Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.12.2022
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka
Zdroj: ©Profimedia

Rozprávka, z ktorej mrazí. Vieš, ako vznikol príbeh O perníkovej chalúpke?

Inšpiračné zdroje obľúbenej rozprávky sú poriadne mrazivé.

Notoricky známu rozprávku O perníkovej chalúpke (niekedy ju nájdeme aj pod názvom O Jankovi a Marienke) pozná zrejme každý. Prvýkrát ju zaznamenali známi učenci a zberatelia nemeckého folklóru Jacob a Wilhelm Grimmovci a vyšla v roku 1812. Príbehy bratov Grimmovcov boli často veľmi temné a brutálne a pôvodne nemali byť určené deťom.

Až neskôr ich ďalší autori (ako aj samotní Grimmovci) patrične zjemnili a príliš krvavé pasáže vypustili. Rozprávka O perníkovej chalúpke ale ostala, viac-menej, dostupná v takej verzii, v akej ju Grimmovci zapísali (hoci niekoľko elementov bolo aj tu pozmenených).

Podľa poznámky Grimmovcov tento príbeh získali od ženy menom Henrietta Dorothea Wild, ktorú si Wilhelm Grimm napokon vzal za manželku. Faktom ostáva, že keď sa na rozprávku pozrieme dôkladnejšie, tak zistíme, že je aj tak poriadne drsná a temná. Kanibalizmus, opustené deti, čarodejnica zaživa upálená v peci. To sú, skrátka, vyslovene hororové momenty. A mnoho ľudí navyše nevie, že príbeh korene v skutočných udalostiach.

Profimedia

Klasický príbeh

Pripomeňme si, o čom vlastne rozprávka hovorí. V centre príbehu súrodenci Janko a Marienka, ktorí žijú so svojimi rodičmi. Sú veľmi chudobní a nemajú čo jesť, macocha teda ich otca presvedčí, aby sa dvoch hladných krkov navyše zbavil. Janka a Marienku otec vyláka do lesa, kde ich opustí. Hoci sa Janko snaží označiť si cestu z lesa kúskami chleba, táto taktika mu nevyjde, keďže chlieb vyzobú vtáci.

Súrodenci tak ostávajú úplne sami v temnom lese. Zdá sa, že tu zahynú, ale napokon sa Janko vyšvihne na strom, aby zistil, či niekde nie je nejaká chatrč. Uvidí, že v blízkosti sa naozaj nachádza chalúpka, v ktorej sa svieti. Keď k nej dorazia, zistia, že je celá z perníka, čokolády a rôznych iných sladkostí.

Janko a Marienka sa nenechajú dvakrát prosiť a na chalúpke začnú hodovať. Lenže práve vtedy z domu vyjde ohavná čarodejnica, ktorá obom deťom sľúbi dostatok jedla a odpočinku. V skutočnosti ale Janka uväzní v klietke, aby stučnel a ona ho mohla zjesť. Marienka zatiaľ musí pracovať ako slúžka.

Profimedia

Vďaka prefíkanosti sa Jankovi podarí čarodejnicu presvedčiť, že je stále len kosť a koža. Urobí to tak, že jej namiesto prsta, ktorým chce čarodejnica skúsiť, ako stučnel, podstrčí kúsok kosti. Napokon ale bosorka stratí trpezlivosť a rozhodne sa Janka a Marienku zjesť. Súrodencom prikáže, nech sa naklonia k peci, aby zistili, či sa už oheň rozhorel.

Odporúčame prečítať:

Andrej Bičan dostal vyhadzov. Čo bude s reláciou 5 proti 5 a ktorý moderátor ho nahradí?

Marienka sa zahrá na hlúpu s tým, že nevie, ako sa to robí. Keď jej to čarodejnica predvedie, Marienka ju hodí do pece, kde zaživa zhorí. V niektorých verziách núti čarodejnica Janka a Marienku sadnúť si na veľkú lopatu. Oni ale tvrdia, že nevedia, ako na to. Čarodejnica sa teda sama posadí na lopatu a následne je vhodená do plameňov.

Marienka oslobodí Janka a obaja v dome objavia dobre ukryté zlato a rôzne iné vzácne poklady. Vrátia sa s nimi domov, kde ich výčitkami zmorený otec radostne privíta. Niektoré verzie hovoria, že macocha, ktorá otca presvedčila, aby sa detí zbavil, zomrela. Súrodenci tak už nie sú v nebezpečenstve a navyše sa vrátili s veľkým bohatstvom. A žili šťastne, až kým nezomreli.

Profimedia

Hladomor a zúfalstvo

Toľko klasický príbeh, s ktorým sa určite v detstve stretlo mnoho z nás. Napokon, rozprávka sa dočkala aj viacerých filmových adaptácií. Rozprávky ale majú tú zaujímavú vlastnosť, že často vychádzajú z reálnych udalostí. Samozrejme tým nemyslíme nutne to, že by Janko a Marienka existovali ako historické osoby, ale skôr to, akú spoločenskú klímu tento príbeh odráža.

A v prípade Janka a Marienky ide o skutočne brutálne a krvavé skutočnosti. Podľa odborníkov a literárnych historikov má totiž rozprávka bratov Grimmovcov korene v temnom stredoveku, pravdepodobne vznikla niekedy v rokoch 1250 až 1500. A to rozhodne nebolo obdobie, v ktorom by si chcel žiť.

Profimedia

V rokoch 1314 až 1322 totiž Európu zasiahol obrovský hladomor, ktorý ukončil dovtedajšie obdobie prosperity. Pravdepodobne bol spôsobený sopečnou činnosťou v juhovýchodnej Ázii a na Novom Zélande. Kvôli nej došlo k výrazným zmenám klímy, čo malo za následok masívny úhyn pestovaných plodín na poliach. Medzi dobytkom sa tiež rozšírili nákazlivé choroby, kvôli ktorým mnoho hospodárskych zvierat umieralo ako na bežiacom páse. Ľudia boli zúfalí, pretože stratili všetky možnosti obživy.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť