Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert

Ruský súd už siedmykrát v tomto roku pokutoval Wikimediu za článok o vojne

Rusko a Wikipédia majú rozdielne predstavy o informovaní o vojne s Ukrajinou.


Ruský súd uložil vo štvrtok neziskovej nadácii Wikimedia Foundation, prevádzkujúcej internetovú encyklopédiu Wikipedia, ďalšiu pokutu vo výške dva milióny rubľov (približne 22.200 eur) za to, že neodstránila „zakázaný obsah“ týkajúci sa ruskej armády. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters odvolávajúcej sa na ruské médiá.

V tomto roku ide podľa ruských médií už o siedmu pokutu, ktorú Wikimedii uložili ruské súdy za neodstránenie obsahu, aký Moskva kvalifikuje ako zakázaný. Celková výška pokút sa tak vyšplhala na 8,4 milióna rubľov.

Najnovšia pokuta sa týka článku o vojenskej jednotke, ktorý obsahoval „utajované vojenské informácie“ o jej rozmiestnení, zložení a vojenskom vybavení, ako aj priebehu tzv. špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine, čo je termín, akým Rusko označuje mohutnú agresiu voči svojmu susedovi.

Wikimedia bezprostredne nereagovala na žiadosť o komentár. Už predtým však tvrdila, že informácie, na ktoré sa sťažovali ruské úrady, boli adekvátne zazdrojované a zodpovedali jej štandardom.

Rusko zaviedlo vlani, krátko po spustení invázie na Ukrajinu, zákony stanovujúce, ako sa na jeho území môže o tejto vojne informovať. Šírenie informácií, ktoré sú v rozpore s oficiálnym naratívom Kremľa, sa v súlade s touto legislatívou trestá pokutami či blokovaním webstránok.

Internetová encyklopédia Wikipedia je v súčasnosti jedným z mála ešte existujúcich nezávislých médií poskytujúcich informácie aj v ruštine. „Wikipédiu zatiaľ neblokujeme, nateraz žiadne takéto zámery nemáme,“ povedal ešte minulý týždeň ruský minister pre digitálny rozvoj Maxut Šadajev.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje