Spoločnosť Aliter Technologies, ktorá pôsobí v oblasti kybernetickej bezpečnosti a informačno-komunikačných technológií, tento rok zorganizovala už druhý ročník umeleckej súťaže DIGITUM, v rámci ktorej môžu študenti umeleckých vysokých škôl naplno ukázať svoje nadanie. Ich úlohou je vytvoriť dielo, ktoré spája umenie a technológie.
Do súťaže DIGITUM 2023 sa zapojili mladí umelci z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici. Kým minulý rok rozhodla o víťazovi široká verejnosť, tento rok bol rebríček najlepších diel vytvorený odbornou komisiou zloženou zo 6 ľudí, pričom víťazi prvých 3 miest získali finančné odmeny.
Rozhodni o najsympatickejšom diele
Spomedzi všetkých siedmich najlepších diel môžeš ako čitateľ EMEFKA vybrať jedno, ktoré sa ti páči najviac. Autor diela, ktoré získa najvyšší počet hlasov, získa materiálnu cenu – VR okuliare Oculus Quest 2. Vďaka týmto okuliarom tak bude môcť posúvať hranice svojej tvorby do virtuálnej reality a tvoriť v novej dimenzii 3D sveta.
Anketu o najsympatickejšie dielo nájdeš na konci tohto článku. Hlasovanie prebieha do 1. 1. 2024.
TOP 7 výtvorov, spomedzi ktorých môžeš vyberať
1. miesto: Tech helper
Meno a priezvisko autora: Alexandra Hrehová
Instagramový účet autora: @alex_hreh
Popis diela: Dali sme technológiám život a dušu, keď sme ich priviedli na svet. Novodobé technológie vedia zachrániť všetky možné druhy životov od ľudí po prírodu, závisí však od nás, na aké účely ich využijeme.
2. miesto: System Bug
Meno a priezvisko autora: Barbora Horalová
Instagramový účet autora: @barborahoralova.art
Popis diela: Základom diela sú ručne tlačené matrice zhotovené kombináciou grafických techník čiarový lept a akvatinta. Chrobáčik symbolizuje softvérový bug – systémovú chybu ako chybu v našom ľudskom systéme, ktorou je odpojenie nás ľudí od prírody, čo je stavebným kameňom väčšiny našich problémov.
Príznakmi týchto problémov nás na ne naše telo upozorňuje rovnako, ako nás systém počítača upozorní na chybu pomocou dialógového okna. Príroda, jej krásy a záhady postupne miznú z našich životov, čo taktiež symbolicky vyjadrujem miznutím chrobáčikov, ktoré naozaj v dôsledku ľudského konania miznú zo svojho prirodzeného prostredia a spred nášho zraku.
3. miesto: ETERNAL SOUL
Meno a priezvisko autora: Kirill Melnikov
Instagramový účet autora: @meloqarai
Popis diela: ETERNAL SOUL je umelecké dielo, ktoré ilustruje prirodzené korene digitálnych výtvorov. V určitom okamihu bolo všetko vytvorené zo skutočných materiálov, ktoré možno nájsť na našej planéte Zem. Dokonca aj digitálne signály sú súčasťou nášho fyzického sveta. Týmto umeleckým dielom som chcel divákovi pripomenúť, že všetko digitálne má dušu, pretože to bolo vytvorené zo skutočných vecí.
4. miesto: Bociano-dron
Meno a priezvisko autora: Miloš Mozdík
Instagramový účet autora: @mildomedved
Popis diela: Bociano-dron ako kombinácia ľudového symbolu bociana – ako nositeľa nového života – s technológiou dronu, ktorý hľadá domov či útočisko. Bociany, ktoré v tejto symbolike letia priamo k domovu, kde nesú nový život, verzus dron, ktorý ovládame a používame na rozdielne účely. Bociano-dron teda hľadá, kde má svoju dušu a kde odovzdá novú dušu. Kresby sú vytvorené kombináciou analógovej kresby spojenej s digitálnou kresbou.
5. miesto: V nás
Meno a priezvisko autora: Marty Müller
Instagramový účet autora: @tyjahoda
Popis diela: Ak technológia má dušu, má ju v nás, ľuďoch. My sme jej stvoritelia i konzumenti. Technický pokrok posunul ľudstvo do digitálnej doby, z ktorej plynú pre spoločnosť značné benefity, no aj veľké deformácie. Tento vzťah je ilustrovaný cez pompézny štýl maľby v kombinácii s body – hororom.
6. miesto: Here and there (Kade-tade)
Meno a priezvisko autora: Adela Škorcová
Instagramový účet autora: @voska.bozka
Popis diela: Moja práca je reakciou na tému, kde má technológia dušu. Duša technológie je skrytá v jej neodmysliteľnom každodennom využívaní, rokoch vývoja a snahe uľahčiť nám existenciu. Inšpiroval ma technologický pokrok a rozdiel medzi historickou kartografiou a súčasným mapovaním terénu či navigáciou.
Koláž máp Strážovských vrchov od 19. storočia po súčasné satelitné snímky doplňujem ručnou aj digitálnou kresbou, vychádzajúcou z topografického značenia. Mojou snahou bolo nájsť prepojenie medzi zdanlivo technickým záznamom a jeho výtvarnými kvalitami.
7. miesto: Where is IT?
Meno a priezvisko autora: Sandra Cseresznyesová
Instagramový účet autora: @cherrysandie
Popis diela: V toku nekonečných informácií je kyborg hľadajúci svoj zmysel. Hľadá ho, ale nenachádza. Alebo nachádza až príliš veľa? Je jeho zmyslom len hľadať?
Zahlasuj za dielo, ktoré sa ti páči najviac. Hlasovanie sa uzatvára o polnoci z 1. 1. 2024 do 2. 1. 2024 Autor diela, ktoré získa najvyšší počet hlasov, získa materiálnu cenu – VR okuliare Oculus Quest 2.