Rytmus v čase moratória vyjadril podporu prezidentskému kandidátovi. Úrady sa vyjadrili, porušil tým zákon?

Raper sa rozhodol ísť voliť.


Rytmus svojím vyjadrením k sobotňajším prezidentským voľbám šokoval mnohých Slovákov. Na svojom takmer 770-tisícovom Instagrame vyjadril podporu politickému kandidátovi a urobil tak krátko po tom, ako sa začalo moratórium pred druhým kolom prezidentských volieb.

V sérii stories sa rozrozprával o vnímaní slovenskej politiky aj o tom, prečo sa rozhodol ísť voliť. V závere videa tiež vyjadril podporu svojmu politickému kandidátovi.

„Odjakživa som bol apolitický, odjakživa som rapoval pre všetkých voličov, nevoličov, pre všetky národnosti, menšiny alebo hocikoho, kto je v našej spoločnosti, a tak to aj zostane,“ začal.

„V mojom živote určite nastala zmena, asi možno aj tým, že mám svoj vek a zažil som už veľakrát voľby. Možno je to preto, že mám syna a myslím si, že zásadný moment prišiel vtedy, keď bola narušená moja sloboda prejavu na Instagrame v období covidu, keď mi vlastne až obmedzili dosahy.

A možno aj tým, že za posledných pár rokov sa to tu začalo tak nejak divne hrotiť a gradovať a rozdeľovať, tak som tú politiku začal, logicky, sledovať viacej,“ dodal, pričom si v závere videa osvojil výroky jedného z kandidátov a vyjadril mu tým podporu.

Kapely, ktoré musíš vidieť naživo: Ohúria ťa nápaditým dizajnom pódia, pôsobivými kulisami, lietajúcimi objektmi či veľkolepou pyrotechnikou

Odporúčame prečítať:

Kapely, ktoré musíš vidieť naživo: Ohúria ťa nápaditým dizajnom pódia, pôsobivými kulisami, lietajúcimi objektmi či veľkolepou pyrotechnikou

Ide o porušenie moratória?

Portál Refresher oslovil Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ktorá v tom porušenie moratória nevidí. „Pokiaľ sú tie príspevky na sociálnych sieťach nesponzorované, v takom prípade to nie je porušenie moratória. Čiže keď sa niekto na sociálnych sieťach vyjadrí v prospech alebo neprospech kandidáta a je to bežný príspevok, nepovažuje sa to za porušenie moratória,“ uviedla.

Porušenie zákona o volebnej kampani by tým pádom nastalo až v prípade, ak by bol príspevok finančne podporený. V zákone o volebnej kampani z 29. mája 2014 sa však píše, že „priestupku sa dopustí ten, kto po uplynutí času volebnej kampane na verejne prístupnom mieste vykonáva činnosť v prospech alebo v neprospech kandidáta v prezidentských voľbách, najmä slovnými prejavmi, umiestňovaním volebných plagátov alebo poskytovaním vecných darov“.

To, či sa dá Instagram považovať za verejne prístupné miesto, však orgány nešpecifikovali.


Tagy:

Nikola Kulová
Aktuálne dianie mám pod palcom, novinky tu nájdeš každý deň. Okrem toho sa venujem PR článkom a rozhovorom s inšpiratívnymi ľuďmi.
Najčítanejšie
Podobné