Rozdiely medzi vstupenkami do kina na Slovensku a vo svete

V niektorých krajinách si treba priplatiť za víkendové premietanie.

Zdroj: Krists Luhaers / Unsplash

Od roku 1895, keď bratia Lumièrovci ukázali svetu ich pohyblivé obrázky, sa stalo kino veľkým zábavným priemyslom. Počas Veľkej hospodárskej krízy chodili ľudia do kina, aby sa odvrátili od ponurej reality. V iných, nemenej ťažkých časoch, sa kino stalo mechanizmom pre propagandu a popularizáciu nápadov a myšlienok.

Avšak, report od Picodi.com nie je zameraný na to, ako kino ovplyvňuje ľudí, ale na jeho finančnú stránku. Najprv zisťovali, aký je rozdiel v cene 2D a 3D filmov, potom porovnali ceny lístkov počas týždňa a počas víkendu.

Drahé príslušenstvo

Vo všetkých krajinách, ktoré Picodi.com analyzovalo, stoja 3D filmy viac ako 2D filmy. Neplatí to len pre Európu, ale pre celý svet. Niektoré kiná už nerozdávajú 3D okuliare pred každým filmom. Na niektorých miestach v kine si môže zákazník 3D okuliare kúpiť alebo si doniesť svoje z posledného 3D filmu, na ktorom v kine bol. Len tak mimochodom, cena týchto okuliarov môže byť v kine až 5-krát vyššia, ako je ich štandardná veľkoobchodná cena.

V niektorých krajinách môže rozdiel medzi cenou 2D a 3D filmu dosiahnuť aj viac ako 30%. Napríklad, v Nemecku si musíte za 3D film zaplatiť extra 3€ a taktiež si musíte zaplatiť 1€ za okuliare. To znamená, že pozeranie 3D filmu je až o 45% drahšie, ako pozeranie dvojrozmernej klasiky.

Veľké príplatky za 3D filmy sme zaznamenali aj v Luxembursku (40%), Portugalsku (38%), Slovinsku (34%) a v Taliansku (31%). Na Slovensku si za pozeranie 3D filmu priplatíte 18% z ceny štandardného lístka. Najmenší príplatok za zhliadnutie vášho obľúbeného filmu v 3D sme zaznamenali vo Fínsku a v Indii (7% v oboch krajinách).

Keď ide o ceny lístkov na obyčajné filmy, po konverzii na euro zistíme, že najdrahšie lístky sú vo Švajčiarsku (17,50€) a v Nórsku (15,50€). Na druhú stranu, najvýhodnejšie kiná nájdete na Ukrajine (3,70€) a v Mexiku (3,00€).

picodi.com (https://www.picodi.com/sk/nakup-hlavou/rozdiel-v-cenach-vstupeniek-do-kina-vo-svete)

Rande v kine cez víkend… alebo nie?

Vo filmovom priemysle je popularita rôznych filmov najčastejšie meraná počtom predaných lístkov. Údaje z rôznych kín v Európe a naprieč svetom potvrdili, že najviac ľudí chodí do kina počas piatku a víkendu – v tieto tri dni je predaných 55 – 65% lístkov.

Na Slovensku sa milovníci kina nemusia obávať – nie je žiadny dodatočný príplatok za víkendové premietanie. Vo väčšine analyzovaných krajín je cena rovnaká ako počas pracovných dní, tak aj počas víkendu. Avšak, v niektorých krajinách, ako v Japonsku alebo v Rakúsku, je príplatok za víkendové premietanie aj 38%.

picodi.com (https://www.picodi.com/sk/nakup-hlavou/rozdiel-v-cenach-vstupeniek-do-kina-vo-svete)

Európske štatistiky kín

• Ak sa pozrieme na návštevnosť kín počas roka, zistíme, že najviac zákazníkov navštevuje kiná v decembri, pričom do roka návštevnosť dosahuje svoje stropy dvakrát – na konci roka (vydávanie najobľúbenejších filmov počas obdobia Vianoc) a február až marec (Deň sv. Valentína a rozdávanie Oscarov).

• Pre zamestnancov kín je sobota najrušnejším dňom, pričom 65% všetkých lístkov je predaných cez víkend.

• Za posledných niekoľko rokov bol dňom s najväčším obratom Deň sv. Valentína (14. február) a víkendy pred alebo po tomto sviatku.

Na záver treba dodať, že ceny vstupeniek sú uvedené z oficiálnych webstránok kín. V tomto reporte boli vynechané malé a nezávislé kiná, premiéry a všetky ostatné zľavy alebo akcie na lístky do kina. Prieskum bol založený na štandardných večerných premietaniach v júli 2019 v jednom kine hlavného mesta. Pre konverziu meny sme použili premenný kurz za júl 2019. Ostatné štatistiky sú založené na údajoch z viacerých európskych kín.

Zdroj: picodi.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
9
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Otestuj sa: Dokážeš uhádnuť názvy animovaných rozprávok na základe detských kresieb?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME