Utorok 24.5.2022
sk
Ela
, Vanesa
cz
Jana, Vanesa

Rokovania Orbána s Von der Leyenovou o sankciách nepriniesli pokrok, hovoriť bude aj s Macronom

Orbán odmieta hlasovať za sankcie na ruskú ropu, pričom tvrdí, že by to malo na maďarské hospodárstvo efekt atómovej bomby a zničilo by to jej stabilné energetické zásoby.


Rokovania predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej s maďarským premiérom Viktorom Orbánom o ďalšom balíku sankcií na Rusko za jeho vojnu na Ukrajine nepriniesli v pondelok pokrok. Politici sa stretli večer v Budapešti a podľa Von der Leyenovej rozhovory pomohli ujasniť otázky týkajúce sa sankcií a energetickej bezpečnosti. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona informoval, že bude v utorok hovoriť s Orbánom o potenciálnom zákaze dovozu ruskej ropy do Európskej únie (EÚ). Na videokonferencii sa zúčastní aj Von der Leyenová, uvádza agentúra AP. Podľa maďarských médií bude v tejto súvislosti v stredu nasledovať stretnutie vyslancov 27 členských štátov EÚ.

Shutterstock

Von der Leyenová navrhla, aby v rámci nového sankčného balíka členské štáty do šiestich mesiacov postupne ukončili dovoz surovej ropy a do konca roka aj dovoz ropných produktov. Orbán odmieta hlasovať za, pričom tvrdí, že by to malo na maďarské hospodárstvo efekt atómovej bomby a zničilo by to jej stabilné energetické zásoby.

Zdroje EÚ podľa BBC naznačujú, že Európska komisia ponúka prístup k moru na dovoz neruskej ropy do vnútrozemských krajín ako Maďarsko, Slovensko a Česko. Maďarsko chce stovky miliónov eur na prispôsobenie svojich hlavných rafinérií na odber ropy Brent. Vláda v Budapešti sa tiež snaží spojiť akýkoľvek finančný kompenzačný balík s uvoľnením 7,2 miliardy eur, zadržaných Maďarsku z balíka obnovy po pandémii v súvislosti s otázkami právneho štátu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť