Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

Rúška zvyšujú našu atraktivitu, zistili vedci

Podľa novej štúdie pandémia výrazne zmenila naše uvažovanie.


Na začiatku pandémie nám možno prišlo zvláštne nosiť rúška (či respirátory), dnes sa už nad tým väčšina z nás ani nepozastaví. Ako ale píše portál LADbible, z tejto nutnej ochrany pred zákerným koronavírusom sa možno stáva zaujímavý trend. Výsledky novej štúdie totiž hovoria, že rúška ľuďom pridávajú na atraktivite!

Touto témou sa zaoberali odborníci na univerzite Cardiff University a zistili, že muži aj ženy skrátka vyzerajú lepšie, ak ich druhú časť tváre zakrýva rúško. Experimentu sa zúčastnilo 43 žien, ktoré mali ohodnotiť mužské tváre na stupnici od jedna do desať.

Na fotkách boli muži s látkovým rúškom, chirurgickým rúškom a bez rúška, prípadne zakrývajúci si dolnú časť tváre knihou. Medzi najviac atraktívnych patrili muži s látkovými rúškami a ešte viac bodovali tí s modrými chirurgickými rúškami. Podobné výsledky boli aj v prípade žien, ktorých tváre zakrývali rúška.

Shutterstock

Môže za to evolučná psychológia

Dr. Michael Lewis podotkol, že pred pandémiou by si s chirurgickými rúškami spájalo príťažlivosť len veľmi málo ľudí. Väčšina si ich totiž asociovala s chorobami (teda nepríjemnosťami) a mali skôr tendenciu sa človeku s rúškom vyhnúť. „Chceli sme ale otestovať, či sa to zmenilo, odkedy sa rúška stali všadeprítomnými,“ objasnil Lewis.

„Naša štúdia ukazuje, že tváre sú považované za najatraktívnejšie, keď ich zakrývajú chirurgické rúška. Môže to byť z toho dôvodu, že tieto rúška predtým nosili zdravotníci či pracovníci v opatrovateľských a medicínskych profesiách.“

Lewis vysvetlil, že v týchto časoch sa všetci cítime ohrození a podvedome hľadáme niekoho, o koho sa budeme môcť oprieť. „Medicínske rúško v nás tak môže vyvolať pozitívne emócie vo vzťahu k človeku, ktorý ho nosí,“ dodal. Pandémia podľa neho zmenila našu psychológiu a uvažovanie.

Shutterstock

„Keď dnes vidíme niekoho s rúškom, tak si nemyslíme: ‚Ten človek má nejakú chorobu, musím si ho držať od tela‘. Je to spojené s evolučnou psychológiou a s tým, prečo si vyberáme takých partnerov, akých si vyberáme. Akékoľvek narážky na chorobu by pred pandémiou predstavovali veľkú prekážku. Teraz ale môžeme v našej psychológii sledovať posun. Rúška už nie sú náznakom či signálom nakazenia,” vysvetlil Lewis.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.