Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen
Zdroj: ©Shutterstock

Rusov chceli demoralizovať veľkými kondómami, hot-dog ťa kradne o 36 minút a ďalšie fascinujúce poznatky

Rozšír si obzory starostlivo vybratými faktami, nad ktorými budeš ešte dlho premýšľať.

Opäť ti doprajeme dávku, tentokrát „Očka“. 21 faktografických reálií, o ktorých si nemal ani poňatia. Až doteraz. Nevedomosť neospravedlňuje.

Paraolympijskí masochisti

Niektorí paraolympionici na vozíku si úmyselne zraňujú spodnú časť tela, aby si zvýšili krvný tlak, a tým aj výkonnosť. Väčšinou si zlomia alebo rozdrvia palce na nohách, sadnú na ostrý predmet, priškrtia semenníky alebo ich nadopujú elektrošokmi, znepriechodnia katéter, nech je močový mechúr čo najplnší. Spoločným cieľom je bolesť.

Keď sa zdraví športovci venujú ťažkým fyzickým aktivitám, ich krvný tlak a tepová frekvencia sa automaticky zvýšia. Ľudia s poranením chrbtice takúto odpoveď tela nedostanú. Preto sa uchyľujú k boostingu. Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) tento doping zakázal v roku 1994. Ale v praxi ho stále praktizuje minimálne tretina paraolympionikov.

Najdlhší trest

Najvyšší požadovaný trest odňatia slobody bol 384 912 rokov väzenia. Jeho majiteľa, 22-ročného poštára Gabriela Marcha zo Španielska, obvinili z nedoručenia 42 768 listov. Počas súdu v roku 1972 priznal, že ukrýval poštu na rôznych miestach v kancelárii a doma, zbavoval sa osobných dokumentov a nechával si cenné veci ako šeky a hotovosť. Podľa jeho spisu otvoril 30 850 bežných a 4 868 urgentných zásielok, ktoré obsahovali šeky v hodnote 50 000 dolárov. Napokon dostal len 14 rokov a nejaké drobné.

Žiži s pokrčeným krkom

Gemina sa volala celebritná žirafa s krivým krkom. Bola inšpiráciou pre hendikepované deti, objavila sa v epizóde reality šou o dievčati so skoliózou. Napriek svojej nezvyčajnej deformácii žila o šesť rokov dlhšie ako priemerná žirafa (2008). Jej domovom bola ZOO v Santa Barbare v Kalifornii.

Vtáky im vyrúbali mastný účet

Tím z ruského združenia Raptor Research and Conservation Network dostal skvelý nápad. Na 13 orlov pripevnili zariadenia, ktoré mali spätne posielať SMS o ich správaní sa vo voľnej prírode. Jeden vták však zaletel až do Iránu, kde sú ceny roamingu extrémne vysoké. Poslal odtiaľ stovky správ, cena jednej bola približne 77 centov. Aj iné orly posielali správy z drahých sietí v Tadžikistane a Pakistane.

Vedkyňa Elena Shnayder pre New York Times povedala: „Zmizol na päť mesiacov a zrazu je tu veľmi, veľmi vysoký telefónny účet.“ Tento nevydarený pokus bol taký nákladný, že skončil bankrotom spoločnosti.

Zvieratá sa len robia, že niečo robia

Mnoho zvierat trávi čas ničnerobením. Dokonca aj tie, o ktorých si myslíme, že sú mimoriadne zaneprázdnené. Keď sa pozrieš na kolóniu mravcov, roj včiel alebo akýkoľvek spoločenský hmyz, polovica z nich len postáva

Všetko stojí a padá na mužskej samoľúbosti

Počas studenej vojny CIA financovala operáciu vyslania meteorologických balónov do Európy kontrolovanej Sovietmi. Tie mali na náhodných občanov zhodiť protikomunistické letáky s malým prekvapením. Američania do ZSSR chceli dodať tisíce kondómov nadmernej veľkosti označených ako stredná alebo malá veľkosť, aby mužov demoralizovali.

Myšlienkou odvážnej akcie bolo podkopať ich sebavedomie naznačením, že muži zo západného bloku sú anatomicky nadradení svojim komunistickým nepriateľom a mimoriadne dobre vybavení. Domnievali sa, že tento akt psychologickej vojny, okrem frustrácie chlapov, prinúti ženy viac sa zaujímať o výhody života za železnou oponou. Žiaľ, CIA nikdy nevykonala túto odvážnu psychologickú sabotáž.

fakt, zaujímavosť, poznatok, prsty
Shutterstock

Vie, že ženská by ho časom beztak zničila

Existuje druh chobotnice, argonaut, ktorej samec naplní svoje špeciálne chápadlo vychádzajúce spod jeho ľavého oka spermiami, ale k samici sa zo strachu nepriblíži. Niektorí tento svoj hektokotylus z bezpečnej vzdialenosti natiahnu, aby si ho sama zastrčila do pripraveného puzdra s vajíčkami. Jeden druh ale svoj hektokotylus radšej odtrhne a dá jej ho celý, nech sa sama oplodní. Potom zomrie.

S bratmi máme v análoch aj filmový unikát

Kinoautomat bol prvý interaktívny film, ktorý navrhol Radúz Činčera pre československý pavilón Expo 67 v Montreale. Počas deja sa akcia deväťkrát zastavila a na javisko vyšiel moderátor, ktorý divákov požiadal, aby si vybrali medzi dvoma scénami pokračovania deja. V sedadlách bolo nainštalované červené a zelené tlačidlo, každé pre konkrétny scenár. Vyhrala väčšina. Divácka voľba zahŕňala napríklad scény:

  • Či má pán Novák vpustiť do bytu vymknutú ženu zahalenú len v uteráku tesne predtým, ako má prísť jeho manželka.
  • Či má Novák ignorovať policajta, ktorý ho chce zastaviť.
  • Či sa má Novák ponáhľať do bytu napriek tomu, že mu cestu blokuje nájomník. 
  • Či má Novák zraziť vrátnika, ktorý mu blokuje cestu, keď sa snaží upozorniť na požiar. 

Ak máš malé guľky, si atraktívny

Podľa novšej štúdie majú atraktívni muži tendenciu mať menšie semenníky. Vysoká sexuálna konkurencia viedla k vývoju viacerých mužských sexuálnych ozdôb, ako sú hranaté línie tváre, širšie plecia, hustejšie ochlpenie, veľký nos. To všetko preto, aby zaujali a prilákali samice. Autori štúdie hľadali vzťah medzi týmito zvodnými ozdobami a veľkosťou semenníkov. Zistili, že jedinci, ktorí sú pre druhé pohlavie atraktívni, už nepotrebujú zaujať väčšími guľkami.

Naopak tí, ktorí majú medzi mužmi veľkú konkurenciu, musia viac investovať do produkcie spermií. Škaredší muži majú pravdepodobne menej príležitostí na párenie, preto musia byť pripravení uvoľniť veľké množstvo spermií, aby zvýšili šance na oplodnenie. V dôsledku toho sú ich semenníky väčšie.

Ekvivalent nášho Armanda, Enrica, Gucciho

V Nemecku je Kevinismus negatívnym predsudkom o Nemcoch, ktorí dali svojim deťom zahraničné, netradičné, exoticky znejúce krstné meno. Pred aj po zjednotení Nemecka boli takéto mená indikátorom nízkej sociálnej triedy. Typickým príkladom je Kevin, ktorý ako väčšina podobných mien, prišlo z anglo-americkej kultúry. Ženským ekvivalentom je Chantalismus z francúzskeho mena Chantal.

Ak je nemecké dieťa krstené takýmto menom, učitelia ho v rámci predsudkov automaticky zaradia. Kevina, Nathaniela, Jessicu, Estebana vnímajú ako nie najbystrejších študentov. Často vyrušujú, chodia poza školu, majú horšie známky, negatívne sklony k vzdelávaniu, s väčšou pravdepodobnosťou fajčia a berú drogy. A všeobecne sú na nižšom sociálno-ekonomickom stupni.

V skutočnosti boli anglické krstné mená vo východnom Nemecku obzvlášť populárne dvadsať rokov pred zjednotením krajiny. Tam bol tento trend populárny aj medzi strednou triedou. Dnes je uprednostňovanie takýchto mien najmä v západnom Nemecku vnímané ako fenomén nižšej triedy.

Inak, krstné meno Winnetou Cicko na Slovensku reálne niekto nosí.

fakt, zaujímavosť, poznatok, Rómovia, kevinizmus
Shutterstock

Koľkých minút si sa už dobrovoľne vzdal?

Jeden hotdog skráti tvoj život o 36 minút. Toto číslo nie je náhodné. Pochádza zo štúdie publikovanej v časopise Nature Food. Vedci svojím morbídnym výpočtom podrobili analýze 5 853 potravín, ktoré zoradili podľa vplyvu na ľudské zdravie a životné prostredie. Napríklad uhorka ti životnosť predĺži o 10 minút.

Zdĺhavé zabíjanie

Zdravotná sestra Chante Mallardová (25) z Texasu v roku 2001 zrazila bezdomovca (37), ktorý sa jej zapichol do predného skla. Odviezla sa domov, zaparkovala v garáži a nechala ho tam trčať. O nehode neupovedomila políciu a mužovi neposkytla žiadnu lekársku pomoc. Občas chodila kontrolovať jeho stav. Zapichnutý v skle zomieral dva dni.

Potom na pomoc zavolala dvoch priateľov, ktorí telo vyhodili v parku a v snahe zamaskovať dôkazy podpálili auto. Mallardovú zatkli po tom, čo sa incidentom pochválila o štyri mesiace neskôr na večierku.

V Rusku nie sú žiadni invalidi!

Počas olympijských hier v roku 1980 v Moskve sa jeden západný novinár spýtal, či sa Sovietsky zväz zúčastní na prvých paralympijských hrách. Odpoveď sovietskeho predstaviteľa bola rýchla, rozhodná a mysteriózna: „V ZSSR nie sú žiadni invalidi!“ Hry sa namiesto toho konali v Holandsku. 

V celom bývalom sovietskom bloku boli osoby s telesným a mentálnym postihnutím stigmatizované, skryté pred verejnosťou, a preto boli zdanlivo neviditeľné.

Keď musíš, tak…

Koncom 70. rokov poslala Amerika Rumunom 20 000 Biblií, no žiadna cirkev ich nikdy nedostala. Rumunská vláda Biblie rozdrvila a premenila ich na toaletný papier, ktorého bol v krajine nedostatok.

fakt, zaujímavosť, poznatok, toaletný papier
Shutterstock

Vystresované veľryby menej kakajú

Vedci monitorovali úroveň stresu veľrýb analýzou ich výkalov a zistili, že prudko klesol hneď po útokoch 11. septembra. Ukázalo sa, že dôvodom bolo pozastavenie lodnej dopravy, čo na čas upokojilo oceány. Súčasná lodná doprava im spôsobuje chronický stres. Hluk vrtúľ, sonarov a výbuchov pri hľadaní ropy a plynu má na veľryby veľmi negatívny dopad. Narúša ich vzájomnú nízkofrekvenčnú komunikáciu, niektoré dokonca zabíja.

Farba rovnošaty zdravotníkov má opodstatnenie

Kedysi lekári a najmä chirurgovia operovali len v bielych mundúroch, čiapkach, rukaviciach, rúškach. Verilo sa, že biela je antiseptická farba čistoty. V polovici 20. storočia začali nemocnice upúšťať od bieleho oblečenia a prešli na odtiene zelenej. Sestry a lekári dnes nosia najmä zelené a modré oblečenie, lebo táto farba zmierňuje únavu očí z neustáleho pozerania sa na červenú, teda krv a vnútro pacienta, ktorá je na opačnej strane farebného kolieska.

Dlhodobé pozeranie na červenú môže viesť k rušivým zeleným ilúziám na bielych povrchoch, napríklad zelenkavá ilúzia červeného vnútra pacienta. Navyše farebné oblečenie sa ľahšie čistí a menej na ňom vidieť špinu.

fakt, zaujímavosť, poznatok, lekár, sestrička, rovnošata, nemocnica
Shutterstock

Fičúri

V sovietskom Rusku si väzni dávali tetovať Lenina a Stalina, pretože dozorcovia mali zákaz strieľať na obrazy národných vodcov. 

Akože ste ma videli?

Neviditeľný atrament sa vyrábal pomocou citrónovej šťavy. Podľa tejto logiky McArthur Wheeler v roku 1995 vylúpil dve pittsburské banky. Muž si nedal na tvár masku, ale namazal sa citrónovou šťavou. Myslel si, že je neviditeľný.

Túto metódu si testoval najskôr doma, kde sa potretý citrónom odfotil Polaroidnom. Keďže na výslednej snímke nebol, metóde dôveroval. Neskôr sa predpokladalo, že absencia jeho tváre na fotke bola spôsobená zlým filmom, zle nastaveným objektívom, alebo nesprávnym uhlom.

Wheelera zatkli o pár dní, keď ho spoznalo viacero ľudí podľa fotografií z bezpečnostných kamier. Keď mu ich polícia ukázala ako dôkaz, bol šokovaný: „Ale veď som mal citrónovú šťavu! Nosil som neviditeľnú masku!“ Neskôr oznámil, že jeho premyslený plán mal jednu nevýhodu. Šťava ho tak štípala v očiach, že ledva videl.

Ruský barter

V Rusku v časoch ekonomickej recesie alebo vysokej inflácie môžu byť učitelia platení vodkou. Inak do roku 2011 sa v krajine čokoľvek pod 10 % alkoholu považovalo za bezalkoholovú potravinu.

fakt, zaujímavosť, poznatok, peniaze, euro
Shutterstock

Pes tebou úmyselne manipuluje

Pes na svojej tvári dokáže vystrúhať toľko emócií, že človeku hneď zmäkne srdiečko a dá mu celý svet. V rámci niekoľkých testov bolo zistené, že psy si uvedomujú naše reakcie na ich výrazy tváre a účelne to využívajú. V rámci jednej štúdie človek jedol a pozeral sa na psa, ktorý z neho nespustil oči. Atakovali ho typické psie oči žobroniace o kúsok jedla. Zdvihnuté obočie, uprený pohľad, stekajúca slinka, povzdych, štek, lebo vie, že nevydržíš a dačo mu hodíš.

V druhej vzorke sa človek na psa vôbec nepozeral alebo ho zastúpil humanoidný robot. Pes videl, že človek mu nevenuje pozornosť a hoci sa na jedlo tešil rovnako ako predtým, neprejavoval žiadne psie emočné vydieranie. Jeho tvár bola v bežnom uvoľnenom móde.

fakt, zaujímavosť, poznatok, pes
Shutterstock

Zo štúdie tak vyplynulo, že keď si je vedomý ľudskej pozornosti, schválne sa snaží pôsobiť roztomilo, vypliešťa oči, nakláňa hlavu, vokalizuje, kňučí, vrtí sa. Vie, že to zaberie.

Majú to evolučne dané. Keď sa vlk začal domestikovať, zistil, že človek mu skôr hodí jedlo, ak vyzerá roztomilo. V rámci svojej evolúcie začal meniť tvar ich lebky, zvýšilo sa čelo, zväčšili oči, skrátila papuľa. To všetko preto, aby pre nás vyzeral cutie.

Detailista

Van Goghovo stvárnenie hviezd na maľbe Café Terrace at Night je také presné, že obraz možno datovať do konkrétneho dňa jeho vytvorenia. Umelec dbal na to, aby odrážal skutočný vzhľad oblohy a poloha súhvezdia Vodnár tak umožnila historikovi umenia Albertovi Boimemu datovať obraz na začiatok septembra 1888, približne o 23:00.

fakt, zaujímavosť, poznatok, Vincent Van Gogh, Café Terrace at Night
Profimedia

Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.