Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

Rusko zaplatilo zahraničný dlh v dolároch

Začiatkom tohto mesiaca Moskva navrhla splatenie svojich záväzkov v rubľoch.


Rusko zaplatilo v dolároch dve platby v rámci jej zahraničného dlhu, aby sa na budúci týždeň vyhlo vyhláseniu platobnej neschopnosti.

Informuje o tom spravodajský portál BBC. Úrokové platby z dlhopisov, ktoré muselo splatiť do 4. mája, boli v celkovej výške 650 miliónov dolárov. Rusko uviedlo, že úhrady vykonalo v londýnskej pobočke Citibank, ktorá je jednou z bánk zodpovedných za vyplácanie platieb investorom. Nemenovaný americký predstaviteľ sa vyjadril, že na platby nepoužilo aktíva v dolároch zmrazené v USA.

Šéfka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullinovová v piatok povedala novinárom, že nemožno hovoriť o platobnej neschopnosti krajiny, no uznala, že majú problémy s platbami. Platby za medzinárodné dlhopisy v hodnote 40 miliárd dolárov musí Rusko uskutočniť v pôvodne určenej mene. Krajina však stratila prístup k veľkej časti svojich rezerv v zahraničných bankách v dôsledku sankcií za ruskú inváziu na Ukrajinu.

Pexels

Začiatkom tohto mesiaca Moskva navrhla splatenie svojich záväzkov týkajúcich sa spomenutých dvoch dlhopisov v rubľoch. Návrh však viaceré ratingové agentúry odmietli s tým, že platba v čomkoľvek inom ako v dolároch by predstavovala platobnú neschopnosť, čo by malo značné dôsledky pre ruskú ekonomiku vrátane schopnosti požičiavať si v budúcnosti.

Ťažkosti Ruska sa pred 25. májom pravdepodobne ešte zhoršia, keďže sa vtedy majú zmeniť pravidlá sankcií a ďalej obmedziť, či západní agenti môžu spracovávať platby ruského dlhu, uvádza BBC.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť