„Ak nebude TikTok, budem točiť Reels na Instagrame. Ak nebude Instagram, budem používať YouTube. Ak nebude YouTube, pôjdem robiť do mekáča,“ tak by sa dali parafrázovať odpovede ruského blogera Daniho Milochina v televíznom rozhovore, ktorý vznikol v januári 2022.
Na začiatku roka išlo pre Rusov o hypotetický scenár, o ktorom sa dalo žartovať. Putinov vpád na Ukrajinu všetko zmenil. Z Ruska vo veľkom odchádzajú zahraničné spoločnosti, mnohé médiá a aplikácie sú zasa pre zmenu zablokované ruskými úradmi. Od 24. februára sa z ruského AppStore vyparilo asi 7-tisíc aplikácií.
Instagram je mŕtvy, nech žije Rossgram
Do nemilosti Roskomnadzoru (Federálny úrad pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií) sa dostal aj Instagram, ktorý bol na území Ruska zablokovaný 14. marca. Hrozná vec! Čo len bude so všetkými opúšťajúcimi sa influencerkami, vešajúcimi na svoje profily uplakané videá? Ruskí podnikavci sa okamžite pustili do akcie a vydumali si svoj vlastný, čisto ruský Instagram.
Takzvaný Rossgram sa má objaviť 28. marca a plnohodnotne zastúpiť americký Instagram na ruskom trhu. Ruská alternatíva sa nijakým spôsobom netají svojím zdrojom inšpirácie. Ak by to niekomu nebolo jasné z názvu a z loga, stačí sa pozrieť, ako vyzerá samotné rozhranie appky. Ide o stopercentne vernú kópiu fungujúcu na Androide aj iOS.
Nový je viac-menej len názov
Alexander Zobov, Kirill Filimonov a ich ďalší spolupracovníci nadrzovku skopírovali celý Instagram vrátane všetkých jeho funkcií. Používatelia by dokonca mali mať možnosť preniesť svoj obsah z Instagramu a premigrovať celý svoj profil na Rossgram.
Stránka novej ruskej sociálnej siete hovorí, že oproti americkej verzii pribudne niekoľko nových spôsobov spoplatňovania obsahu. Firmy, influenceri a ďalší partneri sa teda majú na čo tešiť. Okrem rozličných metód zarábania im Rossgram spravil láskavosť aj tým, že im umožní skorší prístup do aplikácie. Nebudú na ňu preto musieť čakať až do apríla ako bežní smrteľníci.
Bude mať aplikácia úspech?
Ruskej vláde takéto riešenie musí vyhovovať – nebude musieť počúvať sťažnosti poddaných, ktorým chýba Instagram. Nad novou sociálnou sieťou zároveň bude mať vysokú mieru kontroly a bude môcť obmedziť šírenie „škodlivých informácií“ (napríklad nezávislé spravodajstvo o vojne na Ukrajine).
Veľmi podstatné bude, aký vzťah k Rossgramu zaujmú bežní Rusi. Mnohí z nich mu určite nebudú dôverovať a budú ho vnímať ako vládny nástroj na špehovanie a zasahovanie do súkromia. Zároveň je dôležitý technický aspekt veci – pokiaľ bude Rossgram zabugovaný a plný chýb, ľudia ho budú ignorovať.