Nedeľa 7.8.2022
sk
Štefánia
cz
Lada

Rusko po roku 2024 odíde od projektu Medzinárodnej vesmírnej stanice

Jurij Borisov, ktorého tento mesiac vymenovali na čelo Roskosmosu, počas stretnutia s ruským prezidentom povedal, že Rusko splní svoje záväzky voči partnerom a následne projekt opustí.


Rusko po roku 2024 odstúpi od projektu Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a bude sa sústrediť na budovanie vlastnej stanice na obežnej dráhe. V utorok to oznámil novovymenovaný šéf ruskej vesmírnej agentúry.

Jurij Borisov, ktorého tento mesiac vymenovali na čelo Roskosmosu, počas stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom povedal, že Rusko splní svoje záväzky voči partnerom na ISS a následne projekt opustí. „Padlo rozhodnutie po roku 2024 opustiť stanicu,“ uviedol Borisov.

Shutterstock

Jeho vyjadrenie potvrdilo predchádzajúce vyhlásenia ruských predstaviteľov o zámere Moskvy po roku 2024 opustiť stanicu. Prišlo tiež v čase rastúceho napätia medzi Ruskom a Západom v súvislosti s vojenskou agresiou Kremľa na Ukrajine.

Napriek rozporom podpísali americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a Roskosmos tento mesiac dohodu, na základe ktorej budú americkí astronauti ďalej využívať ruské rakety a ruskí kozmonauti zase budú od jesene využívať na lety na ISS služby spoločnosti SpaceX. Dohoda zabezpečuje, že vesmírna stanica bude mať na palube vždy aspoň jedného Američana a jedného Rusa.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť