Nedeľa 24.10.2021
sk
Kvetoslava
cz
Nina

Skrutky sú bežným spojovacím materiálom využívaným v rôznych priemyselných oblastiach pre vytváranie rozoberateľných spojov. Ich špecifické riešenie a vysoká materiálová variabilita umožňuje aplikácie v stavebníctve, strojárstve a ťažkej technike, automobilovom a leteckom priemysle, automatizácii ale i jemných mechanických konštrukciách, nábytkárstve či elektrotechnike.

V každej z týchto oblastí sa používajú skrutky veľmi odlišných vlastností, čo sa týka rozmerov, pevnosti alebo životnosti. Ak je potreba previesť pevný trvanlivý spoj ľahkých materiálov, je optimálne vyberať spojovací materiál obdobných charakteristík, ktorý zaistí ich vzájomné spolupôsobenie a zároveň nebude rizikový z hľadiska poškodenia. Väčšina skrutiek (najmä tých konštrukčných) je štandardizovaná, pretože sa integrujú do únosných celkov, ktoré musia vykazovať špecifickú pevnosť a stabilitu spoja.

TME

Skrutky v stavebníctve

Priemerne najväčšie rozmery majú skrutky určené pre stavebné konštrukcie a energetiku. Vzhľadom k dimenziám spojovaných konštrukcií bývajú skrutky pre tieto odvetvia takmer výhradne kovové s vysokou pevnosťou a povrchovou úpravou výrazne zvyšujúcou trvanlivosť a životnosť v náročných exteriérových podmienkach. Spektrum skrutiek pre veľké stavebné a energetické konštrukcie je obohatené o samorezné skrutky (vruty) používané pre pevné spojovanie nielen drevených, ale i plastických alebo kompozitných materiálov.

Skrutky v bežnom strojárstve a príbuzných odvetviach

Na rozdiel od veľkorozmerných stavebných a energetických objektov, strojárstvo obvykle navrhuje a vyrába riešenia interiérové, prípadne krytované. Obdobne sú konštrukcie spojované prostredníctvom skrutiek vždy aspoň čiastočne chránené alebo odizolované v produktoch automobilového priemyslu alebo nábytkárstve.

Skrutky aplikované v týchto sférach sú menších rozmerov a oveľa viac variabilné s ohľadom na materiálové a tvarové riešenie. Najmä nábytkárstvo uplatňuje skrutky z ľahkých plastov a špeciálne typy zámok. Pre strojárstvo, zariadenia automatizácie či dopravné prostriedky sú naviac skrutky navrhované so špecifickou pevnosťou a odolnosťou, pretože obvykle spájajú pevné kovové diely a sú výrazne namáhané na strih.

Skutky v jemnej a spotrebnej elektronike

Rozmerovo najmenšie sú skrutky používané v elektrotechnike a mikroelektronike. U týchto sa veľmi dbá na rozmerovú presnosť stúpania závitu i hlavy, ktorá má spravidla plochú alebo zapustenú hlavu. U skrutiek pre elektrické zariadenia je potreba sledovať i ich potenciálnu vodivosť, predovšetkým v prípade, že sa používajú ako nástroje pre zaistenie vývodov a kabeláže priamo na vodivom spoji. Primárnou charakteristikou skrutky tak v tomto prípade nie je pevnosť.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.


Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť