Roman Mikulec (OĽANO) zostáva ministrom vnútra, ustál aj ôsmy pokus o odvolanie. Za jeho odvolanie dnes v parlamente hlasovalo 71 poslancov, 47 bolo proti, 23 sa zdržalo a dvaja nehlasovali. Na odvolanie bolo potrebných 76 hlasov.
Mimoriadna parlamentná schôdza k odvolaniu ministra vnútra Romana Mikulca sa začala 15. novembra. Keďže parlament nebol uznášaniaschopný, predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) prerušil schôdzu a jej pokračovanie určil na dnes. Návrh na vyslovenie nedôvery Mikulcovi predložila opozícia. Pod návrh sa podpísali poslanci Smeru-SD, Hlasu-SD, Republiky a traja nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa (Život – národná strana).
Podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica minister vnútra Mikulec spôsobil svojou neschopnosťou pri riešení migračnej krízy nielen medzinárodnú blamáž, ale aj bezpečnostné riziko pre Slovensko. Na Slovensko nechal Mikulec podľa neho prísť ľudí, o ktorých nevieme, kto sú a čo je ich cieľom. Fico je presvedčený, že Česká republika koná v súlade s medzinárodnými zmluvami, keď vracia nelegálnych migrantov naspäť na Slovensko. Zavedenie jednostranných hraničných kontrol zo strany Česka a Rakúska je podľa neho vizitkou Mikulca a policajného prezidenta Štefana Hamrana.
Roman Mikulec obvinenia odmieta. Je presvedčený, že pre zabezpečenie ochrany hraníc robí rezort vnútra pod jeho vedením maximum. „Pokiaľ Fico hovorí, že si nevážime schengen a že sme brutálne zlyhali, je to práve naopak. My si ctíme schengen a nariadenia, ktoré zo schengenského kódexu vyplývajú a vážime si aj nariadenia Európskeho parlamentu a rady,“ hájil sa Mikulec. Podľa jeho slov nie je pravda, že by sme na Slovensku nevedeli, kto nelegálni migranti sú, pretože sa od nich berú biometrické dáta. Podčiarkol, že títo migranti nemajú záujem zostávať na Slovensku, pretože mieria hlavne do Nemecka. Podotkol, že Česká republika tým, že zaviedla kontroly na našich hraniciach, porušila schengenský kódex.