Opäť ti doprajeme dávku, tentokrát „Očka“. 21 faktografických reálií, o ktorých si nemal ani poňatia. Až doteraz. Nevedomosť neospravedlňuje.
Paraolympijskí masochisti
Niektorí paraolympionici na vozíku si úmyselne zraňujú spodnú časť tela, aby si zvýšili krvný tlak, a tým aj výkonnosť. Väčšinou si zlomia alebo rozdrvia palce na nohách, sadnú na ostrý predmet, priškrtia semenníky alebo ich nadopujú elektrošokmi, znepriechodnia katéter, nech je močový mechúr čo najplnší. Spoločným cieľom je bolesť.
Keď sa zdraví športovci venujú ťažkým fyzickým aktivitám, ich krvný tlak a tepová frekvencia sa automaticky zvýšia. Ľudia s poranením chrbtice takúto odpoveď tela nedostanú. Preto sa uchyľujú k boostingu. Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) tento doping zakázal v roku 1994. Ale v praxi ho stále praktizuje minimálne tretina paraolympionikov.
Najdlhší trest
Najvyšší požadovaný trest odňatia slobody bol 384 912 rokov väzenia. Jeho majiteľa, 22-ročného poštára Gabriela Marcha zo Španielska, obvinili z nedoručenia 42 768 listov. Počas súdu v roku 1972 priznal, že ukrýval poštu na rôznych miestach v kancelárii a doma, zbavoval sa osobných dokumentov a nechával si cenné veci ako šeky a hotovosť. Podľa jeho spisu otvoril 30 850 bežných a 4 868 urgentných zásielok, ktoré obsahovali šeky v hodnote 50 000 dolárov. Napokon dostal len 14 rokov a nejaké drobné.
Žiži s pokrčeným krkom
Gemina sa volala celebritná žirafa s krivým krkom. Bola inšpiráciou pre hendikepované deti, objavila sa v epizóde reality šou o dievčati so skoliózou. Napriek svojej nezvyčajnej deformácii žila o šesť rokov dlhšie ako priemerná žirafa (2008). Jej domovom bola ZOO v Santa Barbare v Kalifornii.
Vtáky im vyrúbali mastný účet
Tím z ruského združenia Raptor Research and Conservation Network dostal skvelý nápad. Na 13 orlov pripevnili zariadenia, ktoré mali spätne posielať SMS o ich správaní sa vo voľnej prírode. Jeden vták však zaletel až do Iránu, kde sú ceny roamingu extrémne vysoké. Poslal odtiaľ stovky správ, cena jednej bola približne 77 centov. Aj iné orly posielali správy z drahých sietí v Tadžikistane a Pakistane.
Vedkyňa Elena Shnayder pre New York Times povedala: „Zmizol na päť mesiacov a zrazu je tu veľmi, veľmi vysoký telefónny účet.“ Tento nevydarený pokus bol taký nákladný, že skončil bankrotom spoločnosti.
Zvieratá sa len robia, že niečo robia
Mnoho zvierat trávi čas ničnerobením. Dokonca aj tie, o ktorých si myslíme, že sú mimoriadne zaneprázdnené. Keď sa pozrieš na kolóniu mravcov, roj včiel alebo akýkoľvek spoločenský hmyz, polovica z nich len postáva.
Odporúčame prečítať:
Slováci vo vtipnej dokresľovačke ukázali, ako si predstavujú ideálny relax
Všetko stojí a padá na mužskej samoľúbosti
Počas studenej vojny CIA financovala operáciu vyslania meteorologických balónov do Európy kontrolovanej Sovietmi. Tie mali na náhodných občanov zhodiť protikomunistické letáky s malým prekvapením. Američania do ZSSR chceli dodať tisíce kondómov nadmernej veľkosti označených ako stredná alebo malá veľkosť, aby mužov demoralizovali.
Myšlienkou odvážnej akcie bolo podkopať ich sebavedomie naznačením, že muži zo západného bloku sú anatomicky nadradení svojim komunistickým nepriateľom a mimoriadne dobre vybavení. Domnievali sa, že tento akt psychologickej vojny, okrem frustrácie chlapov, prinúti ženy viac sa zaujímať o výhody života za železnou oponou. Žiaľ, CIA nikdy nevykonala túto odvážnu psychologickú sabotáž.
Vie, že ženská by ho časom beztak zničila
Existuje druh chobotnice, argonaut, ktorej samec naplní svoje špeciálne chápadlo vychádzajúce spod jeho ľavého oka spermiami, ale k samici sa zo strachu nepriblíži. Niektorí tento svoj hektokotylus z bezpečnej vzdialenosti natiahnu, aby si ho sama zastrčila do pripraveného puzdra s vajíčkami. Jeden druh ale svoj hektokotylus radšej odtrhne a dá jej ho celý, nech sa sama oplodní. Potom zomrie.
S bratmi máme v análoch aj filmový unikát
Kinoautomat bol prvý interaktívny film, ktorý navrhol Radúz Činčera pre československý pavilón Expo 67 v Montreale. Počas deja sa akcia deväťkrát zastavila a na javisko vyšiel moderátor, ktorý divákov požiadal, aby si vybrali medzi dvoma scénami pokračovania deja. V sedadlách bolo nainštalované červené a zelené tlačidlo, každé pre konkrétny scenár. Vyhrala väčšina. Divácka voľba zahŕňala napríklad scény:
- Či má pán Novák vpustiť do bytu vymknutú ženu zahalenú len v uteráku tesne predtým, ako má prísť jeho manželka.
- Či má Novák ignorovať policajta, ktorý ho chce zastaviť.
- Či sa má Novák ponáhľať do bytu napriek tomu, že mu cestu blokuje nájomník.
- Či má Novák zraziť vrátnika, ktorý mu blokuje cestu, keď sa snaží upozorniť na požiar.
Ak máš malé guľky, si atraktívny
Podľa novšej štúdie majú atraktívni muži tendenciu mať menšie semenníky. Vysoká sexuálna konkurencia viedla k vývoju viacerých mužských sexuálnych ozdôb, ako sú hranaté línie tváre, širšie plecia, hustejšie ochlpenie, veľký nos. To všetko preto, aby zaujali a prilákali samice. Autori štúdie hľadali vzťah medzi týmito zvodnými ozdobami a veľkosťou semenníkov. Zistili, že jedinci, ktorí sú pre druhé pohlavie atraktívni, už nepotrebujú zaujať väčšími guľkami.
Naopak tí, ktorí majú medzi mužmi veľkú konkurenciu, musia viac investovať do produkcie spermií. Škaredší muži majú pravdepodobne menej príležitostí na párenie, preto musia byť pripravení uvoľniť veľké množstvo spermií, aby zvýšili šance na oplodnenie. V dôsledku toho sú ich semenníky väčšie.
Ekvivalent nášho Armanda, Enrica, Gucciho
V Nemecku je Kevinismus negatívnym predsudkom o Nemcoch, ktorí dali svojim deťom zahraničné, netradičné, exoticky znejúce krstné meno. Pred aj po zjednotení Nemecka boli takéto mená indikátorom nízkej sociálnej triedy. Typickým príkladom je Kevin, ktorý ako väčšina podobných mien, prišlo z anglo-americkej kultúry. Ženským ekvivalentom je Chantalismus z francúzskeho mena Chantal.
Ak je nemecké dieťa krstené takýmto menom, učitelia ho v rámci predsudkov automaticky zaradia. Kevina, Nathaniela, Jessicu, Estebana vnímajú ako nie najbystrejších študentov. Často vyrušujú, chodia poza školu, majú horšie známky, negatívne sklony k vzdelávaniu, s väčšou pravdepodobnosťou fajčia a berú drogy. A všeobecne sú na nižšom sociálno-ekonomickom stupni.
V skutočnosti boli anglické krstné mená vo východnom Nemecku obzvlášť populárne dvadsať rokov pred zjednotením krajiny. Tam bol tento trend populárny aj medzi strednou triedou. Dnes je uprednostňovanie takýchto mien najmä v západnom Nemecku vnímané ako fenomén nižšej triedy.
Inak, krstné meno Winnetou Cicko na Slovensku reálne niekto nosí.
Koľkých minút si sa už dobrovoľne vzdal?
Jeden hotdog skráti tvoj život o 36 minút. Toto číslo nie je náhodné. Pochádza zo štúdie publikovanej v časopise Nature Food. Vedci svojím morbídnym výpočtom podrobili analýze 5 853 potravín, ktoré zoradili podľa vplyvu na ľudské zdravie a životné prostredie. Napríklad uhorka ti životnosť predĺži o 10 minút.
Zdĺhavé zabíjanie
Zdravotná sestra Chante Mallardová (25) z Texasu v roku 2001 zrazila bezdomovca (37), ktorý sa jej zapichol do predného skla. Odviezla sa domov, zaparkovala v garáži a nechala ho tam trčať. O nehode neupovedomila políciu a mužovi neposkytla žiadnu lekársku pomoc. Občas chodila kontrolovať jeho stav. Zapichnutý v skle zomieral dva dni.
Potom na pomoc zavolala dvoch priateľov, ktorí telo vyhodili v parku a v snahe zamaskovať dôkazy podpálili auto. Mallardovú zatkli po tom, čo sa incidentom pochválila o štyri mesiace neskôr na večierku.
V Rusku nie sú žiadni invalidi!
Počas olympijských hier v roku 1980 v Moskve sa jeden západný novinár spýtal, či sa Sovietsky zväz zúčastní na prvých paralympijských hrách. Odpoveď sovietskeho predstaviteľa bola rýchla, rozhodná a mysteriózna: „V ZSSR nie sú žiadni invalidi!“ Hry sa namiesto toho konali v Holandsku.
V celom bývalom sovietskom bloku boli osoby s telesným a mentálnym postihnutím stigmatizované, skryté pred verejnosťou, a preto boli zdanlivo neviditeľné.
Keď musíš, tak…
Koncom 70. rokov poslala Amerika Rumunom 20 000 Biblií, no žiadna cirkev ich nikdy nedostala. Rumunská vláda Biblie rozdrvila a premenila ich na toaletný papier, ktorého bol v krajine nedostatok.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane