Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj

Ruská demokratická opozícia vymyslela novú vlajku pre slobodné Rusko

Tento symbol má zjednotiť odporcov Putinovho režimu.


Situácia vo východnej Európe je poriadne napätá. Ruský útok na Ukrajinu viedol nielen k obrovskej deštrukcii na ukrajinskom území, ale následné sankcie, ktoré na Rusko a Bielorusko uvalili demokratické štáty, riadne otriasajú ekonomikou tohto tandemu autoritárskych režimov.

Napriek silnej propagande, zatýkaniu a cenzúre nezávislých médií sa v Rusku nájde dosť ľudí, ktorí sú ochotní protestovať proti vojne a tým pádom aj proti režimu Vladimíra Putina. Putin dal ruským ľuďom dosť dôvodov na to, aby ho nenávideli, a nie je preto prekvapením, že opozícia nie je ticho.

Nový symbol pre nové Rusko

Každá politická myšlienka či hnutie potrebuje svoje symboly a ani odporcovia súčasného ruského režimu nie sú výnimkou, uvádza Memepedia. Na Twitteri sa objavil návrh novej ruskej zástavy, ktorá by reprezentovala budúce, lepšie a slobodné Rusko.

Návrh bielo-modro-bielej zástavy začínajú používať niektorí členovia ruskej opozície. V súčasnosti ide o symbol boja proti zbytočnej a zločinnej vojne na Ukrajine a jej vinníkom. Vlajku jej tvorcovia nepovažujú za vlajku, ktorá by sa mala stať novou oficiálnou vlajkou po zmene režimu, avšak nikto nevylučuje, že aj to sa raz môže stať.

Čo symbolizuje?

Navrhovaná bielo-modrá vlajka nebola nikdy v histórii Ruska používaná, táto farebná kombinácia však odkazuje na Novgorodskú zem, známu tiež ako Novgorodskú republiku alebo Veľký Novgorod. Tento rozsiahly stredoveký ruský štát zakladal svoje hospodárstvo na obchode a systém jeho vlády obsahoval mnohé demokratické prvky.

Shutterstock

Okrem odkazu na historický príklad ruskej demokracie každý hneď vidí, že takáto farebná kombinácia pôsobí akosi mierumilovnejšie a pokojnejšie. Tvorcovia novej ruskej zástavy tvrdia, že červenú farbu vynechali z toho dôvodu, že symbolizuje „militarizmus a kult krvi“. Nové Rusko podľa nich musí opustiť agresívnu politiku a musí sa vzdať teritoriálnych nárokov voči ostatným krajinám.

Istým spôsobom môže byť zástava inšpirovaná aj historickou bielo-červeno-bielou vlajkou bieloruskej demokratickej opozície, ktorú sme v bieloruských uliciach videli počas masívnych protestov proti prezidentovi Lukašenkovi. Tu je zas pre zmenu červená farba na mieste, lebo podľa povesti symbolizuje krv stredovekého bojovníka, valiacu sa na jeho bielu košeľu počas bitky s utlačovateľmi.

Shutterstock

Ľudia sa s ňou dokážu stotožniť

Profil AssezJeune sa o návrh opozičného symbolu podelil s Twitterom 27. februára a už v nasledujúcich dňoch sa jednoduchá vlajka ujala. Objavuje sa nielen v prostredí internetu, ale aj na demonštráciách priamo v uliciach. Jej ďalší osud je úzko spojený s tým, ako sa bude vyvíjať politická situácia v Rusku v tejto neistej dobe.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť