Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Ruskí vojaci sa stiahli z Kazachstanu

Ruskí vojaci tvorili súčasť mierových síl Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti, ktoré do krajiny začiatkom mesiac pozval kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev.


Ruskí vojaci nasadení v Kazachstane počas nedávnych nepokojov sú už doma. Oznámilo to v sobotu ruské ministerstvo obrany. Vojaci do krajiny prišli v rámci misie Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB). Bezpečnostný pakt vedený Ruskom 5. januára vyslal do Kazachstanu vyše 2-tisíc vojakov na žiadosť kazašského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva. Či sa v krajine naďalej zdržujú iní vojaci vyslaní v rámci misie ODKB, zatiaľ nie je jasné.

V Kazachstane 2. januára vypukli masové protesty pre prudký rast cien skvapalneného plynu, no zrejme odrážali širšiu nespokojnosť s autoritárskym vedením štátu, a rýchlo ich začalo sprevádzať násilie. Demonštranti vtrhli do vládnych budov a podpálili ich. Desiatky civilistov a príslušníkov ozbrojených zložiek prišli o život.

Profimedia

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev pre nepokoje, ktoré zvalil na teroristov podporovaných zahraničím, požiadal o pomoc spomenutú vojenskú alianciu šiestich bývalých sovietskych štátov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť