Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna
Zdroj: ©Adam Kováčik

Rozhovor so spisovateľom Adamom Kováčikom: Keď som bol na jednej besede, čitateľ sa ma medzi štyrmi očami opýtal, či ma za tých desať rokov v base chcel niekto znásilniť

Adam Kováčik nám v rozhovore prezradil pikošky nielen o knižnej novinke Nemé hlasy.

Ak máš vo svojom okolí zarytého knihomoľa, tak vieš, že medzi najčastejšie „čitateľské sny“ patrí podpis od najobľúbenejšieho autora, podľa možnosti aj s venovaním a ideálne do niektorej (pre knihomoľa) symbolickej knihy. Úplný strop však predstavuje možnosť položiť svojmu obľúbencovi zopár otázok. Nám sa tento mini sen postupne plní – a keďže nie sme skúpi, radi sa s tebou o odpovede od našich obľúbených autorov podelíme.

Dnes sme si pripravili rozhovor s talentovaným slovenským spisovateľom Adamom Kováčikom, ktorého mnoho ľudí pozná ako zakladateľa instagramového profilu Nerealista. Vyspovedali sme ho nielen o jeho knižnej novinke Nemé hlasy, ale napríklad aj o tom, ako vyzerá knižná kampaň na StartLab-e a čo si pre nás chystá.

Kto je Adam Kováčik?

Adam Kováčik je rodák z Oravy a pochádza z okolia Babej hory, kde sa odohráva jeho najnovší príbeh – mysteriózny triler Nemé hlasy. V predošlých románoch Dezilúzia a Zhoríme zas čitateľom predložil silné témy, ako sú predaj drog alebo obchodovanie s ľuďmi. Okrem písania beletrie vlastní aj instagramovú stránku s názvom Nerealista, ktorá už dosiahla cez 50 000 sledovateľov a na ktorej uverejňuje vlastné citáty a metafory.

Adam Kováčik

O čom je novinka Nemé hlasy?

Na Slovensku je množstvo hôr, ktoré skrývajú nevšedné tajomstvá a sú sprevádzané svojím hrôzostrašným, no autentickým folklórom. Jedným z nich je aj Babia hora, ktorá na poľskej strane dodnes nesie svoje nechválne známe meno Diablak. Kniha Nemé hlasy je dôkazom toho, že návrat domov nie je vždy najlepšou alternatívou, najmä keď človek znenazdajky prichádza na to, že sa v jeho tieni skrýva aj niečo iné, než len čerstvo posekaná tráva pozemku zosnulého starého otca.

Nemé hlasy sú príbehom muža, ktorý sa vracia do svojej rodnej dediny po tom, čo jeho dedo, horár, záhadne zmizne na Babej hore. Tomáš v malej piecke nachádza obhorený pracovný denník, v ktorom si dedo zapisoval pracovné úkony, no okrem nich odrazu v strede denníka natrafí na kresbu lesa s postavou ženy, ktorá má na hlave nasadenú lebku jeleňa bez parožia.

Kde môžeš autora podporiť vo vydaní novinky Nemé hlasy?

Na to, ako funguje vydanie knihy cez kampaň na platforme Startlab, sme sa Adama spýtali v rozhovore. Viac informácií o knihe, projekte a odmenách za podporu nájdeš priamo na stránke Startlab-u, rovnako ako aj prvú ochutnávku z tohto mysteriózneho trileru.

StartLab

Čo nám Adam prezradil v exkluzívnom rozhovore?

Pred časom si dopísal príbeh z trochu iného súdka, než na čo sme u teba zvyknutí – mysteriózny triler Nemé hlasy. Prezradíš nám, o čom je?

Vždy som chcel vytvoriť mrazivý príbeh z miesta, odkiaľ pochádzam, a keď som Nemé hlasy začal písať, vedel som, že nastal ten správny čas. Dej knihy sa odohráva v dedine blízko Babej hory, o ktorej vlastne aj celý príbeh je. Muž v strednom veku sa vracia do svojho rodného domu po tom, čo jeho starý otec záhadne zmizol na Babej hore. Po návrate nachádza pracovné denníky, v ktorých dedo kreslil a nezrozumiteľne opisoval výjavy, ktorými trpel. Hlavný hrdina postupne zisťuje, že oné predstavy sa mu vryli do mysle viac, než si myslel.

Témou knihy je oravský folklór, najmä záhadná bytosť Veselica s lebkou jelenice na tvári, ktorá sa zjavuje na Babej hore, a tiež dve chichotajúce sa deti. Jednou z najsilnejších častí knihy je tá, v ktorej hrdina Tomáš práve príde do Oravského Veselého, vyjde na šopu so senom a tam ich uvidí. Napomenie ich, že tu nemajú čo robiť a môžu si ublížiť. Deti so smiechom vybehnú a on ani netuší, s čím sa to vlastne práve stretol.

Pri tomto temnom príbehu si sa rozhodol ísť cestou samovydávania a svojich čitateľov si oslovil formou kampane cez crowdfunding StartLab. Môžeš nám priblížiť, ako takáto kampaň funguje?

Áno, rozhodol som sa ísť cestou samovydania a poviem vám, že je to poriadna fuška. Najprv si človek musí dobre premyslieť, čo vlastne môže ľuďom ponúknuť na oplátku. Zahrňuje to originálne nápady darčekov a samozrejme sa pripraviť na to, že kampaň musí žiť. Čiže ju človek neustále musí tlačiť ľuďom pod nos, čo je veľmi vyčerpávajúce.

Prvý krok je napísanie kvalitnej kampane, ktorú Startlab musí schváliť. Nesmie byť dlhá a musí obsahovať všetky potrebné informácie, ktoré podporovateľa zaujmú. Cieľ by nemal prekračovať 5000 eur, keďže 5 percent z ľudí, ktorí kampaň uvidia, ju aj reálne podporia. Ideálna dĺžka kampane je 30-35 dní, za ktoré musíte ľudí presvedčiť, že vaša kampaň stojí za to.

Startlab si z celkovej sumy berie 5 percent a v prípade, že sa kampaň nevyzbiera, peniaze sa podporovateľom vracajú. Momentálne mám vyzbieranú polovicu z cieľovej sumy a budem vám všetkým veľmi vďačný, keď si nájdete chvíľu čas a podporíte ma.

Adam Kováčik
Čo ťa motivovalo k tomu, aby si si sadol k napísaniu tohto príbehu?

U starej mamy na hornej Orave som trávil celé letá a vždy ma fascinovala Babia hora. Je to záhadné miesto, ktoré v sebe skrýva množstvo tajomna. Temnú atmosféru umocňuje aj názov najvyššieho vrchu – Diablak. Sám Adolf Hitler nejedenkrát navštívil Babiu horu a ako známy okultista sa jej on sám zľakol. Dokonca existuje dokument, v ktorom sa píše, že nikto z nemeckej armády nevstúpi na tú horu, napísaný a podpísaný Adolfom Hitlerom. Nehovoriac o vedcoch z Nového Zélandu, ktorí niekoľkokrát navštívili Babiu horu za účelom výskumu spojenia s mimozemskou civilizáciou.

Odporúčame prečítať:

Americký portál si zgustol na Bratislave. Táto budova vraj patrí k najškaredším na svete

Niekedy som si v detstve len tak sadol „k stĺpom“, ako sme to nazývali, a sledoval ju so zatajeným dychom. Má v sebe akúsi temnú príťažlivosť. V podstate celý oravský folklór je pretkaný strigami, diablami a podobnými bytosťami, vymykajúcimi sa zdravému rozumu.

Ak by sa z knihy Nemé hlasy stal sfilmovaný mysteriózny triler, koho by si chcel vidieť v hlavných úlohách?

No, to by bola skvelá podívaná. Tomáša Maštalíra by som si určite vedel predstaviť v úlohe hlavného hrdinu, ktorý je, mimochodom, tiež Tomáš, haha.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť