej ohyzdnej obuvi. Tvoj mladší brat sa však práve dostal do obdobia vzdoru, takže keď zo svojho pohodlného miestečka na karimatke počuješ hysterické jačanie tvojej mamy na celú pláž, vieš, že ten morský ježko si jeho bosú nohu predsa našiel.

#9 Ešte väčší krik bol, keď sa jednému z vás podarilo prepichnúť vašu jedinú nafukovačku. Vtedy nabehol otec so sadou na opravu cyklo defektu a len ste sa ticho modlili, nech sa mu to podarí a vy tak nedostanete výprask.

#10 Kvôli šetreniu rozpočtu ste jedli každý deň chleba s rezňom a uhorkou, špagety s morcadellou, sáčkové polievky, prípadne horko-ťažko objednanú varenú kukuricu od chorvátskeho malého podnikateľa s vozíčkom. Ak bola náhodou dobrá konštelácia hviezd, mesiac v správnej fáze a tvoji rodičia boli vyspatí, raz za pobyt ste zašli na večeru do reštiky na „čevapi“.

#11 Pri objednávaní jedla prevzal „kormidlo“ otec a snažil sa pred vami vytiahnuť so svojimi brutálnymi komunikačnými a jazykovými schopnosťami. Chorvátčinu si však oco pomýlil s ruštinou, a tak si sa len tváril, že patríš k inému stolu a dúfal, že ti namiesto palaciniek nedonesú krabie tyčinky.

#12 Ak ste náhodou vychytali polpenziu, z raňajok ste odchádzali s vreckami plnými jedla, aby bolo na desiatu či olovrant. Čo tam po tom, že je zakázané jedlo vynášať z jedálne? Čerstvý chleba, ktorý sa hodí k rezňom ešte z domu, croissanty a koláče sa nenápadne popchajú do nohavíc či pod tričko. Nehovoriac o tých malých balených džemoch, nutelkách, medoch a kockách masla, tie máte v chladničke možno doteraz.

#13 Na každú fotku ste sa štelovali 15 minút, pretože vtedy boli foťáky na film. Boh žehnaj nejakej zákernej vlne, ktorá vám dokašľala umeleckú fotku v mori.

Fail Very Funny GIF - Find & Share on GIPHY

#14 Tvrdohlavý brat si hneď v prvý deň vyhliadol v neďalekej tržnici nejakú otrasnú nekvalitnú hračku za veľa peňazí a celú dovolenku drankal od rodičov, nech mu ju kúpia. Mamka si vždy vyhodila kuny za gýčové suveníry s mušličkami, prípadne kúsky šutrov pre šťastie – musela predsa kolegyniam niečo doniesť, nech závidia, že bola v cudzine. Ty si túžil jedine po troch kopčekoch zmrzliny a svätom pokoji.

#15 Spoznal si, čo je to letná láska. Platonicky si sa zaľúbil do animátorky, barmana či dievčaťa/chlapca z pláže s najlepšou nafukovačkou. Pri odchode si mal puknuté srdiečko, v hlave ti hrala smutná hudbička a cítil si sa súci do klipu Avril Lavigne.

#16 Keď ste už boli na odchode, zhodli ste sa, že aj napriek stresu, zlej posteli, hroznému jedlu, jazvám od slnka a množstva utratených peňazí ste prežili vcelku príjemné chvíle.

Group Hug Family GIF - Find & Share on GIPHY


Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
8
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Zamestnancov poľského veľvyslanectva potešila tabuľka s veľmi príjemným odkazom

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME