Patrili k najhľadanejším zločincom amerického stredozápadu. Prepadávali banky a obchody a zanechávali za sebou mŕtvych. Napriek tomu sa tešili popularite a bežní ľudia v nich videli hrdinov, ktorí sa vzopreli systému.
Bonnie a Clyde polícii dlho unikali, ale napokon spravodlivému trestu neušli. Hoci o tom, či bol naozaj spravodlivý, mnohí ľudia dodnes pochybujú. Aký bol vlastne príbeh tejto legendárnej zločineckej dvojice?
Láska na prvý pohľad
Bonnie Elizabeth Parker sa narodila v roku 1910 v texaskej Rowene. Nedalo sa povedať, že by jej rodina bola bohatá, ale núdzou rozhodne netrpeli. Jej otec zomrel, keď mala štyri roky. Bonnie sa prejavovala ako inteligentné a citlivé dievča, rada písala básne a dobre sa učila.
Keď ale nastúpila na strednú školu, začali sa problémy. Zamilovala sa do problémového Roya Thorntona, vykašľala sa na školu a len krátko pred svojimi šestnástimi narodeninami sa zaňho vydala.
Manželská idylka ale netrvala dlho, keďže Thornton sa často dostával do problémov so zákonom. Napokon sa ich vzťah rozpadol, hoci oficiálne sa nikdy nerozviedli. Bonnie sa vrátila žiť k matke do Dallasu a zamestnala sa v jednom z barov ako servírka.
Clyde Chestnut Barrow sa narodil v roku 1909 do rodiny chudobného farmára. Už od ranej mladosti s ním boli problémy. Často sa vrhal do bitiek, bol agresívny a prvýkrát sa do väzenia dostal, keď nemal ani pätnásť rokov.
Za mreže sa následne pravidelne vracal, väčšinou za rôzne drobné krádeže. S Bonnie sa zoznámil v januári 1930 v dome svojho kamaráta. Veľmi rýchlo si padli do oka a trávili spolu tak veľa času, ako sa len dalo. Zdalo sa, že išlo o povestnú lásku na prvý pohľad.
Radšej zomrieť, ako ísť do basy
Clyde však bol čoskoro opäť chytený políciou a odsúdený za krádež auta na dva roky basy. S pomocou Bonnie, ktorá mu do väzenia prepašovala zbraň, sa mu ale veľmi skoro podarilo dostať na slobodu (aj so spoluväzňom Rayom Hamiltonom). Polícia ho však rovnako rýchlo vypátrala a Clyde tak opäť putoval za mreže.
Počas jeho pobytu v base sa v ňom ale niečo zlomilo, niektoré zdroje hovoria, že ho vo väzení sexuálne napadli a on útočníka zabil. Za túto vraždu však Clyde súdený nebol, keďže ju na seba zobral iný väzeň, ktorý si už aj tak odpykával doživotný trest.
Táto skúsenosť spojená s ťažkou nútenou prácou Clydea ešte viac zatvrdili a on si sľúbil, že sa do väzenia už nikdy nevráti. Ani náhodou však nechcel nastúpiť na život riadneho občana, svet zločinu ho stále príliš lákal. Bol ale odhodlaný radšej zomrieť, ako sa vrátiť za mreže.
Gang začína lúpiť a vraždiť
Na podmienku bol prepustený začiatkom februára 1932. Práve v tomto období začal dávať dohromady svoj gang, do ktorého patrili aj Bonnie, Ray Hamilton a Ralph Fults. Neskôr sa k nemu pridal aj Clydeov brat Buck a jeho manželka Blanche.
Začali sa zameriavať na čerpacie stanice, obchody či klenotníctva, ktoré prepadávali. Niektoré z lúpeží sa podarili, iné už menej. Bonnie a Fults dokonca pri jednej z nich padli do rúk polície a istý čas strávili vo väzbe.
Bonnie bola napokon po pár mesiacoch prepustená pre nedostatok dôkazov, Fults si ale odkrútil dlhší trest. V jeho prípade to ale zrejme splnilo svoj účel, keďže po prepustení už so zločinom sekol a ku Clydeovmu gangu sa znovu nepridal. Bonnie, to bola ale iná pesnička. Po prepustení sa okamžite vrátila ku Clydeovi a jeho kumpánom. Začala sa séria ďalších krádeží a ozbrojených prepadnutí. Gang si vyberal najmä benzínky, obchody a neskôr aj banky.
Podľa vyšetrovateľov však pri týchto „fuškách“ jeho členovia príliš nezbohatli, najviac sa im vraj podarilo ukradnúť 1 500 dolárov. Ale nezdalo sa, že by im to prekážalo. Clydeova motivácia k lúpežiam totiž nebolo bohatstvo ani sláva, ale pomsta texaskému väzenskému systému.
Neostalo však len pri lúpežiach, netrvalo dlho a gang mal na svedomí aj niekoľko mŕtvych, vrátane policajtov. Celkovo sa im pripisuje deväť obetí, pričom panuje presvedčenie, že páchateľom bol najčastejšie Clyde. O Bonnie neexistujú dôkazy, že by sama niekoho zabila, hoci používanie zbraní jej podľa všetkého nerobilo žiadne problémy. Po Bonnie a Clydeovi a ich kumpánoch už v tejto chvíli zúrivo pátrala polícia, gangu sa ale darilo unikať.
Ľudoví hrdinovia
V roku 1933 sa polícii podarilo vypátrať ich „hlavný stan“: dom v meste Joplin v štáte Missouri. Zločinci sa nemienili vzdať a začali na policajtov strieľať. Podarilo sa im utiecť a zanechali za sebou dvoch mŕtvych policajtov. V dome sa našli aj fotografie Bonnie a Clydea, ktoré boli neskôr zverejnené v novinách. Štýlové fotky zločincov, ktorí sa objímali, pózovali so zbraňami a fajčili cigary, na bežných ľudí veľmi zapôsobili.
Okolo Bonnie a Clydea začala vznikať mytologická romantická aura. K tej výrazne prispela aj klíma danej doby. Ľudia sa trápili s tvrdými dopadmi hospodárskej krízy, z čoho vyrástla aj ich nenávisť k bankám. V Bonnie a Clydeovi videli rebelov, ktorí sa postavili proti systému a rozhodli sa mu pomstiť. K mytologickému aspektu oboch zaľúbených zločincov prispela aj ich schopnosť zakaždým uniknúť polícii.
Začiatok konca
Boli to však práve nájdené fotografie, ktoré pre Bonnie a Clydea znamenali počiatok ich pádu. Popularita, ktorá sa okolo nich strhla, a zdanlivá neschopnosť polície spôsobili, že snahy o chytenie členov gangu sa len zvýšili. V roku 1934 Clyde pomohol pri úteku z väzenia viacerým zločincom, pričom bez váhania zastrelil dvoch dozorcov.
To bola posledná kvapka. Polícia kontaktovala bývalého texaského rangera Franka Hamera so žiadosťou o pomoc. Neskôr sa k nemu pridal aj bývalý ranger Benjamin Gault a obaja začali po zločineckej dvojici pátrať. Bonnie a Clyde v tom čase zamierili do mestečka Grapevine v Texase, kde došlo k mimoriadne dôležitej udalosti.
Ich podivné správanie zaujalo dvoch policajtov, ktorých Bonnie a Clyde zastrelili. Nie je jasné, či ich zabili obaja, alebo len Clyde. Dobová tlač sa prikláňala k tomu, že každý z nich mal na svedomí jedného policajta.
Táto udalosť už bola aj pre mnohých ich fanúšikov priveľa. Verejná mienka voči nim sa začala obracať a pre políciu sa stali verejnými nepriateľmi číslo jeden. Všetko bolo podriadené tomu, aby ich čo najrýchlejšie chytili.
A pomaly, ale isto sa táto možnosť začala rysovať. Hamerovi sa totiž podarilo získať veľmi cennú informáciu. Otec Henryho Methwina, ktorý do Clydeovho gangu istý čas patril, mu prezradil, že Bonnie a Clyde majú prísť do Louisiany na farmu Methwinovcov. Odmenou za túto informáciu bola beztrestnosť pre mladého Methwina.
Smrť pod spŕškou guliek
23. mája 1934 sa Hamerov tím ukryl v blízkosti mestečka Gibsland, kadiaľ mala dvojica prejsť. Otec Henryho Methwina stál na ceste vedľa svojej dodávky a tváril sa, že na nej vymieňa pneumatiku. Táto pasca bola dôležitá, aby auto zločincov muselo na ceste spomaliť. Po dvoch dňoch čakania sa v diaľke naozaj objavila Clydeova fordka.
Zástupca šerifa Ted Hinton ďalekohľadom zistil, že auto naozaj šoféruje Clyde a vedľa neho sedí Bonnie. Informáciu okamžite predal Hamerovi. Keď ford spomalil, spoza kríkov vyskočili policajti s puškami a samopalmi. Clyde si rýchlo uvedomil, čo sa deje, a načiahol sa po samopale.
Použiť ho už ale nestihol. Policajti začali po aute okamžite páliť. Keď vystrieľali zásobníky samopalov, začali strieľať z brokovníc. A keď došla munícia aj v nich, začali strieľať z pištolí. Bolo jasné, že zločincom nechceli dať ani len tú najmenšiu šancu. Auto zasiahlo viac ako 160 guliek, pričom Clydea policajti zasiahli 17-krát a Bonnie 26-krát.
Boli na mieste mŕtvi. Viacerým ľuďom sa ale nepozdávalo, ako sa polícia so zločincami vysporiadala. Upozorňovali, že sa im malo dostať spravodlivého procesu a nie okamžitej popravy. Ich smrť vyvolala ďalšiu vlnu záujmu a na ich pohrebe sa zúčastnili tisíce ľudí.
Ich želanie, aby ich pochovali spolu, ale ostalo nesplnené. Clyde bol pochovaný na cintoríne Western Heights Cemetery v Dallase po boku svojho brata Marvina. Na jeho náhrobku nájdeme epitaf: „Mŕtvy, ale nezabudnutý.“ Bonnie pochovali na Fishtrap Cemetery, v roku 1945 ju ale premiestnili na Crown Hill Cemetery v Dallase. Na náhrobku je úryvok z jej básne: „Tak ako sú všetky kvety vďaka slnku a rose sladšie, tak je tento svet jasnejší vďaka životom ľudí, ako si ty.“
Bonnie a Clyde vo filmoch
Príbeh Bonnie a Clydea ožil niekoľkokrát na filmových plátnach, televíznych obrazovkách či na divadelných doskách. Za všetky stojí za zmienku skvelá kriminálka Bonnie a Clyde od Arthura Penna z roku 1967. Clydea si zahral Warren Beatty a Bonnie Faye Dunaway.
Snímka ponúka romantizujúci a v podstate sympatický náhľad na oboch kriminálnikov. Práve z toho dôvodu sa v čase premiéry stretla s pomerne veľkou kontroverziou a bolo jej vyčítané, že glorifikuje zločincov a vrahov. Odniesla si však 10 nominácií na Oscara, pričom premenila sošky za kameru a najlepšiu vedľajšiu herečku (pre Estelle Parsons). Film dnes patrí k overenej klasike.
V roku 2019 sme sa dočkali tiež pozoruhodnej drámy The Highwaymen od Johna Leeho Hancocka. Ten bol rozprávaný optikou rangerov Franka Hamera (Kevin Costner) a Benjamina Maneyho Gaulta (Woody Harrelson). Clydea stvárnil Edward Bossert a Bonnie Emily Brobst.