Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj

Od roku 1895, keď bratia Lumièrovci ukázali svetu ich pohyblivé obrázky, sa stalo kino veľkým zábavným priemyslom. Počas Veľkej hospodárskej krízy chodili ľudia do kina, aby sa odvrátili od ponurej reality. V iných, nemenej ťažkých časoch, sa kino stalo mechanizmom pre propagandu a popularizáciu nápadov a myšlienok.

Avšak, report od Picodi.com nie je zameraný na to, ako kino ovplyvňuje ľudí, ale na jeho finančnú stránku. Najprv zisťovali, aký je rozdiel v cene 2D a 3D filmov, potom porovnali ceny lístkov počas týždňa a počas víkendu.

Drahé príslušenstvo

Vo všetkých krajinách, ktoré Picodi.com analyzovalo, stoja 3D filmy viac ako 2D filmy. Neplatí to len pre Európu, ale pre celý svet. Niektoré kiná už nerozdávajú 3D okuliare pred každým filmom. Na niektorých miestach v kine si môže zákazník 3D okuliare kúpiť alebo si doniesť svoje z posledného 3D filmu, na ktorom v kine bol. Len tak mimochodom, cena týchto okuliarov môže byť v kine až 5-krát vyššia, ako je ich štandardná veľkoobchodná cena.

V niektorých krajinách môže rozdiel medzi cenou 2D a 3D filmu dosiahnuť aj viac ako 30%. Napríklad, v Nemecku si musíte za 3D film zaplatiť extra 3€ a taktiež si musíte zaplatiť 1€ za okuliare. To znamená, že pozeranie 3D filmu je až o 45% drahšie, ako pozeranie dvojrozmernej klasiky.

Veľké príplatky za 3D filmy sme zaznamenali aj v Luxembursku (40%), Portugalsku (38%), Slovinsku (34%) a v Taliansku (31%). Na Slovensku si za pozeranie 3D filmu priplatíte 18% z ceny štandardného lístka. Najmenší príplatok za zhliadnutie vášho obľúbeného filmu v 3D sme zaznamenali vo Fínsku a v Indii (7% v oboch krajinách).

Keď ide o ceny lístkov na obyčajné filmy, po konverzii na euro zistíme, že najdrahšie lístky sú vo Švajčiarsku (17,50€) a v Nórsku (15,50€). Na druhú stranu, najvýhodnejšie kiná nájdete na Ukrajine (3,70€) a v Mexiku (3,00€).

picodi.com (https://www.picodi.com/sk/nakup-hlavou/rozdiel-v-cenach-vstupeniek-do-kina-vo-svete)

Rande v kine cez víkend… alebo nie?

Vo filmovom priemysle je popularita rôznych filmov najčastejšie meraná počtom predaných lístkov. Údaje z rôznych kín v Európe a naprieč svetom potvrdili, že najviac ľudí chodí do kina počas piatku a víkendu – v tieto tri dni je predaných 55 – 65% lístkov.

Na Slovensku sa milovníci kina nemusia obávať – nie je žiadny dodatočný príplatok za víkendové premietanie. Vo väčšine analyzovaných krajín je cena rovnaká ako počas pracovných dní, tak aj počas víkendu. Avšak, v niektorých krajinách, ako v Japonsku alebo v Rakúsku, je príplatok za víkendové premietanie aj 38%.

picodi.com (https://www.picodi.com/sk/nakup-hlavou/rozdiel-v-cenach-vstupeniek-do-kina-vo-svete)

Európske štatistiky kín

• Ak sa pozrieme na návštevnosť kín počas roka, zistíme, že najviac zákazníkov navštevuje kiná v decembri, pričom do roka návštevnosť dosahuje svoje stropy dvakrát – na konci roka (vydávanie najobľúbenejších filmov počas obdobia Vianoc) a február až marec (Deň sv. Valentína a rozdávanie Oscarov).

• Pre zamestnancov kín je sobota najrušnejším dňom, pričom 65% všetkých lístkov je predaných cez víkend.

• Za posledných niekoľko rokov bol dňom s najväčším obratom Deň sv. Valentína (14. február) a víkendy pred alebo po tomto sviatku.

Na záver treba dodať, že ceny vstupeniek sú uvedené z oficiálnych webstránok kín. V tomto reporte boli vynechané malé a nezávislé kiná, premiéry a všetky ostatné zľavy alebo akcie na lístky do kina. Prieskum bol založený na štandardných večerných premietaniach v júli 2019 v jednom kine hlavného mesta. Pre konverziu meny sme použili premenný kurz za júl 2019. Ostatné štatistiky sú založené na údajoch z viacerých európskych kín.

Zdroj: picodi.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť