Špeciálne jednotky ruského ministerstva vnútra zadržali Sergeja Toropa, dlhoročného vodcu sekty, ktorej počet členov sa ráta v tisícoch. Ten, ktorý sa vyhlasuje za reinkarnovaného Krista, nie je podľa ruských úradov taký svätý, informuje portál Lenta.
Sergej Anatoljevič Torop sa narodil v roku 1961 v Krasnodare. V osemdesiatych rokoch sa živil ako zámočník, neskôr ako dopravák. V roku 1990 ho údajne osvietilo, vyhlásil sa za reinkarnáciu Ježiša Krista a založil si cirkev. Prijal meno Vissarion a jeho Cirkev posledného testamentu úspešne naberala nových členov.
Kult vznikol v čase zániku Sovietskeho zväzu
Treba uznať, že Torop si založenie cirkvi perfektne načasoval. Jeho kult vznikol práve v čase zániku Sovietskeho zväzu, keď mnohí ľudia opúšťali komunistické ideály a hľadali novú víziu do budúcnosti. Vissarionovo učenie pôsobilo o to atraktívnejšie, že v prísne ateistickom komunistickom svete bolo duchovno odsúvané na vedľajšiu koľaj.
Chcel zjednotiť všetky náboženstvá
Vissarionovo učenie v sebe kombinuje pravoslávne kresťanstvo, budhizmus, ekológiu a kolektivistické myšlienky. Tento guľáš je, samozrejme, okorenený poriadnou dávkou apokalyptických vízií. Za svoj ultimátny cieľ „sibírsky Ježiš“ považuje zjednotenie všetkých náboženstiev sveta. Zatiaľ sa mu podarilo pozbierať asi 10-tisíc ľudí.
Až štyri tisícky veriacich žijú v osade Tiberkul, ktorá bola založená v roku 1994 na Sibíri. Ďalších asi 6-tisíc prívržencov žije v ostatných častiach Ruska a dokonca aj v zahraničí. Početnú komunitu nasledovateľov sa mu podarilo získať medzi nemeckými ezoterikmi. Učenie Vissariona zakazuje jesť mäso, fajčiť, piť alkohol a používať peniaze.
Vissarion je pomerne skúpy na rozhovory, ale aj napriek tomu sa niekoľkým reportérom podarilo vyspovedať ho a navštíviť osadu Tiberkul. Ľudia zvonka popisujú atmosféru ako veľmi dobrosrdečnú a priateľskú, zároveň je ale cítiť, že ide o skutočný kult, ktorý je jednoznačne podriadený autorite svojho vodcu.
Oficiálne dôvody zatknutia
Oficiálne zdôvodnenie zatknutia Toropa znie „organizovanie cirkevného spoločenstva, ktorého činnosť viedla k násiliu na občanoch“. Podľa ruského práva sem môže patriť aj psychologická manipulácia či oberanie členov o ich majetky. Je možné, že v uzavretej komunite dlhé roky dochádzalo k porušovaniu ľudských práv, bez toho, aby o tom niekto z vonka vedel. Cirkev posledného testamentu je na scéne už takmer tri desaťročia, takže stať sa mohlo všeličo…
Vyšetrovatelia v priestoroch Cirkvi posledného testamentu zaistili zbrane, veľké množstvo hotovosti aj drahé šperky. Vissarion sa pre médiá vyjadril, že – ako inak – sa cíti byť nevinným a novosibirský súd je voči nemu zaujatý. Spolu s Toropom boli zadržaní jeho spolupracovníci Vladimir Vedernikov a Vadim Reďkin. Za mrežami si posedia minimálne do 22. novembra 2020.
Zdroje: lenta.ru