Ruská generálna prokuratúra konštatovala, že vyvesenie ukrajinskej vlajky alebo použitie jej farieb — modrej a žltej — „samo osebe nepredstavuje trestný čin“. Zároveň zdôraznila, že „kvalifikácia konania konkrétnej osoby závisí od súhrnu okolností prípadu“, uviedla v piatok na svojom webe stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).
Na generálnu prokuratúru sa v tejto veci ešte v máji obrátil poslanec miestneho zastupiteľstva z Petrohradu za stranu Jabloko Boris Višnevskij. Žiadal, aby sa generálna prokuratúra vyjadrila, či majú ruskí občania právo kritizovať tzv. špeciálnu vojenskú operáciu (SVO), či akákoľvek kritika ruskej armády je porušením zákona a diskreditáciou, či občania majú právo používať v súvislosti s SVO „zakázané slovo“ vojna a či vyvesenie vlajky Ukrajiny a použitie žltej a modrej farby sú porušením zákona.
Poslanec argumentoval, že nejasnosť a nevysvetlenie daných skutočností bránia občanom Ruskej federácie, aby „jasne pochopili dôsledky svojho konania, čím sa porušuje princíp právnej istoty“.
Višnevskij vo štvrtok v statuse zverejnenom na sociálnej sieti Facebook kritizoval generálnu prokuratúru za to, že „niekoľko mesiacov odmieta odpovedať“ na jeho podnety. Na jeho sťažnosti prokuratúra zvyčajne reagovala údajne len vyhlásením, že „nemáme oficiálne vyhlásenú vojnu. A nič viac“.
Višnevskij preto podal podnet na súd, ktorý žiadal, aby preveril zákonnosť postupu generálnej prokuratúry, keďže nereagovala na jeho žiadosť o vysvetlenie, ako môžu občania Ruska prejaviť nespokojnosť s rozpútaním vojny na Ukrajine bez toho, aby boli následne trestne stíhaní za diskreditáciu armády. Ako informoval na svojom konte na Facebooku, pojednávanie v tejto veci sa uskutoční 22. decembra.
Po vpáde ruskej armády na Ukrajinu a prijatím zákona o trestnej zodpovednosti za diskreditáciu armády sa súdy v Rusku zaoberajú viac ako 5000 prípadmi, keď boli občania obvinení z „diskreditácie ruskej armády a šírenia dezinformácií o nej.“
Na základe reakcie generálnej prokuratúry teraz Višnevskij upozornil, že medzi stíhanými boli aj občania, ktorých potrestali za vyvesenie ukrajinskej vlajky alebo stužky vo farbách Ukrajiny. Podľa Višnevského nastal čas, aby súdy tieto verdikty prehodnotili v súlade so stanoviskom generálnej prokuratúry.