Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.12.2023
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Ruských občanov od pondelka nevpúšťajú na územie Litvy, Lotyšska a Estónska

Výnimky platia len pre ľudí cestujúcich z humanitárnych dôvodov, pre ruských disidentov, diplomatov, zamestnancov dopravy či rodinných príslušníkov občanov EÚ.


Tri pobaltské krajiny, ktoré susedia s Ruskom, od pondelka uzavreli svoje hranice pre väčšinu Rusov v reakcii na širokú podporu vojny na Ukrajine zo strany ruskej verejnosti.

Rozhodnutie prijali začiatkom tohto mesiaca premiéri Litvy, Lotyšska, Estónska a Poľska a uviedli, že tento krok bude chrániť bezpečnosť pobaltských štátov. Poľsko už skôr uplatnilo viaceré reštrikcie voči cestujúcim z Ruska, ale v pondelok sa hneď neobjavili signály ďalších obmedzení.

„Rusko je nepredvídateľný a agresívny štát. Tri štvrtiny obyvateľstva podporujú vojnu. Je neakceptovateľné, aby ľudia podporujúci vojnu mohli voľne cestovať po svete, do Litvy a EÚ,“ uviedla v pondelok litovská ministerka vnútra Agne Bilotaiteová. „Ide aj o bezpečnostné aspekty, pretože takáto podpora vojnového stavu môže predstavovať hrozbu pre bezpečnosť našej krajiny a EÚ ako celku,“ dodala ministerka.

Na základe zákazu nemôžu Rusi do pobaltských štátov cestovať ako turisti, podnikatelia, za účelom športu alebo kultúry, hoci majú platné schengenské víza. Výnimky platia len pre ľudí cestujúcich z humanitárnych dôvodov, pre ruských disidentov, diplomatov, zamestnancov dopravy, rodinných príslušníkov občanov EÚ a pre Rusov s povolením na pobyt alebo s dlhodobými vízami krajín schengenskej zóny.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.