Utorok 17.5.2022
sk
Gizela
cz
Aneta
, Anetta
Zdroj: ©Baja Dolce

Rozhovor so spisovateľkou Bajou Dolce: Kvôli pripravovanému príbehu som vyspovedala tanečníčku pole dance aj bývalého striptéra

Baja Dolce nám v rozhovore prezradila pikošky nielen o knižnej novinke Nasleduj ma.

Ak máš vo svojom okolí zarytého knihomoľa, tak vieš, že medzi najčastejšie „čitateľské sny“ patrí podpis od najobľúbenejšieho autora, podľa možnosti aj s venovaním a ideálne do niektorej (pre knihomoľa) symbolickej knihy. Úplný strop však predstavuje možnosť položiť svojmu obľúbencovi zopár otázok. Nám sa tento mini sen postupne plní – a keďže nie sme skúpi, radi sa s tebou o odpovede od našich obľúbených autorov podelíme.

Dnes sme si pripravili rozhovor s talentovanou slovenskou spisovateľkou, ktorú čitatelia poznajú pod pseudonymom Baja Dolce. Vyspovedali sme ju nielen o jej knižnej novinke Nasleduj ma, ktorú napísala spolu s Michaelou Zamari, ale napríklad aj o tom, čo pre nás v blízkej budúcnosti chystá.

Kto je Baja Dolce?

Autorka Baja Dolce sa narodila v Bratislave iba štyri dni pred Nežnou revolúciou. Na slovenskom knižnom trhu debutovala v decembri 2018, keď jej vyšiel prvý diel romantickej trilógie Placebo – s podtitulom Placebo On. V roku 2019 vyšlo pokračovanie Placebo Ja a Placebo My. O rok neskôr z jej pera vyšiel viacgeneračný román Horkosladké esencie a potom erotický darkromance román Habibi.

V roku 2021 vyšla kniha Azaelov pád, ktorú napísala s ďalšími štyrmi kolegyňami a vznikla unikátnym spôsobom autorskej štafety. Na konci toho istého roka uzrela svetlo sveta aj reedícia bestsellerovej trilógie Placebo v jednej knihe. Rok 2022 sa bude niesť tiež na fialovej vlne. V apríli vyšla kniha Nasleduj ma plná posolstiev, ktorú napísala ako duet s autorkou Michaelou Zamari. A november bude patriť žánru darkromance – pokračovaniu série Habibi s názvom Candy a českému prekladu prvej časti série Habibi.

Baja sa písaniu venuje viac ako polovicu svojho života a najviac ju teší, keď jej čitatelia posielajú spätnú väzbu a podelia sa s ňou o emócie, ktoré v nich jej knihy vyvolali. Do svojich diel vkladá vždy niečo z reálneho života, či už vlastného, alebo zo životov priateľov a známych. Riadi sa jediným pravidlom: „Kniha bez hlbšej myšlienky je ako človek bez duše.“

Baja Dolce

O čom je novinka Nasleduj ma?

Bohatý podnikateľ Jason poverí svojho brata nájsť niekoho, kto by mu spravoval siete vo virtuálnom svete, zatiaľ čo on sa plne sústredí na zlepšenie toho skutočného. Naopak, Lucia z virtuálnej reality uteká, aby zvládala aspoň skutočný svet. Počas úniku naprieč Talianskom jej pomaly dochádzajú financie, a ak niečo nevymyslí, bude sa musieť popasovať s návratom domov. Práve tam sa všetko jej trápenie začalo.

Preto, keď si vypočuje cudzí rozhovor o práci snov, nezaváha ani na sekundu. Jasonov brat sa nemieni prehŕňať tisíckami životopisov, a keď mu príde do rany šikovná fotografka Lucia, rozhodne sa šetriť čas aj nervy. Aspoň tie svoje. Jason mal len jedinú podmienku. Aby túto lukratívnu pozíciu získal muž.

Keď sa stretáva s Luciou, šľahá okolo seba blesky a robí všetko preto, aby ju čím skôr poslal tam, odkiaľ prišla. Ona sa však nevzdáva. Je ochotná strpieť aj náladového šéfa a s veľkým sebazaprením opäť vstúpiť do víru sociálnych sietí, len aby si túto prácu udržala.

Najspontánnejšie veci predsa bývajú tie najlepšie a zmena plánov nakoniec prinesie do života Jasona a Lucie nový vietor. Pôjde však o hurikán ničiaci všetko, čoho sa dotkne, alebo o čerstvý vánok, ktorý vyčistí cestu novej úrode?

Dve obľúbené slovenské autorky sa spojili, aby v jedinečnom príbehu premietli, že svet nie je iba čierno-biely, sociálne siete môžu byť peklom, ale zároveň spásou, a pre každú náročnú dušu existuje tá pravá polovička.

Baja Dolce

Kde môžeš autorky stretnúť a porozprávať sa s nimi o novinke Nasleduj ma naživo?

Pre veľký záujem zo strany čitateľov sa autorky napriek všetkým povinnostiam rozhodli, že si dajú „šnúru besied“ po Slovensku, ktorú nazvali Nasleduj ma tour. Stretnúť ich môžeš v nasledovných mestách:

Čo nám Baja prezradila v exkluzívnom rozhovore?

V týchto dňoch vychádza knižná novinka Nasleduj ma, ktorá je špeciálna z viacerých dôvodov. Prezradíš nám, o čom je?

Špeciálna je hlavne pre jej vznik a posolstvo. Napísala som ju s talentovanou kolegynkou Michaelou Zamari ako duet, ktorý som si skutočne užila. Miška v sebe nezaprie svoju cestovateľskú dušu a v tejto knihe sa cestuje veľmi veľa. Dali sme dokopy témy, ktoré nás dlhšie ťažia a o ktorých by sa určite malo hovoriť viac, pretože sa týkajú veľkého počtu ľudí.

Príbeh Nasleduj ma rozoberá témy kyberšikany, ekológie, sociálneho cítenia a nájdenia seba samého. Nastavili sme zrkadlo dnešnej dobe, keď kvalitu človeka posudzujeme podľa počtu sledovateľov na sociálnych sieťach, čo je smutné.

Príbeh Nasleduj ma si napísala so spisovateľskou kolegyňou Miškou Zamari. Môžeš nám prezradiť, ako ste sa k tomuto nápadu dopracovali a ako vyzeralo samotné písanie?

K nápadu sme sa dopracovali úplnou náhodou. Mne sa totiž až dvakrát zobrazil jeden a ten istý článok o bohatom podnikateľovi, ktorý ponúkal prácu snov – spravovanie sociálnych sietí a cestovanie. Som ten typ, ktorý verí na osud. Prvýkrát som mávla rukou, no druhýkrát som to brala ako znamenie. Odkaz na článok som vtedy poslala Miške so slovami : „Myslíš na to isté ako ja?“

A tak slovo dalo slovo, nahrali sme si niekoľko hodín hlasových správ, určili si osnovu a začali písať. Bez nejakých pravidiel, riadili sme sa skôr pocitovo, ktorá si na čo trúfala. A teraz sama za seba musím povedať, že toto bola tá najlepšia spolupráca, pretože s Miškou sme si v mnohých smeroch veľmi podobné.

Baja Dolce
Skúsenosti s písaním “v kolektíve” si už nadobudla pri autorskej štafete – knihe Azaelov pád. V čom bola spolupráca s Miškou iná? Písalo sa ti ľahšie, alebo naopak, bolo to pre teba ťažšie?

Táto spolupráca bola úplne iná, pretože s Miškou sa poznám dlho a myslím, že aj veľmi dobre, sme na jednej vlnovej dĺžke a v mnohých prípadoch zastávame podobné názory. Takisto tvoríme v rovnakom žánri, preto sme sa často chápali aj bez slov a dôverovali si.

Pri knihe Azaelov pád sme s dievčatami išli do experimentu, nemali sme osnovu, každá z nás tvorí v inom žánri, má iné preferencie a dostali sme indície od čitateľov, ktorých sme sa museli držať. Pri tej knihe išlo skôr o zábavu a vykročenie zo svojho komfortu.

Naopak, pri knihe Nasleduj ma išlo o – podľa mňa – dokonalú harmóniu. S Miškou sme sa pohádali len dvakrát. O tyrkysovej farbe a o krokodílovi. (smiech) 

Môžeme teda dúfať, že si sadnete aj k nepriamemu pokračovaniu, v ktorom nám priblížite Alexa?

Ja veľmi dúfam, že áno. Za mňa je pokračovanie určite v pláne. Verím, že sa mne aj Miške podarí čo najskôr dokončiť naše sólo projekty, aby sme mohli napísať aj príbeh Alexa, ktorý zbožňujeme už teraz, hoci je len v našich myšlienkach.

Ak by sa z knihy Nasleduj ma stal romantický film, koho by si chcela vidieť v hlavných úlohách?

Fúha, toto je veľmi ťažká otázka, keďže v takejto hypotetickej rovine je mnoho možností. Jasona by mohol stvárniť napríklad Jacob Elordi a Lucku napríklad Elle Fanning. Z tej kombinácie by som bola asi naozaj nadšená.

Baja Dolce
Nájdeme v tejto knihe niečo, čo si zažila na vlastnej koži?

Určite áno. Do každej knihy dávam niečo zo seba, ale len málokedy prezradím, čo to bolo.

Trúfaš si na to, aby si nám aj prezradila, čo konkrétne? 🙂

Tuto konkrétne je to šikana a kyberšikana. Prešla som si ňou v mladosti ako mnoho ďalších. To, že sú deti kruté, nemusím vysvetľovať. Jednoducho to tak je a otázka znie: „Prečo?“ Vtedy som bola aj ja dieťa a veľmi mi to ubližovalo. Mala som problém so sebavedomím, ktoré v tej dobe bolo na bode mrazu, takisto mi absolútne nič nehovoril pojem sebaláska. Reči, rôzne klamstvá či faloš takzvaných priateľov ma istého času dokázali dosť položiť.

Nebudem sa ospravedlňovať, že som bola príliš slabá. Teraz sa už na tieto veci pozerám inak a skoro vôbec sa ma nedotýkajú, pretože som dospela do štádia, keď si vážim samu seba a dôkladne si vyberám okruh ľudí, s ktorými trávim čas. No stále tvrdím, že by sa o týchto témach malo viac rozprávať.

Kým ja sa pre takéto veci netrápim, niekto si teraz kvôli tomu prechádza peklom. Šikana ako celok by sa mala riešiť, mali by o nej vzdelávať mladých, ale aj ich rodičov a ukázať im rôzne následky.

Akú hlavnú myšlienku by si mali tvoji čitatelia z tohto príbehu vziať?

Nech si z knihy čitatelia vezmú čokoľvek, bude to dobré. Tých myšlienok, pre nás dôležitých, je tam totiž viac. S Miškou sme sa snažili poňať témy do hĺbky a celý príbeh sa nesie po pozitívnej vlne.

Baja Dolce

Na pikošky o novinke Nasleduj ma sme sa opýtali aj Mišky Zamari:

To, ako sa Baji spolupracovalo s tebou, už vieme. Prezradíš nám aj tvoje pocity, ako to celé vnímaš?

Ako najlepšiu a najkrajšiu spoluprácu, akú by som si mohla priať. Viete, čo je na písaní príbehu najfrustrujúcejšie? Teda okrem toho, keď nemáte čas písať. Tá časť, ktorá sa vám až tak veľmi nechce písať, ale kvôli celistvosti deja je dôležitá. Snažím sa riadiť pravidlom, že z takej scény si treba spraviť svoju najobľúbenejšiu, no pri Nasleduj ma som mala talentovanú Baju.

A čo čert nechcel, alebo skôr nebo, presne to, do čoho sa mne veľmi nechcelo, Baja v tom videla priestor pre svoju kreativitu a krásne sme si všetko rozdelili. Nebudem si na to zvykať, ale bolo to naozaj parádne a sčasti oslobodzujúce. Teraz milujem celú knihu a nudné časti tam nevidím. Kedykoľvek idem do ďalšej knihy, s ňou vždy!

Zo sociálnych sietí vieme, že vás tlačiareň prekvapila dodaním kníh s týždňovým predstihom. Aká bola tvoja prvá myšlienka, keď ti kuriér oznámil, že „má pre teba balík“?

Spýtala som sa ho, aký je deň. Keď sa zasmial a odpovedal mi, nasledovala otázka, na aké meno tú zásielku má. Nebolo pochýb, že tlačiareň má zmysel pre humor, no pán kuriér mal, našťastie, takt a pochopenie, tak mi volal o hodinu skôr a nie, keď už stál na adrese.

Kopla som do vrtule a riešila danú situáciu. Zúfalstvo nestihlo prísť, viac som sa smiala nad absurdnou situáciou. A keď sme spolu vykladali paletu, vyhŕklo zo mňa, že mu ďakujem za pomoc, lebo mi tým ušetril stres a niekoľko rokov života, takže na dôchodku naňho budem v dobrom spomínať.

Pobavilo ho to a zrejme nevedel prijímať komplimenty, lebo zahlásil – dúfam, že dovtedy budete mať lepšie zážitky, na ktoré budete spomínať. Nuž, asi by som tým kuriérom mala darovať vlastný príbeh, lebo mám na nich naozaj šťastie.

Ktorá herecká dvojka by u teba vyhrala konkurz v prípade filmu?

Ja veru nemám jasnú predstavu a tentoraz som si nikoho z filmového sveta na mieste Jasona a Lucky nepredstavovala. Takže tento „súboj“ by vyhrala Baja a v prípade realizácie by som si spravila fotku s hocikým, kto by nám túto našu obľúbenú dvojku zahral. Aj tak by som sa tešila aj na Alexa, pre neho by bolo niekoľko adeptov…

Baja Dolce
Môžeš nám priblížiť, ako vyzerala spomínaná hádka o tyrkysovej farbe a krokodílovi?

Asi je lepšie nazývať to nedorozumením, lebo my dve sa nevieme hádať, nie spolu. Tyrkysová farba je náš kameň úrazu, nakoľko každá ju vidíme inak. Ja väčšinou modrú, Baja ako zeleno-modrú, skôr dozelena. Alebo naopak, záleží od odtieňa. Zhodli sme sa teda, že sa nezhodneme. Keďže každá hlava má svoje vlastné vnímanie, nemá nás kto rozsúdiť a my vieme, že je to banalita. Na obálke Nasleduj ma máme aj zelenú, ale som si istá, že niekto v nej uvidí tyrkysovú.

A krokodíl? Pri srílanskej hore Sigiriya sú viaceré miesta, kde sa môže turista dostať, a Baja nám do príbehu zasadila aj krokodíla, pretože ho videla v dokumentárnych videách. Ja som tam pred rokmi žiadneho nestretla a neviem si predstaviť, že by bolo bezpečné, keby sa tam promenádoval voľne pomedzi ľudí. Nastala otázka, ktorá z nás má aktuálnejšie info a či som bola aj v tejto časti záhrad. Aj takto vyzerá rešerš autorov, keď nechceme nikoho zavádzať. Ako to dopadlo, to si treba prečítať.

Akú hlavnú myšlienku by si mali čitatelia z tohto príbehu podľa teba vziať?

Je ich tam viac, ťažko sa mi vyberá iba jedna. Najviac vo mne však zarezonovala jedna Jasonova. Dokonca som si na ňu spomenula aj vtedy, keď mi volal kuriér, že má pre mňa paletu s knihami o týždeň skôr.

Ak sa nám udeje niečo nepríjemné či nečakané v negatívnom zmysle, stresujúce, vždy sa môžeme rozhodnúť, či si tým necháme pokaziť deň alebo nie.

Je za tým určenie si priorít a ochrana vlastných vibrácií, energie. A ono to vážne funguje, keď sa človek stotožní s umením povzniesť sa nad niektoré udalosti či názory druhých. Zafungovalo to aj u mňa a obrátila som to v skvelý deň. Akčný, vyčerpávajúci, ale parádny!

Baja Dolce

Na záver sme ešte Baji dali zopár rýchlych otázok:

Čo ťa viedlo k písaniu?

Vždy som rada tvorila. Čokoľvek. Začalo to kreslením, potom som vytvárala šperky, sošky a knihám som prepadla po tom, čo som si prečítala sériu Harry Potter. Vtedy som si povedala: „Wau, tie písmenká mi úplne ožili pred očami. Chcela by som dokázať takto čarovať.“ A tak som začala písať, keď som mala trinásť. Kto by bol povedal, že o pätnásť rokov neskôr sa mi podarí držať v rukách vlastnú papierovú knihu? Že sa z detského sna stane niečo reálne?

Ktorá je tvoja najobľúbenejšia kniha a prečo?

Malý princ. Je to taká moja modlitebná knižka. Vždy, keď ju čítam, v nej objavím niečo iné, niečo, čo v tej fáze života potrebujem. Je krásne univerzálna a môže osloviť deti, dospelých aj tých starších a múdrejších.

Ktorú svoju knihu považuješ za najväčšiu srdcovku a prečo?

Určite knihu Horkosladké esencie, pretože sa v nej prelína minulosť s prítomnosťou, postavy si prešli ťažkými skúškami a aj tak sa nevzdávali. Veľmi mi všetci z knihy prirástli k srdcu a najmä linka minulosti, ktorá sa odohrala počas druhej svetovej vojny.

S ktorou postavou zo svojich príbehov sa najviac stotožňuješ a prečo?

Tak na toto nebudem vedieť odpovedať konkrétne, pretože do každej postavy dávam kus seba. Do Emy som dala svoju bojovnosť, do Lindy rebelstvo a humor, do Cassie svoju občasnú premenlivosť a do našej najnovšej Lucky som dala kus svojej cesty za sebaláskou. Stotožňujem sa s každou z nich a každá mi prirástla k srdcu, aj keď nie je dokonalá. Veď kto aj je, že?

Baja Dolce
Ako by si svoje knihy opísala, ak by si bola „obyčajná čitateľka“?

Obyčajná čitateľka? Že sú fajn, aj keď niekedy by mohla autorka ubrať z drámy, metafor a hlavne by mohla písať trocha rýchlejšie. To pokračovanie série Habibi jej trvá snáď dva životy.

Ak by si si mala vybrať iba jednu možnosť, budeš iba písať, alebo iba čítať?

Jasné, že písať. Inak by mi moja fantázia nedala spávať.

Akú najčudnejšiu otázku ti ako spisovateľke niekto položil?

Po jednej besede za mnou prišiel pán a pýtal sa ma, či som panna. Odpovedala som mu, že som škorpión.

Aký najhorší „hejt“ si dostala?

Fúha, neviem či mám toľko miesta na odpoveď. Hejteri sa na mne pekne povozili už asi vo všetkých smeroch. Dokonca som mala aj hejtera chameleóna, ktorý sa rozhodol všade možne mi písať svoj názor na moju osobu z rôznych profilov. A viete čo? Je mi to jedno. Ako vravím, ja som si peklom prešla, keď som bola mladšia a bála som sa sveta.

Teraz viem, že ak niekto vynaloží takúto veľkú negatívnu energiu voči mojej osobe alebo voči mojim knihám, a niekomu tak veľmi ležím v žalúdku, tak asi niečo robím dobre. A budem v tom pokračovať. Navyše aj negatívna reklama je reklama, dokonca je účinnejšia ako tá pozitívna, čiže – ďakujem.

Baja Dolce
Čo je najhoršie na tom, byť spisovateľom na Slovensku?

Náš trh je veľmi malý, domáci autori majú čo robiť, aby si vydobyli aké-také miesto v húfe prekladov svetových bestsellerov. Je to veľká škoda, lebo sama by som vedela vymenovať minimálne na dvoch rukách naozaj nedocenené slovenské talenty. Ale nech nie som len negatívna, máme tu naozaj úžasných a vďačných čitateľov, ktorí nás podporujú, čítajú naše knihy a odporúčajú ich ďalej. Ich radosť je naša radosť a o tom ten knižný svet predsa má byť. 

Čo pre nás, čitateľov, chystáš v blízkej budúcnosti?

Tento rok v novembri vyjde druhé pokračovanie hriešnej darkromance série Habibi s názvom Candy. Tentoraz sa príbeh zameria na nového člena posádky – pána Candyho – a čitateľov viac zoznámim so samotným nočným podnikom LocalX a ich zamestnancami. V príbehu nesmie chýbať vášeň, láska, priateľstvá, nenávisť a obludná zrada naservírovaná surovo, bez pozlátky či servítky pred ústami. Pretože príchuť hriechu je sladká.

Tentoraz som sa inšpirovala napríklad striptérmi a striptérkami, ktorí tvoria na sociálnej sieti TikTok, no takisto som vyspovedala zaujímavých ľudí, aby bol príbeh autentický. O svoje príbehy sa so mnou podelila tanečníčka pole dance a bývalý striptér. Myslím, že sa máte na čo tešiť, a ja budem dúfať, aby sa vám príbeh zapáčil.

Ďakujeme za rozhovor a k ďalšej tvorbe prajeme veľa nápadov a spokojných čitateľov! 🙂

Baja Dolce

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť