Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Rusi sa začínajú sťahovať z Černobyľa

Grossi opakovane varuje pred nebezpečenstvom konfliktu.


Ruské sily sa začali sťahovať z nefunkčnej jadrovej elektrárne v ukrajinskom Černobyli, uviedol v stredu predstaviteľ americkej obrany deň po tom, ako Moskva oznámila, že obmedzí útoky na dve kľúčové ukrajinské mestá.

V prvý deň invázie – 24. februára – ruské okupačné vojská prevzali kontrolu nad černobyľskou lokalitou, kde sa stále skladuje rádioaktívny odpad, informuje tlačová agentúra AFP.

„Černobyľ je oblasť, kde (Rusi) začínajú premiestňovať niektoré svoje jednotky – opúšťajú, odchádzajú z černobyľského zariadenia a presúvajú sa do Bieloruska. Myslíme si, že odchádzajú, nemôžem vám však povedať, že sú všetci preč,“ uviedol nemenovaný americký predstaviteľ.

Ruské jednotky sa 4. marca zmocnili aj najväčšej európskej jadrovej elektrárne v Záporoží a vyvolali poplach, keď ostreľovanie spôsobilo požiar vo výcvikovom zariadení.

Šéf atómového dozorného orgánu OSN Rafael Grossi navštívil v stredu inú juhoukrajinskú jadrovú elektráreň – počas svojej prvej cesty do tejto krajiny od začiatku ruskej invázie, ktorá vyvolala obavy z jadrovej havárie. Grossi opakovane varuje pred nebezpečenstvom konfliktu.

Ukrajina má 15 reaktorov v štyroch aktívnych jadrových elektrárňach, ako aj sklady jadrového odpadu vrátane Černobyľa – miesta najhoršej jadrovej katastrofy z roku 1986.

Keďže ostreľovanie pokračovalo aj v noci, Ukrajina a západné mocnosti spochybnili utorkový prísľub Ruska, že zníži vojenskú aktivitu v okolí Černigova a hlavného mesta Kyjev.

Zdroj: TASR


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť