Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 9.12.2022
sk
Izabela
cz
Vratislav

Ruská vojenská rádiostanica bola hacknutá. Namiesto kódov vysielala memes

Ukazuje sa, že na zdieľanie memes nepotrebuješ internet, stačí rádio.


Armády a špionážne služby po celom svete dodnes používajú na komunikáciu jednoduché rádiostanice. Na to, aby centrála adresátovi odovzdala správu v podobe číselných šifier, bohato stačí rokmi osvedčená a spoľahlivá technológia. O týchto vysielaniach sme priniesli celý článok.

Jednou zo staníc, ktoré boli spomenuté v článku, je aj ruská UVB-76, ktorá vysiela od roku 1982. Na internete je tento vysielač známy ako Bzučiak (Buzzer, Žužžalka). Verejnosti nie je známe, akú presne funkciu Bzučiak plní. Špekuluje sa, že môže mať niečo do činenia s riadením ruského jadrového arzenálu.

Sh*tposting cez rádio?

Na začiatku januára si nadšenci monitorujúci číselné stanice všimli nečakanú zmenu v obsahu repertoáru Bzučiaku. Namiesto diktovania čísel monotónnym hlasom sa v éteri zrazu objavili populárne piesne a memes. Z rádia sa ozýval napríklad Gangnam Style, Rasputin alebo Never Gonna Give You Up.

Mohlo by ťa zaujímať:

Aj bežným rádiom môžeš naladiť tajuplné stanice, ktoré vysielajú číselné kódy. Aký je ich cieľ?

Ešte zaujímavejšie než piesne sú však signály, ktoré obsahovali meme obrázky. Ako sa dá cez rádio odoslať obrázok? Stačí, že prijímateľ vysielania disponuje spektrálnym analyzátorom. Toto zariadenie dokáže vizualizovať prijatý rádiový signál a zobraziť ho na displeji ako obrázok. Nadšení poslucháči si mohli vychutnať trollface, masku Guya Fawkesa a iné známe symboly v krásnej apokalyptickej edícii.

Kto to má na svedomí?

K útoku na Bzučiak sa prihlásila štvorica, ktorá si pri tejto príležitosti založila aj vlastný Discord server. Neskôr bola vo vysielaní viditeľná správa „Telegram @AlexBOY_05“. Istému Aleksandrovi Panfilovovi mohli ľudia zasielať žiadosti o hranie piesne, ktoré neskôr zazneli v éteri.

Tento nezvyčajný počin má teda na svedomí zrejme partička Rusov rebelskej nátury. Vo vysielaní sa objavilo mnoho ruských nápisov (v textovej forme), rôzne všeobecné vulgarizmy, nadávky na adresu Ruska a Ukrajiny, či skladba od ruskej punkovej skupiny Graždanskaja Oborona.

Z technickej stránky prebiehal útok pravdepodobne úplne jednoducho – vysielaním na rovnakej frekvencii ako UVB-76. Dôkazom toho môže byť pípanie pôvodnej stanice, ktoré počuť na pozadí. Hackeri tvrdia, že svoju činnosť museli prerušiť z toho dôvodu, že ich vysielač sa začal prehrievať. Je možné, že ich šou bude čoskoro pokračovať.

Live stream na Youtube

Na Youtube je dostupný live stream, ktorý aj so spektrálnym analyzátorom monitoruje vysielanie UVB-76. Ak sa vo vysielaní opäť objaví niečo nezvyčajné, tu to môžeš sledovať.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť