Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert

Rusi trénujú rýchly útek zo Zaporižžskej jadrovej elektrárne, tvrdí šéf Enerhoatomu

Zaporižžská jadrová elektráreň je najväčšia jadrová elektráreň v Európe a ruské sily ju okupujú od počiatočných fáz invázie.


Ruskí okupanti v Zaporižžskej jadrovej elektrárni sa pripravujú na možnú evakuáciu a dokonca trénujú rýchly útek v prípade ukrajinskej protiofenzívy v tejto oblasti. Referuje o tom Rádio Slobodná Európa s odvolaním sa na šéfa ukrajinskej energetickej spoločnosti Enerhoatom Petra Kotina.

„Všetci sa pripravujú na evakuáciu a dokonca trénovali, aby sa pripravili extra rýchlo, naložili všetok majetok, ktorý ukradli, a utiekli z elektrárne na prvé požiadanie, na prvý príkaz, keď to bude potrebné,“ povedal Kotin.

Dodal, že v ostatnom čase sa zvýšil počet ruských vojakov v Zaporižžskej jadrovej elektrárni a samotné zariadenie sa stalo baštou, kde okupanti skladujú veľké množstvo zbraní, nákladných áut, techniky a súkromných vozidiel, ktoré ukradli civilistom.

Profimedia

Kotin zároveň verí, že okupanti v prípade protiofenzívy ukrajinskej armády v Zaporižžskej jadrovej elektrárni nepostavia obrannú líniu a pokúsia sa o čo najrýchlejší útek. Dodal, že kolaboranti, ktorí pomáhali okupačnej správe „zaviesť nové pravidlá“ v meste Enerhodar, sú už evakuovaní, rovnako ako niektorí zamestnanci Zaporižžskej jadrovej elektrárne a ich rodiny.

Zaporižžská jadrová elektráreň je najväčšia jadrová elektráreň v Európe a ruské sily ju okupujú od počiatočných fáz invázie. O jej prevádzku sa však starajú prevažne ukrajinskí zamestnanci. Pozícia zariadenia na fronte znamená, že blízke mestá aj okolie samotnej elektrárne často ohrozuje ostreľovanie.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) začiatkom tohto týždňa opäť vyjadrila obavy o bezpečnosť v elektrárni a označila situáciu za „čoraz nepredvídateľnejšiu“.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje