Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Dokážeš si predstaviť situáciu, v ktorej by niekomu išlo o život a kľúčové rozhodnutie, či zomrie alebo prežije, by záležalo od toho, akým spôsobom sa ohlásiš v telefóne?

Síce to na prvú šupu znie ako sci-fi výplod dobre rozvinutej fantázie, ale v skutočnosti to môže byť reálnejšie, než si myslíš. Ak o tom pochybuješ a nedokážeš si to vôbec predstaviť, presvedčí ťa o tom najnovšia kniha celosvetovo uznávaného kráľa psychotrilerov Sebastiana Fitzeka – novinka Šialená hra.

Tohto majstra v písaní psychologických trilerov sme ti aj s hlavnými bodmi, pre ktoré ho čitatelia milujú, predstavili v tomto článku. Odvtedy sa náš názor na neho nezmenil – ak nerátame, že nás svojou ďalšou knihou, ktorá vyšla vo februári vo vydavateľstve Tatran, opäť odrovnal.

Podobne ako pri predošlých knihách, aj po dočítaní tejto budeš mať nejaký ten čas traumu – tentokrát z rozhlasového vysielania a možno aj prijímania hovorov, ak sa na displeji objaví neznáme číslo.

Kto je Sebastian Fitzek?

Sebastian Fitzek je nemecký spisovateľ psychotrilerov, ktorý sa vo svete preslávil v roku 2006 svojím debutom Terapia (Die Therapie). Na Slovensku sa prvýkrát objavil v roku 2017, keď vo vydavateľstve Tatran preložili a vydali knihu Balík, čím vyvolali u čitateľov ošiaľ.

Nasledovali knihy Terapia, Pasažier 23, Strach z lietania, Pacient, Izolovaní a Darček. Fitzekov štýl písania si ľahko zamiluješ – píše pútavo, nepredvídateľne, uveriteľne a navyše sa ľahko vžiješ do deja. Postavy sú vykreslené dôveryhodne, a keď sa zaujímaš o psychológiu, určite si prídeš na svoje.

Ria Veresová / EMEFKA

O čom je kniha Šialená hra?

Deň ako stvorený na umieranie sa razom zmení na ruskú ruletu v rozhlasovom štúdiu!

Renomovaná kriminálna psychologička Ira Samirová sa starostlivo pripravila na samovraždu. Cíti sa vinná za smrť staršej dcéry, dolieha na ňu ako neznesiteľné bremeno, nevie ho uniesť.

Chýba jej už len Coca-Cola light s citrónom, aby mohla úspešne zavŕšiť svoj smrtonosný plán. Vybehne do najbližšieho obchodu, tam ju však zastihne príkaz, aby sa bezodkladne zapojila ako vyjednávačka do rukojemníckej drámy v rozhlasovom štúdiu.

Do živého vysielania vtrhol psychopat, zajal skupinu návštevníkov a spustil morbídnu hru: telefonuje náhodne zvoleným poslucháčom a žiada od nich heslo. Ak sa volaný ohlási vopred určeným heslom, únosca prepustí jedného rukojemníka. Ak nie, jedného zastrelí. Únosca chce pokračovať v hre tak dlho, kým do štúdia nepríde jeho snúbenica.

Má to však háčik: jeho snúbenica je už niekoľko mesiacov úradne mŕtva. Policajná vyjednávačka Ira sa púšťa do beznádejného vyjednávania, ktoré bez dychu naživo počúvajú milióny rozhlasových poslucháčov.

Ria Veresová / EMEFKA

Prečo by si si mal knihu prečítať?

Milovníci autorových kníh už vedia, čo od neho môžu očakávať. Ak patríš medzi nováčikov, ktorých sa Fitzekova tvorba ešte nedotkla, možno ťa nasledujúce tri dôvody presvedčia, aby si po knihe Šialená hra siahol.

1. Autor

Ak si už niektorú z autorových kníh čítal, tak tento dôvod chápeš. Keď ti raz sadne jeho štýl písania, budeš od neho chcieť čítať všetko – aj nákupný zoznam. A my s tebou súhlasíme. Ak si ešte fitzek-mánii neprepadol, táto kniha ti zaručí skvelý štart do novej závislosti. Dokonca je vhodná aj pre slabšie povahy – viac, než na nechutnosti, je zameraná na ľudskú psychiku a zmýšľanie.

2. Prostredie

Pri Fitzekových knihách si si už mohol zvyknúť na to, že sa odohrávajú na rozličných miestach. Či už je to výletná loď, lietadlo, psychiatrická liečebňa alebo vlastný dom, na konci knihy máš vždy na pár dní zaručenú traumu.

A inak to nebude ani s knihou Šialená hra, v ktorej ťa autor zoberie do zákulisia živého vysielania v rozhlasovom štúdiu. A ako iste vieš, na takéto miesto sa len tak ľahko bežný smrteľník nedostane…

3. Postavy

Pre Fitzeka je priam charakteristickým znakom, že svojim postavám dáva rôzne psychiatrické diagnózy, alebo že je hlavná postava psychológ/psychiater. My si túto skutočnosť veľmi ceníme, keďže sa vyžívame v tom, že môžeme „študovať“ postavy v príbehu, a ich zmýšľanie a konanie vplyvom chorôb nie je predvídateľné.

V tejto knihe nám autor priblíži prácu kriminálnej psychologičky – vyjednávačky aj špeciálnej zásahovej jednotky, okorenené faktom, že aj tieto funkcie vykonávajú iba obyčajní ľudia, ktorí majú vlastné problémy a dilemy.

Ria Veresová / EMEFKA

Ak máš rád nepredvídateľné príbehy s reálnymi postavami a hlbšou analýzou ľudskej duše a zmýšľania, mal by si knihe Šialená hra dať šancu.

Ak ti môžeme poradiť, začni ju čítať, až keď budeš mať dosť času (keďže je naozaj ťažké sa od nej odtrhnúť), a priprav sa na sklamanie na konci, že si „zloducha“ (zase raz) neodhadol správne – to sa totiž pri knihách od Sebastiana Fitzeka stáva aj tým najviac prešpekulovaným čitateľom.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Vydavateľstvo TATRAN spol. s r.o.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť