Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 7.1.2025
sk
Bohuslava
cz
Vilma
, Wilhelmina

Ruská TV stanica odstránila dúhu z videoklipu. Bojí sa pokuty za LGBT propagandu

U nás absurdnosť, v Rusku reálna hrozba.


Ruským aj zahraničným médiám neunikol bizarný prípad hudobnej TV stanice, ktorá odstránila z videoklipu dúhu.

Index slobody slova Reportérov bez hraníc v roku 2023 radí Rusko na 164. priečku zo 180 hodnotených krajín. Každodenne prichádzajú správy o súdnych procesoch, v ktorých sú ruskí občania prísne trestaní, napríklad za kritiku invázie na Ukrajinu alebo snahu otvoriť diskusiu o právach sociálnych menšín či zločinoch sovietskeho režimu.

V tejto dusnej atmosfére sa mnohé médiá a verejne činné osobnosti uchyľujú k autocenzúre.

Žiadna dúha!

V relácii K-Pop Time televízia TNT Music odvysielala videoklip ku skladbe God of Music od kórejskej skupiny Seventeen. Fanúšikovia kórejského popu si však všimli, že s dúhou, ktorá sa v jednom momente objaví na oblohe, niečo nie je v poriadku. V origináli je pekná pestrofarebná, v ruskej verzii akosi zošedivela.

Diváci dospeli k záveru, že televízia sa takýmto spôsobom snaží obísť problematický zákon o „propagácii neštandardných sexuálnych vzťahov medzi maloletými“. Ten už desať rokov vytláča z verejného priestoru akýkoľvek dialóg o sexuálnych menšinách a ich právach.

Samozrejme, tento komický krok zožal vlnu výsmechu. Viacerí ľudia podotkli, že odfarbená dúha teraz pripomína skôr raketovú salvu, čo je niečo, čo do militarizovanej atmosféry súčasného Ruska výborne zapadá.

Pokuta za pokutou

Postup spoločnosti Fonbet TV, pod ktorú TNT Music patrí, sa nám môže zdať absurdný, avšak vzhľadom na ruské podmienky je zrejme opodstatnený. Vysielateľ bol v minulosti za „propagáciu neštandardných sexuálnych vzťahov medzi maloletými“trikrát potrestaný. Jeho kanály vtedy odvysielali filmy obsahujúce „LGBT scény“ bez označenia 18+.

Možnože tým, že Fonbet TV odstránila dúhu z videoklipu, vyjadrila protest proti absurdnosti obmedzovania slobody médií.

Kritizovaný zákon

„Zákon o ochrane detí pred informáciami popierajúcimi tradičné hodnoty“ vstúpil do platnosti v júni 2013. V závislosti od toho, či je páchateľom jednotlivec alebo organizácia a spôsobu porušenia zákona, sa pokuty pohybujú od 4 000 do 1 000 000 rubľov. V októbri 2022 bol zákon rozšírený na „ochranu“ všetkých vekových kategórií.

Ruskému zákonu vyčítajú mnohé nedostatky. Zákon zasahuje do slobody prejavu. Definície možných previnení sú príliš nejednoznačné. Nie je jasné, akým spôsobom prospeje blahu spoločnosti a verejnej morálke. Zároveň je očividne namierený proti menšinám a má diskriminačný charakter.

Ľudia teda vedia, že za niečo môžu byť postihnutí, avšak s istotou nevedia, čo je to niečo a prečo je to problém. Dá sa povedať, že zákon je zlý a zbytočný. Pochopiteľne ho v čase jeho prijatia kritizovali právni odborníci, ľudskoprávni aktivisti aj zahraniční politici a organizácie.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.