Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 21.2.2025
sk
Eleonóra
cz
Lenka, Eleonora

Ruský dron zasiahol reaktor v Černobyle. Odborníci prezradili, či Slovensku hrozí nebezpečenstvo

Hrozí Slovensku nebezpečenstvo?


Počas nočných hodín zo štvrtka na piatok došlo k závažnému incidentu v oblasti Černobyľskej jadrovej elektrárne, keď ruský útočný dron vybavený vysoko výbušnou hlavicou zasiahol kryt 4. reaktora. Napriek znepokojivej situácii môžu byť obyvatelia Slovenska pokojní, keďže aktuálne nehrozí žiadne radiačné nebezpečenstvo. O téme informovala agentúra SITA.

Miriam Vachová, riaditeľka kancelárie Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD), poskytla pre agentúru SITA detailné informácie o situácii. Poškodený bol len vonkajší oceľový kryt, pričom betónový sarkofág pod ním zostal neporušený.

„Na základe uvedených informácií konštatujeme, že bezprostredné radiačné riziko pre územie Slovenskej republiky nehrozí. Zároveň obyvateľom odporúčame pravidelné preverovanie informácií, hlavne preverovanie takých informácií, ktoré pochádzajú zo zdrojov šíriacich rôzne poplašné správy,“ uviedla Vachová.

Monitoring situácie a bezpečnostné opatrenia

ÚJD aktívne sleduje vývoj situácie na Ukrajine prostredníctvom viacerých zdrojov, najmä cez Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE) a ukrajinský jadrový dozor (SNRIU). Pracovníci Centra havarijnej odozvy ÚJD boli o incidente informovaní v ranných hodinách.

Správa od ukrajinských orgánov potvrdila poškodenie nového oceľového krytu (New Safe Confinement – NSC). Potvrdila aj následný požiar v jeho konštrukcii, avšak bez zaznamenaného zvýšenia radiačných hodnôt.

Shutterstock

Pre zabezpečenie maximálnej informovanosti má ÚJD prístup k špecializovaným databázam radiačných meraní IRMIS a EURDEP. Aktuálne údaje z týchto zdrojov potvrdzujú, že hodnoty radiácie v okolí černobyľskej elektrárne aj v blízkosti sarkofágu zostávajú v normálnych hodnotách, typických pre danú lokalitu.

Pre verejnosť, ktorá má záujem o overené informácie o potenciálnom radiačnom nebezpečenstve, ÚJD odporúča sledovať nasledujúce oficiálne zdroje:

  • ÚVZ SR – ústredie radiačnej monitorovacej siete
  • SHMÚ – radiačný monitoring prostredia SR
  • EURDEP – európska platforma na výmenu rádiologických údajov

Situácia zostáva pod dohľadom príslušných orgánov. Tie kontinuálne monitorujú všetky relevantné ukazovatele a sú pripravené okamžite reagovať na prípadné zmeny v radiačných hodnotách.

Cintorín vozidiel z Černobyľu či nekonečná kopa nenoseného oblečenia. To sú najextrémnejšie skládky na svete

Mohlo by ťa zaujímať:

Cintorín vozidiel z Černobyľu či nekonečná kopa nenoseného oblečenia. To sú najextrémnejšie skládky na svete


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.