Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand
V spolupráci s CinemArt
Zdroj: ©CinemArt SK

Rýchlo a zbesilo 10 vstúpi do kín už o pár dní. Skráť si čakanie týmito 10 zaujímavosťami z jeho natáčania

Rýchlo a zbesilo 10 sľubuje parádny akčný zážitok.

Pomaly, ale isto sa blíži premiéra už desiateho filmu ságy Rýchlo a zbesilo. Tá dodnes preukazuje obdivuhodnú výdrž a zdá sa, že nohu z plynu tvorcovia nezložia ani v prípade nového filmu.

Ešte predtým, než vyrazíš do kina, sme pre teba pripravili niekoľko pozoruhodných zaujímavostí zo zákulisia tohto očakávaného akčňáku.

1. Film mal pôvodne režírovať iný tvorca

Réžie sa mal pôvodne chopiť Justin Lin, ktorý natočil štyri diely série. Napokon však od projektu odstúpil. Dôvodom vraj boli kreatívne rozdiely a tiež to, že sa nepohodol s Vinom Dieselom. Napriek tomu ale ostal na projekte zaangažovaný ako producent a spoluautor scenára.

Na režisérskej stoličke ho vystriedal Louis Leterrier. Ten mal pôvodne nakrútiť už Rýchlo a zbesilo 8, ale vtedy štúdio dalo prednosť F. Garymu Grayovi.

Rýchlo a zbesilo, Vin Diesel, novinka, film, kino, fakty a zaujímavosti
CinemArt SK

2. 10 rokov po tragédii

Rýchlo a zbesilo 10 vstúpi do kín 10 rokov po tragickej smrti Paula Walkera. Ten si v sérii zahral Briana O’Connera a od začiatku série patril k hlavným postavám. Celkovo sa objavil v piatich dieloch série, posledným filmom, kde sme ho videli, bolo Rýchlo a zbesilo 7.

3. Rýchlo a zbesilo 10 je predposledným filmom série

Vin Diesel sa vyjadril, že okrem desiateho dielu nás čaká ešte jeden záverečný film. Herec podotkol, že Rýchlo a zbesilo 10 je „prvou časťou“ veľkého finále, ktoré bude tvoriť aj chystaný jedenásty diel.

Rýchlo a zbesilo, Vin Diesel, novinka, film, kino, fakty a zaujímavosti
CinemArt SK

4. Rozpočet je najvyšší z celej ságy

Prvé filmy Rýchlo a zbesilo síce vznikali s relatívne skromnými rozpočtami, ale ako plynuli roky a každý ďalší diel sa tešil veľkému úspechu, narastali aj náklady na výrobu. Posledné diely už potom patrili medzi najdrahšie filmy vôbec. Túto tradíciu dodrží aj Rýchlo a zbesilo 10.

Film bude mať totiž vôbec najmasívnejší rozpočet, a to až 340 miliónov dolárov. O jeho zvýšenie sa postarala aj globálna inflácia a sprísnené podmienky súvisiace s pandémiou koronavírusu.

moderné technológie, problémy, vtipné ilustrácie

Mohlo by ťa zaujímať:

5 problémov, ktoré musíš denne riešiť kvôli moderným technológiám 

5. Okrem starých známych sa môžeme tešiť aj na nové postavy

Okrem známych postáv série sa nám v desiatom filme predstaví aj niekoľko nováčikov. V prvom rade je to Dante Reyes, hlavný záporák, ktorého si zahrá Jason Momoa. Okrem neho uvidíme aj mladú šoférku Isabel, ktorú si zahrala Daniela Melchior. Dominicov tím posilní aj nová parťáčka Tess v podaní Brie Larson. V zatiaľ neznámej úlohe sa v snímke objaví aj Pete Davidson.

Rýchlo a zbesilo, Vin Diesel, novinka, film, kino, fakty a zaujímavosti, Jason Momoa
CinemArt SK

6. Ako možní režiséri sa skloňovali viaceré známe mená

Po tom, čo sa z režisérskeho postu porúčal Justin Lin, štúdio sa ocitlo v zložitej situácii a nejaký čas trvalo, kým našlo adekvátnu náhradu. Do úvahy prichádzali James Wan (natočil už Rýchlo a zbesilo 7), ale aj Anthony a Joe Russovci (Avengers: Endgame), Peyton Reed (Ant-Man) či Rawson Marshall Thurber (Red Notice).

7. Nakrúcalo sa vo viacerých štátoch

Prvá klapka padla 21. apríla 2022, ale nakrúcanie trvalo len týždeň, keďže z projektu vycúval Justin Lin. Práce sa následne rozbehli až po angažovaní Louisa Letteriera. Nakrúcalo sa na rôznych miestach v Taliansku, Portugalsku, Veľkej Británii a Spojených štátoch (Los Angeles).

Rýchlo a zbesilo, Vin Diesel, novinka, film, kino, fakty a zaujímavosti
CinemArt SK

8. Vo filme si zahrali hneď štyri držiteľky Oscara

V snímke Rýchlo a zbesilo 10 sa objavia hneď štyri skvelé herečky, ktoré boli za svoje výkony ocenené soškou Oscara. Charlize Theron získala Oscara za drámu Monštrum, Helen Mirren za životopisný film Kráľovná, Brie Larson za drámu Izba a Rita Moreno za muzikál West Side Story.

7 rád pre každého Slováka. Ak budeš robiť tieto veci, budeš šťastnejší, zdravší a spokojnejší

Mohlo by ťa zaujímať:

7 rád pre každého Slováka. Ak budeš robiť tieto veci, budeš šťastnejší, zdravší a spokojnejší

9. Vin Diesel sa snažil do filmu nalákať aj Dwayna Johnsona

Dwayne Johnson si v predchádzajúcich dieloch zahral agenta Lukea Hobbsa, celkovo sa objavil v piatich filmoch série. Fanúšikovia boli, prirodzene, zvedaví, či sa ho dočkáme aj v Rýchlo a zbesilo 10. Vin Diesel mal záujem, aby sa Johnson vo filme objavil, napokon sa tak ale nestalo.

Dôvodom boli Johnsonove konflikty s Dieselom. Hoci sa ho Diesel snažil zlanáriť tým, že „sme predsa jedna veľká rodina“, Johnson jeho tvrdenia označil za manipulatívne a definitívne odmietol svoju účasť.

10. Aj desiaty diel opäť ponúkne nálož veľkolepej akcie

Je celkom zrejmé, že tvorcovia si nenechajú ujsť príležitosť aj tentokrát fanúšikov omráčiť skvelou akciou a dynamickým príbehom. O to viac, keď má ísť – podľa doterajších informácií – o predposledný film pred veľkým finále. O čom ale desiaty diel vlastne bude?

Príbeh bude nadväzovať na Rýchlo a zbesilo 5, v ktorom Dominic (Vin Diesel) a jeho tím poslali na druhý svet obávaného narkobaróna. Jeho syn Dante (Jason Momoa) na to nezabudol a je odhodlaný sa pomstiť.

YouTube video

Spojí svoje sily s hekerkou Cipher (Charlize Theron) a Dominicov tím a rodina sa ocitajú v nebezpečenstve. Dominic sa ho teda musí pokúsiť zastaviť, ale veľmi rýchlo zistí, že takémuto mocnému protivníkovi ešte nečelil.

Z ďalších hercov, ktorí sa vo filme objavia, je potrebné spomenúť Michelle Rodriguez, Tyresea Gibsona, Sunga Kanga, Nathalie Emmanuel, Ludacrisa, Danielu Melchior, Brie Larson, Helen Mirren, Jasona Stathama, Scotta Eastwooda, Jordanu Brewster, Ritu Moreno a Alana Ritchsona. Rýchlo a zbesilo 10 do kín dorazí už 18. mája.

Rýchlo a zbesilo, Vin Diesel, novinka, film, kino, fakty a zaujímavosti, Jason Momoa
CinemArt SK

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje