Štvrtok 29.9.2022
sk
Michal, Michaela
, Michael
cz
Michal
, Michael

Ruských občanov od pondelka nevpúšťajú na územie Litvy, Lotyšska a Estónska

Výnimky platia len pre ľudí cestujúcich z humanitárnych dôvodov, pre ruských disidentov, diplomatov, zamestnancov dopravy či rodinných príslušníkov občanov EÚ.


Tri pobaltské krajiny, ktoré susedia s Ruskom, od pondelka uzavreli svoje hranice pre väčšinu Rusov v reakcii na širokú podporu vojny na Ukrajine zo strany ruskej verejnosti.

Rozhodnutie prijali začiatkom tohto mesiaca premiéri Litvy, Lotyšska, Estónska a Poľska a uviedli, že tento krok bude chrániť bezpečnosť pobaltských štátov. Poľsko už skôr uplatnilo viaceré reštrikcie voči cestujúcim z Ruska, ale v pondelok sa hneď neobjavili signály ďalších obmedzení.

„Rusko je nepredvídateľný a agresívny štát. Tri štvrtiny obyvateľstva podporujú vojnu. Je neakceptovateľné, aby ľudia podporujúci vojnu mohli voľne cestovať po svete, do Litvy a EÚ,“ uviedla v pondelok litovská ministerka vnútra Agne Bilotaiteová. „Ide aj o bezpečnostné aspekty, pretože takáto podpora vojnového stavu môže predstavovať hrozbu pre bezpečnosť našej krajiny a EÚ ako celku,“ dodala ministerka.

Na základe zákazu nemôžu Rusi do pobaltských štátov cestovať ako turisti, podnikatelia, za účelom športu alebo kultúry, hoci majú platné schengenské víza. Výnimky platia len pre ľudí cestujúcich z humanitárnych dôvodov, pre ruských disidentov, diplomatov, zamestnancov dopravy, rodinných príslušníkov občanov EÚ a pre Rusov s povolením na pobyt alebo s dlhodobými vízami krajín schengenskej zóny.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť