Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

Rómovia sa mobilizujú, chystajú protesty v mestách a obciach proti Kotlebovi

Pochody sa budú konať vo väčších mestách a obciach, pozvať chcú na ne pozvať okrem novinárov aj zástupcov Európskej komisie.


Rómovia na Slovensku chystajú sériu protestov proti bývalému poslancovi Národnej rady SR Mariánovi Kotlebovi (Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko).

Pochody sa budú konať vo väčších mestách a obciach, pozvať chcú na ne pozvať okrem novinárov aj zástupcov Európskej komisie. V priebehu tohto týždňa ich ohlásia príslušným úradom. Informoval o tom dnes na brífingu pred Prezidentským palácom predseda občianskeho združenia Únia Rómov na Slovensku František Tanko.

Protesty budú reakciou aj na nedeľňajšie zhromaždenie v Michalovciach, ktorého cieľom bolo uctiť si pamiatku zavraždenej 46-ročnej Eriky. Zhromaždenie bolo predčasne ukončené pre verbálne útoky medzi kotlebovcami a Rómami. „Kotleba zneužíva tento problém vo svoj prospech a takto si zohrieva politickú polievočku, aby získal väčšie preferencie pre svoju stranu,“ povedal Tanko a dodal, že ju mu je osobne veľmi ľúto obete vraždy v Michalovciach. Zdôraznil, že aj Rómovia v Michalovciach vyšli do ulíc a zapálili sviečky z úcty k obeti.

Marián Kotleba podľa Tanka už roky ponižuje Rómov, hádže všetkých do jedného vreca a burcuje majoritu proti nim. Takto to podľa jeho slov ďalej nemôže pokračovať, pretože situácia sa môže časom ešte viac vyhrotiť. Zároveň vyzval prezidentku, povereného premiéra a kompetentné úrady, aby zasiahli voči politike Mariána Kotlebu. „Ak to neurobia oni, tak to urobíme my týmito pochodmi,“ vyhlásil a dodal, že protestné zhromaždenia budú slušné.

Tanko je presvedčený, že Kotleba vytĺka politický kapitál z vraždy v Michalovciach. „Ja sa pýtam, kde bol, keď v Bratislave prišli o život dvaja ľudia, prečo sa k tomu nevyjadril? Kde je problém zbitých rómskych detí z Krompách alebo Rómov, ktorých zbili v Bardejove?“ poukázal. Na šéfa hnutia ĽSNS už podali niekoľko desiatok trestných oznámení, ktoré sa len odložili alebo neriešili. Na Slovensku je podľa Tanka skrytý rasizmus a aj verejný rasizmus a nič sa s tým nerobí. Splnomocnenec vlády pre rómske komunity je podľa jeho slov neschopný a aj v súčasnej situácii mlčí. „V tejto pozícii by mal byť človek, ktorý je ochotný vycestovať a problémy hneď riešiť,“ myslí si Tanko.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť