Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.6.2023
sk
Xénia
, Oxana
cz
Jarmil
V spolupráci s CinemArt
Zdroj: ©Universal Pictures / MovieStillsDB

Rýchlo a zbesilo 10 vstupuje do našich kín. Zrekapituluj si s nami všetky diely tejto kultovej série

Desiaty diel si premiéru odbije už 18. mája.

Akčná séria Rýchlo a zbesilo sa vracia do kín a už o pár dní sa nám predstaví svojím desiatym zárezom. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli nazrieť do minulosti a trochu si zrekapitulovať doterajšie diely ságy. Ktorý z nich sa tešil najväčšej priazni kritikov a ktorý najviac bodoval v tržbách? To zistíš v našom článku.

1. Rýchlo a zbesilo

Prvý film série Rýchlo a zbesilo do kín vstúpil v roku 2001. Režíroval ho Rob Cohen a prvýkrát sme sa v ňom zoznámili s Dominicom Torettom v podaní Vina Diesela, ale aj s ďalšími známymi postavami. Vo filme sme sledovali policajta Briana O’Connera (Paul Walker), ktorý prenikne do prostredia nelegálnych automobilových pretekov.

Film nepozbieral vylovene pozitívne kritiky, ale väčšina recenzentov sa zhodovala, že ide o slušný akčný kúsok. Finančne sa však snímke darilo parádne. Rozpočet bol 38 miliónov, pričom tržby sa zastavili na čísle 207,3 milióna dolárov. Bolo teda jasné, že pokračovanie skôr či neskôr dorazí.

YouTube video

2. Rýchlo a zbesilo 2

Druhý diel si premiéru odbil v roku 2003. O jeho réžiu sa postaral John Singleton. V centre príbehu bol opäť bývalý policajt Brian O’Conner (Paul Walker), ktorý sa po udalostiach jednotky stal štvancom a stále neopustil svet nelegálnych pretekov. FBI mu teda dá ponuku: buď im pomôže zatknúť obávaného drogového bossa, alebo pôjde pekne do väzenia. Zdá sa, že Brian nemá na výber…

Rýchlo a zbesilo 2 kritici prijali výrazne chladnejšie než prvý diel. Vlastne by sa dalo povedať, že recenzie boli vyslovene negatívne. Diváci však hlásili spokojnosť, o čom svedčí aj fakt, že sa tržby vyšplhali až na 236,4 milióna dolárov (rozpočet bol tentokrát 76 miliónov). Producenti tak mohli byť viac než spokojní.

YouTube video

3. Rýchlo a zbesilo: Tokijská jazda

O tri roky neskôr sa fanúšikovia dočkali tretieho dielu s názvom Rýchlo a zbesilo: Tokijská jazda. Réžie sa chopil Justin Lin a predstavil nám v ňom nových hrdinov. Tokijská jazda teda v rámci série funguje aj ako úplne samostatný film. Príbeh sa točí okolo Seana Boswella (Lucas Black), ktorý by rád opustil svet pouličných pretekov a začal nový život. Táto možnosť sa mu naozaj naskytne, keď sa presťahuje do Tokia. Lenže ani tu nedokáže rýchlym autám odolať…

Tokijská jazda si vyslúžila o niečo lepšie recenzie než druhý diel, stále však neboli nijako nadšené. Výrazne nižšie však boli aj tržby – 159 miliónov. Oproti rozpočtu 85 miliónov to stále nebola tragédia, ale pokles bol jasný. S odstupom rokov sa však filmu dostalo predsa len pozitívnejšieho prijatia a mnohí fanúšikovia sa vyjadrili, že ide o ich najobľúbenejší diel série.

YouTube video

4. Rýchlo a zbesilo 4

V prípade štvrtého dielu sa už tvorcovia rozhodli neexperimentovať s novými hrdinami a vrátili do hry Dominica Toretta (Vin Diesel), Briana O’Connera (Paul Walker) a ďalších starých známych. Toretto a O’Conner sa vo filme musia spojiť, aby sa dostali na stopu obávanému drogovému bossovi Arturovi Bragovi (John Ortiz).

Kritické ohlasy boli už tradične skôr zmiešané (chválili akčné scény, ale kritizovali slabý scenár a postavy), avšak diváci ocenili, že sa tvorcovia vrátili k známym hrdinom, a do kín sa hrnuli jedna radosť. Oproti rozpočtu 85 miliónov dokázala snímka trhnúť 360,6 milióna dolárov, čo v tom čase predstavovalo rekord v celej sérii.

YouTube video
7 rád pre každého Slováka. Ak budeš robiť tieto veci, budeš šťastnejší, zdravší a spokojnejší

Mohlo by ťa zaujímať:

7 rád pre každého Slováka. Ak budeš robiť tieto veci, budeš šťastnejší, zdravší a spokojnejší

5. Rýchlo a zbesilo 5

Piaty diel zamieril do kín v roku 2011, a to opäť v réžii Justina Lina. Dom Toretto (Vin Diesel) a Brian O’Conner (Paul Walker) utiekli pred spravodlivosťou do Brazílie. V hlavách spriadajú plán, ktorý by im mohol vyniesť 100 miliónov dolárov a zaistiť im šancu na slobodný život. Lenže po krku im nepôjde len miestny narkobarón, ale aj federálny agent Luke Hobbs (Dwayne Johnson).

Snímka bola kritikmi svojho času hodnotená jednoznačne najlepšie z celej série. Tvorcom sa podľa nich podarilo natočiť výborný akčňák, ktorý je zámerne prehnaný a šialený, ale práve vďaka tomu poriadne zábavný. Snímka tiež opäť rozbila bank a na tržbách dokázala získať famóznych 626,1 milióna dolárov. Rozpočet sa pritom vyšplhal na 125 miliónov. Bolo jasné, že séria je vo vrcholnej forme.

YouTube video

6. Rýchlo a zbesilo 6

Úspech u kritikov a divákov zopakovala aj šestka. V nej Toretto (Vin Diesel), O’Conner (Paul Walker) a ich parťáci dostanú možnosť vyhnúť sa väzeniu pod jednou podmienkou. Musia federálnemu agentovi Hobbsovi (Dwayne Johnson) pomôcť vypátrať Owena Shawa (Luke Evans), šéfa nebezpečnej zločineckej organizácie. Šiesty diel režisérsky opäť zastrešil Justin Lin a kritické prijatie bolo znovu veľmi pozitívne.

Kritici síce uznali, že snímka v zásade neponúkla nič, čo by sme v predchádzajúcich dieloch nevideli, ale bola dostatočne zábavná na to, aby to neprekážalo. Rozpočet sa opäť zvýšil a pohyboval sa približne v hodnote 260 miliónov. Producentom sa to ale vyplatilo, keďže tržby boli opäť parádne: film do kasičky prisypal celkovo 788,8 milióna dolárov. Skvelá práca!

YouTube video

7. Rýchlo a zbesilo 7

Na tento úspech sa tvorcom podarilo nadviazať aj v prípade Rýchlo a zbesilo 7. Justina Lina na režisérskej stoličke vystriedal James Wan. Naši starí známi hrdinovia tentokrát bojovali proti teroristovi Moseovi Jakandeovi (Djimon Hounsou), ale aj elitnému zabijakovi Deckardovi Shawovi (Jason Statham).

Nakrúcanie filmu poznačila tragická udalosť. Paul Walker, predstaviteľ Briana O’Connera, tragicky zahynul pri autonehode a tvorcovia kvôli tomu na niekoľko mesiacov pozastavili nakrúcanie. Napokon sa im však podarilo film doviesť do úspešného konca.

S rozpočtom 250 miliónov sa Rýchlo a zbesilo 7 stal jedným z najdrahších filmov všetkých čias. Kritické ohlasy boli pozitívne a Rýchlo a zbesilo 7 je dnes právom považovaný za najlepší diel série. Snímka v tržbách prekonala bájnu miliardu, konkrétne získala 1,515 miliardy dolárov.

YouTube video

8. Rýchlo a zbesilo 8

Snímka Rýchlo a zbesilo 8 dofrčala v roku 2017 v réžii F. Garyho Graya. Dominic Toretto (Vin Diesel) sa plánuje so svojou manželkou Letty Ortiz (Michelle Rodriguez) konečne usadiť. Lenže pokoj nemá dlhé trvanie, keď ho do akcie proti jeho vôli zatiahne kyberteroristka Cipher (Charlize Theron). Aby toho nebolo málo, Cipher ho postaví priamo proti jeho priateľom. Aj ôsmy diel si odniesol vcelku pozitívne recenzie a taktiež opäť dosiahol vysoké tržby.

Rozpočet bol opäť mimoriadne štedrý, vyšplhal sa až na 270 miliónov. Investícia sa ale producentom vyplatila, keďže tržby sa zastavili na 1,236 miliardy dolárov. Fantastický úspech, ktorý dokazoval, že sérii ani v ôsmom pokračovaní nedochádza dych (čo bolo mimoriadne obdivuhodné).

YouTube video
moderné technológie, problémy, vtipné ilustrácie

Mohlo by ťa zaujímať:

5 problémov, ktoré musíš denne riešiť kvôli moderným technológiám 

9. Rýchlo a zbesilo 9

Dalo sa však čakať, že podobným spôsobom sa nedá stúpať donekonečna. Presvedčili sa o tom aj tvorcovia v Rýchlo a zbesilo 9, ktorý si odbil premiéru v roku 2021. Po niekoľkoročnej pauze sa na režisérsku stoličku vrátil Justin Lin. Príbeh sa opäť točil okolo starých známych, ktorí musia spojiť sily, aby zastavili Domovho brata Jakoba (John Cena). Okrem toho boli ich protihráčmi aj zločinec Otto (Thue Ersted Rasmussen) a hekerka Cipher (Charlize Theron).

Recenzie boli opäť viac-menej pozitívne, hoci kritici sa vyjadrili, že tvorcovia to už na poli akcie výrazne prehnali. Bola totiž ešte šialenejšia a ešte očividnejšie popierala všetky fyzikálne zákony. Zhodli sa však, že pokiaľ človek dokáže vypnúť mozog, tak sa bude baviť. Rozpočet bol trochu nižší než naposledy (225 miliónov) a tržby boli opäť vysoké. Hoci na miliardovú métu už tvorcovia museli zabudnúť. Napokon im muselo stačiť 726,2 milióna, čo bol stále viac než dobrý výsledok.

YouTube video

10. Rýchlo a zbesilo: Hobbs & Shaw

Obísť nesmieme ani snímku Rýchlo a zbesilo: Hobbs & Shaw z roku 2019. Tá bola spin-offom hlavnej série a režíroval ju David Leitch. Príbeh sa odohrával po udalostiach Rýchlo a zbesilo 8 a v jeho centre bol agent Luke Hobbs (Dwayne Johnson), ktorý musel spojiť sily s agentom Deckardom Shawom (Jason Statham). Ich protihráčom bol terorista Brixton Lore (Idris Elba).

Snímka si odniesla mierne pozitívne recenzie. Kritici pochválili výbornú akciu aj sympatických hercov, hoci dodali, že rozhodne nejde o najlepší diel série. Rozpočet bol tentokrát rovných 200 miliónov, pričom na box office snímka dokázala trhnúť 760,7 milióna dolárov. Stále teda išlo o úspech.

YouTube video

Rýchlo a zbesilo 10

Jubilejný desiaty diel Rýchlo a zbesilo si v našich kinách vychutnáme už o niekoľko dní. Réžie sa tentokrát chopil Louis Leterrier a v hlavných úlohách uvidíme takmer všetkých starých známych z minulých dielov.

Dominic Torreto (Vin Diesel) bude mať náročnú úlohu. Musí ochrániť svoju rodinu a priateľov pred hekerkou Cipher (Charlize Theron), ktorá navyše spojila sily s drogovým bossom Hernanom Reyesom (Jason Momoa). Ten má s Torretom nevybavené účty a je pevne rozhodnutý pomstiť smrť svojho otca.

Vo ďalších úlohách sa predstavia aj Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Ludacris, Nathalie Emmanuel, Jordana Brewster, John Cena, Jason Statham, Sung Kang, Alan Ritchson, Daniela Melchior, Scott Eastwood, Brie Larson, Rita Moreno či Helen Mirren.

Rozpočet sa vyšplhal až na závratných 340 miliónov a sami sme zvedaví, ako sa filmu po finančnej stránke bude dariť. Trailer ale naznačuje, že verní fanúšikovia série by mali byť spokojní aj tentokrát. Podľa všetkého nás v kinách opäť čaká poriadne prepálená a šialená akcia a sympatickí hrdinovia.

Rýchlo a zbesilo 10 dorazí do kín už 18. mája.

YouTube video

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje